Kan yüksekliği hakkında

Şikayetimi ve rahatsızlığımı kısaca belirmek istiyorum.Yapılan tahliller sonucu Vücudumdaki kanımın HGB nin 18,7 bazende 19,0 olarak çıkmasıyla birlikte şikayelerimde terleme,göz kızarıklı,çabuk yorulma,bazende nefes darlığı.Sık olmasada kalp çarpındısır.Geceler yattığımda kalbim hızlı bir şekilde atmaya başlıyr,merdiven çıkarken yada top oynarken çok çabuk yoruluyorum.Alkol ve sigara kullanıyorum.Dün hematolijiye gittim ve tahlil yaptırdım.Tahlil sonuçlarında ;
ALT :39 AST:29 ÜRİK ASİT:7,4 LDH:156 olarak çıktı.
CBC tAHLİL SONUÇLARIMDA İSE SADECE ;
HGB:18,7
HCT:54,0 Olarak çıktı.Diğer değerlerin hepsi normal.
FERRİTİN sonucum ise:204,9 olarak çıktı.

Sonuç olarak şikayetlerimin arasında bazende kalbime dayalı bir basınç hissediyorum ve sıklıkla sanki boğazımdan sanki beni biri boğazımdan sıkıyormuş gibi geliyor nefes almakta bile zorlanıyorum hemen akabinde sanki kalp krizi geçirekmişim geliyor.
Kısaca anlatmaya çalışt6ım ve tahlil sonuçlarımı yazdım.Sizce rahatsızlığım nedir?Şimdiden teşkkür ederim.Çalışma hayatınızda başarılar diliyorum.Saygılarımla.Uğur ÖZTÜRK

9 yorum “Kan yüksekliği hakkında

  1. Seçil

    16 yaşındayım HGB oranım 15,7 bu oran yüksek midir kan verebilir miyim yaşım ve kilom tutmuyor? Veya ne yapmam gerek.sürekli tekrar eden bir hastalık mıdır?

  2. Hemoglobin Tam Kan Sayımı yani Hemogram tahlilinde çalışılan test parametrelerinden biridir. Hemoglobin bir proteindir.İnsan vücudunda eritrositlerde ( alyuvarlarda) bulunur.
    Vücudumuzdaki görevi ise dokulara oksijen taşımaktır. Dokulardan ise, karbondioksiti solunum organlarımıza taşır. Kan tahlilinde hemoglobin yüksekliği ise sık olarak merak edilen bir konudur. Hemoglobin yüksekliği çeşitli nedenlere bağlı olabilir.Sigara içenlerde, yüksek rakımlı bölgelerde yaşayanlarda görülebildiği gibi bazı ırklarda genetik faktörlere bağlı olarak da yüksek olabilir.
    Erkeklerde hemoglobin düzeyi kadınlara göre daha yüksektir. Hemoglobin değeri aşırı yükseldiğinde, bu kişilerin kan vermeleri en sık uygulanan çözümdür.Bu şekilde kan vererek kan fazlalığı bir ölçüde giderilir. Hemoglobin yüksekliği durumunda, gerek duyulursa ilave tahliller de yapılabilir.
    Bir dahiliye veya tercihen bir hematoloji uzmanına danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>