Karaciger Buyumesi ve Dalak Buyumesi

Sn.Doktorum;

Bugun karaciger ile ilgili kan testi ve ultrason yaptirdim bunun ile ilgili

ast 20
alt 83

karacigerde buyumes 202mm parankimi homojendir.grade 1 hepatosteatoz.kistik lezyon ve solid rastlanmamistir. interhepatik safrayollari ,v porta v hepatikalar dogaldir..

dalakda buyume 140mm parankim ekojenitesi normaldir.

bu konuda yardimci olurmusunuz daha once 2 sene once hepatit a gecirdim.115kilodan 98kg dusmustum, ancak su anda yine kg aldim 105kg oldum ve sag karaciger ustunde biraz bazi bazi agrima yapiyor ozellikle yemeki fazla kacirinca

bu konuda bana bilgi verirmisiniz

3 yorum “Karaciger Buyumesi ve Dalak Buyumesi

 1. İnsan fizyolojisi, oldukça sistematik çalışan bir yapıdır. Bu fizyoloji içerisinde yer alan organlar, birimler ve de dokular vücut içerisindeki görevlerini yerine getirerek, canlının sağlıklı biçimde yaşamasını sağlamaktadır.

  İnsan vücudunda bulunan herhangi bir yapının çalışmasında meydana gelen sorun, insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Dalak organında meydana gelebilecek bir sorun da, insan vücudunu olumsuz etkileyen etkenler arasında yer almaktadır. Dalağın vücut içerisindeki yeri ise, midenin yanıdır. Bu organ kaburgaların arasında yer almaktadır. Dalak organı, küçük bir organ olmakla birlikte, büyüklüğü insan yumruğu büyüklüğündedir. Fakat bazı durumlarda dalak organı olması gerekenden daha büyük bir hale gelebilmektedir. Tabi bu durum, bazı etkenlere bağlıdır. Çeşitli hastalık ve de nedenlerden dolayı normalinden daha fazla büyümüş olan dalağa dalak büyümesi ya bilimsel adıyla splenomegali adı verilmektedir.

  4936_dalak-agrisiDalak organı, yapı itibariyle incelendiği takdirde karşımıza ilk olarak; bu organın yumuşak bir yapıda olduğu çıkmaktadır. Dalak, yumuşak ve de gözenekli bir organdır. Bu nedenle de, zedelenmelere karşı oldukça dayanıksızdır. Dalak organının, vücut içerisinde oldukça önemli görevleri mevcuttur. Bu görevlerden bazıları, kan hücreleri ile ilgili görevlerdir. Vücutta yer alan kan hücreleri, çeşitli nedenlerle yıpranabilmektedir. Bu nedenler bazen kan hücresinin görev süresinin dolması, bazen de saldırıya uğraması şeklinde olabilmektedir. Dalak organı, bu şekilde yıpranmış kan hücrelerini süzme görevini yürütmektedir. Vücudu, özellikle de infeksiyon hastalıklarına karşı koruyan beyaz kan hücreleri, dalak organında olgunlaşmasını tamamlamaktadır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit adında kan hücreleri mevcuttur.

  Dalak organı, trombosit hücrelerini depolamaktadır. Eğer dalak büyürse, bu görevlerini yerine getiremez. Görevi yıpranmış kan hücrelerini süzmek olan dalak, büyüme durumunda sağlıklı kan hücrelerini de süzebilmektedir. Yine, trombosit hücreleri olması gerekenden fazla olarak dalakta birikebilmektedir. Eğer bir kişide dalak büyürse, kişinin bu durumun farkına varması oldukça zordur. Dalak büyümesi sorunu, muayene sırasında doktor tarafından fark edilebilir. Yine bunun dışında ultrason sonucunda da dalak büyümesinin farkına varılabilmektedir. Bunun dışında dalak büyümesinin bazı belirtileri mevcuttur. Dalak oldukça fazla büyümüşse, kişinin karın sol üst bölgesinde ağrı oluşabilmektedir. Yine kişi erkenden doyuyorsa bu da dalak büyümesinin belirtileri arasında yer almaktadır. Kansızlık, yorgunluk ve de halsizlik de dalak büyümesinin belirtileri arasında yer alan diğer etkenlerdir. Dalak büyümesinde, dalak görevlerini yerine getiremediği için vücut hastalıklara karşı savunmasız kalır ve enfeksiyon oluşma riski artar. Büyümüş dalak gerekenden fazla kan depoladığı için, insan vücudunda kanama durumu da yaşanabilmektedir.

  4936_dalak-buyumesi_2Dalak organının büyümesine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Karaciğeri etkilemekte olan siroz, virüs ve bakteri gibi canlıların enden olduğu infeksiyonlar, kalp iç zarı iltihabı, sıtma, kan hücrelerinin parçalandığı hastalık durumları, lösemi, metabolizma hastalıkları ve lenf kanseri gibi hastalıklar vücutta dalağın büyümesine neden olan başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Dalak büyümesinin tanısında kullanılan en güvenilir yöntem görüntüleme yöntemleridir. Bu görüntüleme yöntemleri arasında ise, tomografi ve ultrason yer almaktadır.

 2. ayşegül

  ultrasnda karaciğr nomal boyutta parankim ekosu grade1 düzeyinde portal ven çapı15mm safra kesesinde taş veya polip dalak boyutu 14cm splenik ven çapı8mm durumum nedir teşekkürler

 3. Karaciğer normalde ele gelmez.

  Genel olarak enfeksiyonlar ( viral ve bakteryel ) , parazitler , tümörler , anemiler , toksik durumlar , depo hastalıkları , kalp yetmezliği , konjenital kalp hastalığı ve metabolik bozukluklar karaciğer büyümesine neden olabilirler.

  Sık rastlanan nedenleri ;
  alkolizm ,hepatit A ,hepatit B ,konjestif kalp yetmezliği, lösemi ,nöroblastom,Reye sendromu, karaciğer kanseri ,Niemann-Pick hastalığı ,herediter fruktoz entoleransı, tümör metastazları, glikojen depo hastalığı, primer bilyer siroz ,sarkoidoz, sklerozan kolanjit ,hemolitik üremik sendrom dur.

  Karaciğer büyümesinin başka sebepleri de vardır.

  Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

  benim size önerim ; bizzat bir dahiliye uzmanına muayene olarak gerekli tetkikleri yaptırıp , tedavi olmanızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>