kalp atışlarım çok hızlı

merhabalar 21 yaşındayım.kalp atışlarım çok hızlı tansiyonumu ölçüyoruz bazen iyi ama kalp atışlarım yüksek 118 112 hep bu seyirde.sanki çok yorulmuş gibiyim göğsümde sol tarafımda batma oluyor gece uyurken sol tarafıma döndüğümde ağırlık oluşuyor sanki nefesim tıkanıyor.birde normal mesafe yol yürüğümde yada merdiven çıktığımda nefes nefes kalıp terliyorum.bazen sol kolumda parmaklarımda uyuşma oluyor.2gündür kalp atışlarım yüksek ve göğsümde bıçak gibi saplantı var birden başlıyor nefes alıp verirken batıyor.beni bilgilendirirmisiniz.

Sorunuzun Cevabı

Kalp atışlarının bir kimse tarafından rahatsız edici şekilde duyulmasına çarpıntı palpitasyon denir.Hekimler kalbin hızlı bir şekilde atmasına taşikardi, düzensizlik göstermesine ise oritmi adını verirler.Çarpıntı bir kalp hastalığı olmadan da hissedilebilir. Kansızlığı olan kimselerde aşırı beden hareketi yapan ve efor sarfeden normal insanlarda kalbin hızlı çarpması bedenin normal bir kompensasyon reaksiyonudur.

Dokuların oksijen ihtiyacını karşılamak üzere organizma çevreye daha çok kan pompalamak zorunda kaldığından kalp hızlı atar.

Bazı içkiler (cay, kahve, alkol v.b.) ve ilaçlar (adrenalin, efedrin, amfetamin v.b.) carpmtI nedeni olabilir.

Çarpıntı şikâyeti olan kimseler bu durumun gerçek bir kalp hastalığından, kansızlıktan veya kalp nörozundan ileri gelip gelmediğini anlamak üzere bir kalp hastalığı doktoruna muayene olmalıdırlar.

 

7 yorum “kalp atışlarım çok hızlı

  1. Mehmet

    Ya aynen benimde oyle ben 15 yasindayim aya kalkiyom kalbimhizli atiyo bazen nefessiz kaliyom bugun oldu bu olay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>