kalpmi değilmi

bundan 3 ay önce sol göğsümde iğne batması şeklinde sızılarım vardı ayrıca iki kürek kemiğimin arasında da ağrı vardı..kardiyoloji bölümünde bir doktora gittim.yanına girmeden kalp grafiği çekildim.kalp grafiği sonucuna baktı..daha sonra sol göğsümün üstüne bir jel sürdü ve ekrandan kalbime baktı..birkaçta veri aldı kalp resimlerimle beraber.inceledi ve kalple ilgili problemin yok dedi.panik atagım var bnm..doktor beyde bana psikiyatriste gitmemi önerdi..ama kalple ilgili sorunun yok dedi..hocam 2 aydır ağrım yoktu ama son 3 gündür yine basladı..sol göğüs kısmına cok ince bir sızı seklinde iğne batıyo..kafayı takıyorum işte..kafayıda yemek üzereyim.hocam sizce bu kalp kökenli bir ağrımı bana bir sey söyleyin

6 yorum “kalpmi değilmi

 1. ibrahim

  selamunaleyküm benim sol gögüsümde iğne batar gibi bir szı var nefen aldığımdada aynı sısı oluyor sizce bu kalp yüzündemidir yoksa başkka bir sorunmu var bana acık bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tşkler..

 2. MUSA

  iyi günler kalbimin dış kısmında ince ince bazen 10 dakika bazen yarım saat arayla batmalar oluyor nedeni ne olabilir acaba bana yardımcı olurmusunuz yaşım 44 saygılar

 3. ufuk

  hocam ben 24 yaşındayım sigara kullanıyorum ve ayrı zamanlarda önce kalbimin tam üstündeki yerde iğne batması şeklinde sızılar oluyor daha sonra gögüğsümde tam ortasında kemiklerimde ağrılar ortaya çıkıyor bunun kalbimle alâkası varmıdır bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

 4. yunus

  Merhabalar benim sorunum arada kalbime bi sancı giriyor ve bi anda siddetleniyor nefesim daralıyor sigara kullanıyorum nefes darligi cekiyorum arada terliyorum bazende bi anda kalbimin hizla attini hissediyorum nefes alisim degisiyor lutfen bana yardimci olun zamanim olmadigi icin hastaneye gidemiyorum sizce durum nedir tahminlerinizi rica ediyorum teşekürler.

  • yaşınız kaç bu tür durumlar için buradan tavsiye almanız çok zor bazı ileri testleri yaptırmanız gerekiyor

 5. Kalp hastalıklarının büyük bir kısmı daha önce ciddi bir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkar. En tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile ilgili şikayetlerin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

  doktorunuz size bazı sorular soracaktır.

  -Göğsünüz mü ağrıyor?
  – Ağrı ile birlikte yanma, sıkışma, ağırlık hissi de mi var?
  – Ağrı kola, boyuna, mide ve sırta yayılıyor mu?
  -bir kalp hastası mısınız?

  Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta, herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir.
  Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir

  Psikolojik sebeplerden akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arz etmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

  Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre, bu durum kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasının, dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

  Herşeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle genç yaşta kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

  Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

  Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabileceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

  Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı, daha çok sol taraf olmak üzere kollara, boyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

  Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

  Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

  Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dil altı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa, koroner damarda daralan bölgede pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını haber verir.

  bu belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

  Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir.

  Benim size önerim ; bizzat doktorunuza muayene olarak gerekli kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkiklerin yapılması , ilgili röntgen filmlerinin çekilmesi ve rahatsızlığınızın net olarak teşhis edilerek , buna uygun tedavinizin yapılması olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>