karaciğer

bir yıl önceki kan testinde gammagt değerim 42 çıkmıştı.2 gün önce ki tahlilimde ise 139 a yükselmiş alt dğerim 94 ast ise 63.üre değerim ise düşük yani 13.2 çıktı.sizce bu yüksek değerlerin sebebi ne olabilir?
bu gün karaciğer ultrasonu çektirdim.şöyle yazıyor:karaciğer kontutu düzgün boyutu normaldir.parankim ekojenitesi grade 1 yağlanma lehine artmıştır.karaciğer subsegment 7 düzeyinde 10mm çapında kaba kalsifik odak izlenmektedir.ayrıca daha önceden sarılık geçirmişim.bunun dışında tiroid usg ye de baktılar ordada şöyle diyor:sağ lob ap 16mm sol lob ap 16 mm ve isthmus 3 mm ile normal kalınlıkta izlenmekte olup parankim ekojenitesi azalmış heterojen izlenmektiedir.görünüm özellikleri tiroidit açısından anlamlıdır.triod bezi sol lobda en büyüğü anterior kesiminde 5mm boyutlarında bir kaç adet hipoekoik karakterli nodüler lezyonlar izlenmektedir.
doktor bey tüm bu yazılanların anlamı ne? doktorum beni bildilendirmedi.bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.ilaçmı kullanmam gerek.karaciğerimdeki sorun tam olarak ne?hayati bir önem taşıyormu?
bu arada
safra kesei normal dalak normal böbreklerin boyutu ve konturu normal,parankim kalınlığı ve ekojenitesi normaldir.
şimdiden teşekkürler

One thought on “karaciğer

  1. merve

    Sayın hocam babamın karaciğer ultrasyon sonucunda ”Parankim ekojenitesinde artış izlenmektedir (grade II hepatosteantoz)” diye bir ibare vardır acaba bunun açıklaması nedir? TEŞEKKÜRLER.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>