karında sancı

hocam karnımda gaz oluşunca anüse yakın yerde sancı oluşuyor.ve gaz gelip gittikçe sancı devam ediyor .büyük abdestim gelincede aynı sancı oluşuyor ihtiyaç giderince kayboluyor bu ne olabilir

Cevap

Cevabı siz vermişsiniz gaz

yellenme yani alttan gaz çıkarma ; karnında şişkinlik olan , midesinde guruldama ve geğirme olan kişilerde de görülebilir.

bunun nedenlerinin başında gazlı yiyecekler gelir. ayrıca ; sindirim sorunu , hava yutmak kötü beslenmek , diyafram fıtığı , laktoz dayanıksızlığı aşırı duyarlı bağırsak sendromu , kolon iltihabı , Giardia , midenin yavaş boşalması gibi nedenler yellenmeye ( aşağıdan gaz çıkarmaya ) neden olurlar.

genellikle kuru fasulye, kepek gibi yüksek lifli yiyecekler veya lifli sebzeler ya da (bira gibi) maya içeren içecekler veya karbonatlı maddeler alındıktan sonra yelenme olur.

Kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.

örneğin ;

1) Yavaş yiyin ve elma, kuru fasulye, kepek, brokoli, lahana, karnabahar, fındık, soğan, şeftali, patlamış mısır, kuru erik ve soya fasulyesi gibi gaz yapan yiyecekleri azaltın.

2) Çiklet çiğnemeyin ve kamışla bir şey içmeyin.

3) gazlı yiyecekleri, birayı, süt ürünlerini ve karbonatlı içecekleri azaltın.

2 yorum “karında sancı

  1. tuana

    karnımda ağrı var ve gaz ,dışkı durumunda bu ağrı makat da oluyor ve 6 saattir geçmedi nedeni ne olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.