Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > kalp atışlarım çok hızlı Hastalığı ve Tedavisi

kalp atışlarım çok hızlı

Soru :

merhabalar 21 yaşındayım.kalp çok hızlı tansiyonumu ölçüyoruz bazen iyi ama kalp atışlarım yüksek 118 112 hep bu seyirde.sanki çok yorulmuş gibiyim göğsümde sol tarafımda batma oluyor gece uyurken sol tarafıma döndüğümde ağırlık oluşuyor sanki nefesim tıkanıyor.birde normal mesafe yol yürüğümde yada merdiven çıktığımda nefes nefes kalıp terliyorum.bazen sol kolumda parmaklarımda uyuşma oluyor.2gündür kalp atışlarım yüksek ve göğsümde bıçak gibi saplantı var birden başlıyor nefes alıp verirken batıyor.beni bilgilendirirmisiniz.

Sorunuzun Cevabı

Kalp atışlarının bir kimse tarafından rahatsız edici şekilde duyulmasına çarpıntı palpitasyon denir.Hekimler kalbin hızlı bir şekilde atmasına taşikardi, düzensizlik göstermesine ise oritmi adını verirler.Çarpıntı bir kalp hastalığı olmadan da hissedilebilir. Kansızlığı olan kimselerde aşırı beden hareketi yapan ve efor sarfeden normal insanlarda kalbin hızlı çarpması bedenin normal bir kompensasyon reaksiyonudur.

Dokuların oksijen ihtiyacını karşılamak üzere organizma çevreye daha çok kan pompalamak zorunda kaldığından kalp hızlı atar.

Bazı içkiler (cay, kahve, alkol v.b.) ve ilaçlar (adrenalin, efedrin, amfetamin v.b.) carpmtI nedeni olabilir.

Çarpıntı şikâyeti olan kimseler bu durumun gerçek bir kalp hastalığından, kansızlıktan veya kalp nörozundan ileri gelip gelmediğini anlamak üzere bir kalp hastalığı doktoruna muayene olmalıdırlar.

 

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

31 Mart 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“kalp atışlarım çok hızlı” için 6 Yorum

 1. ismail diyor ki:

  yaşım 20 hızlı merdiven çıkınca koşunca veya ayağa kalkınca kalbim hızlı atıyo
  ben ama nefes darlığı bayılma baş dönmesi hiç bi sorunum yok öyle yani bu sporsuzluktan mı yani ben uykuyu seven ve çok uykusuz biriyim ve bu aralar geç yatıp erken kalkıyorum kahve vs bişey içmiyorum koşuyorum çok rahat ama durunca misal 2km koşuyım durunca 7 10 saniye arası kalbim hızlı atıyo merdiven hızlı çıkınca falan öyle bu hızlı kan pompalamamı yoksa sorun başka bişey mi ?_

 2. Sahin diyor ki:

  MELİKE aynen bende öyleyim inan ben bu gece uyumamısım kalbim yüzümden

 3. kevser diyor ki:

  merhabalar annemin efor testi sonucunda nabız 178 (%104)
  tansiyon ***/*** ,eğim 14 ,mets 9.9 hız:5.50 yazıyor annem 50 yaşında bu konuda bu veriler yardımcı olmanıza yeterlimi?

 4. melike diyor ki:

  merhaba,iyi çalışmalar.20 yaşındayım.3 senedir hiç bitmeyen kalp problemim var.sürekli çarpıntım var.nabzımın 100den aşağı indiğini hiç görmedim.2 adım atınca yoruluyorum,geceleri çarpıntıdan uyuyamıyorum ve alçak yastıkta yatamıyorum.nabzımı tutmama hiç gerek kalmıyor çünkü günün her saatinde,özellikle de geceleri kalp sesimi rahatlıkla duyabiliyorum.hatta göğsümün kıpırtısından yakınımdakiler çarpıntım olduğunu anlıyorlar.nefes darlığı çekiyorum.doktora çok gittim fakat her seferinde psikolojik diyip gönderdiler.ya da ekg çekip,bir şeyimin olmadığını söylediler.ben artık inanmıyorum ve dayanamıyorum bu çarpıntıya.sürekli göğsüm ağrıyo.lütfen yardım edin

 5. remzi diyor ki:

  Ben 22 yaşındayım. 1 haftadır tansiyonumu ölçüyorum geneli 12 / 8 ve kalp atışım hep en az değeri 166 .fakat internette araştırmama göre en hılzlı kalp atışı bebeklerde olduğunu öğrendim oda en fazla 120 yazıyor. Ben hiç bir rahatsızlık duymuyorum fakat değerler beni endişelendiriyor. Yardımcı olursanınz sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar…

  • Deva diyor ki:

   Sağlıklı bireylerde nabız istirahat halinde iken dakikada 60-100, ortalama 70 civarında olmalıdır. Nabız hızı birçok durumdan etkilenir. Çeşitli hastalıklar, egzersiz, stres, yaralanma gibi durumlarda nabız hızı artar. 12 yaş üzerindeki kızlar ve kadınlarda nabız, erkek çocuk ve erkek yetişkinlere göre daha hızlıdır. Atletlerde ve koşucularda ise nabız daha düşük (hatta dakikada 40’larda) olabilir.
   0 – 1 yaşları arasında; dakikada 120-140 1 – 3 yaşları arasında; dakikada 90-120 3 – 7 yaşları arasında; dakikada 90- 100 7 – 20 yaşları arasında; dakikada 80 – 90 20 yaşından sonra; dakikada 60-80 arasında değişir. Her yaş grubunda; normal atışın 1 fazlası kalbin hızlı attığını gösterir. Kalbin atışları, göğüsten, köprücük kemiği üzerindeki nabızdan veya el bileğinin dış kısmında, kemikle kiriş arasındaki yerden sayılabilir. Taşikardi; her zaman kalp hastalığının belirtisi değildir. Çünkü koşmak, sindirilmesi güç şeyler yemek, heyecanlanmak, sigara, içki, çay, kahve içmek, zehirlenmek, bazı ilaçlar ve kadınların aybaşı halleri taşikardiye neden olabilir. Bu çeşit taşikardi, nedenin ortadan kalkmasıyla geçer. Ancak kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, ateşli hastalıklar ve zehirlenmeler de taşikardi yapar. Bu nedenle, doktora başvurmak gerekir.
   Kardiyoloji servisine muayene olabilirsiniz

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz