karnım ağrıyor

ben ağır bir iş yaptıktan sonra veya ağır birşey kaldırdıktan birkaç gün sonra mide ağrısıyla karın ağrısı karışımı bir ağrı oluyor.özellikle yemek yemeye başlayınca beliriyor belime ve sırtıma vuruyor.birisi karnıma dokunacak veya çarpacak olsa nefesim kesiliyor gözlerimden yaş geliyor.büyükler göbeğin düşmüş diyorlar.olabilir mi ?ne yapmalıyım?

4 yorum “karnım ağrıyor

 1. Gulsah

  2 haftadır sırtım ve karnım şiddetli şekilde agrıyor.neden olabilir

 2. hüseyin

  Merhabalar,benim sikintimda karin agrisi. Yaklaşik iki aydir çekmekteyim, yoğun yaşadiğim stressle başladigini düşünüyorum. Doktora da gittim, kendisi de stresse bağli bağirsak spazmi teşhisi koydu, ultrasyona girdim, idrar testi yaptilar.Kisacasi ilsc da verdi doktor,sikinti surdaki üzerinden bir ay geçmesine rağmen cok bi seğişiklik yok,şiddetli bi ağri söz konusu değil ama, şiddetli guruldama başladi,ayrica ağir kaldirdiktan sonra karnimin sol alt tarafinda s8ddetli bi ağri meydana geliyor. Sanki midemde yogun bi gaz baskisi varmuşcasina,biraz üzerine doğru baski uygalayio gaz çikarimindan sonra rahatliyoyorum. sirtimda da uzun süredir devam eden kuluç agrisi gibi bi ağri mrvcutdu zaten,bu sikintima kadar mevcut olduğu icin onun karin agrimla bağlantili olacağini düşünmüyorum. çunku o agrim omurga kaymasina bagli, onu da göstermiştim geçen yil,uzun suredir var o.

  • sevgili hüseyin genel olarak gaz sorunu çekiyorsunuz bu konuda yazılmış yazılarımıza bakabilirsiniz

 3. Karın ağrısı başlı başına bir hastalık değil, bir belirtidir. Özellikle ani başlayan karın ağrılarında mutlaka hekime danışılması ve danışılmadan ağrı kesici ilaç alınmaması gerekir.

  Ağrı toplumda en çok görülen şikayetlerden biri olup, karın ağrıları da hemen herkesin yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir durumdur. Karın ağrısının birçok nedeni var. Fazla gıda alımı, uygunsuz beslenme ve basit enfeksiyonlarda karın ağrısı sebeplerinin başında geliyor.

  Aniden yani, 6 saat içinde başlayan karın ağrısı ile karakterize karın hastalığı “akut karın” olarak anılmaktadır. Ağrıyı takiben 6 ile 12 saat içinde bulantı ve kusma olması genellikle mide-bağırsak sisteminde bir tıkanıklığın göstergesidir.

  Bağırsakta olan bir iltihabi bir olay ise kendisini iştahsızlık, bulantı ve kusma gibi belirtilerle gösterir. Ani başlayan karın ağrısı olan her hasta detaylı bir şekilde ele alınmalıdır. Bir haftayı aşan bir süredir karın ağrısı olan hastada ‘akut karın’ tablosu düşünülmez, ancak bu durum bir hekim tarafından araştırılmalıdır.

  Karnın değişik bölgelerindeki ağrıları, o bölgeye has organların hastalıklarının belirtisi olabiliyor. Mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, kadınlarda adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi hastalıklar nedeni ile karın ağrısı oluşabiliyor. Sadece karın boşluğundaki organlar değil akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları karın ağrısı yaratabiliyor.

  Karın sağ üst bölümünde olan ağrılardan: karaciğer, safra kesesi ve yollarının hastalıkları ve ülser sorunları sorumlu olabilir. Karın sol üst bölümünde olan ağrılarının sebebi dalak, pankreas, ve karın şah damarının (aorta) hastalıkları olabilir. Göbeğin üst bölümünde olan ağrılarda yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağının, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkları akla gelmelidir.

  Karın sol alt bölümünde olan ağrılarda: kalın bağırsak iltihapları, yumurtalık sorunları, karın şah damarının hastalıkları, idrar sorunları, dış gebelik sorunu ve apandisit problemi olabilir. Karın sağ alt bölümünde olan ağrılarda: apandisit, idrar sorunları, dış gebelik sorunu, yumurtalık sorunları, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları sorunları düşünülmelidir.

  Karın ağrısı şikayetinin altında farklı sebepler olabileceği için bilinçsiz bir şekilde ilaç almamak gerekiyor. Ancak yemek sonrasında gelişen, hafif şiddetteki karın ağrılarında hafif buzlu su içilmesi, tost yenmesi, elma suyu içilmesi veya muz yenmesi önerilir.

  Mide asidinin sorun yarattığı biliniyorsa, asit giderici ilaçlar alınabilir.

  Karın ağrısının nedeni kesin olarak bilinmiyorsa ve daha önceden bir hekim tarafından tanısı konulmamışsa, ağrı kesici ilaç almamakta yarar vardır.

  hülasa ;
  Karın ağrısı sorunu olan kişilerin bazı hallerde kesinlikle doktora başvurması gerekiyor. bu durumlar şöyle sıralanır :

  – Şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde ağrılar
  – Ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması
  – Karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yayılması
  – Dışkıda kan görülmesi
  – Karında gerginlik ve şişme olması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>