Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > karotis ameliyatı sonrası Hastalığı ve Tedavisi

karotis ameliyatı sonrası

Soru :

öncelikle bizlere böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Benim sorum babam 1.5 ay kadar önce damarında %70 tıkanma saptandığı için ameliyat oldu. ameliyattan sonra sesinde kısılma ve yutkunmada zorluk başladı ameliyattan önce böyle bir sıkıntısı yoktu.Doktorlar belli bir zaman içerisinde geçeceğini söylediler ancak 2 aya yaklaşmasına rağmen sesi hala kısık ve yutkunmada da zorluk çekiyor buna bağlı olarak öksürüğüde var ve zaman zaman da tükürükte biraz kan olduğunu söylüyor. sizden ricam ses kısıklığı ve yutkunma güçlüğü ilerleyen zamanlarda geçermi ve kan gelmesi boğazın zorlanmasından mı kaynaklanıyor yoksa tehlikeli bir durum mu arz ediyor? şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim

Aranan Kelimeler:

Etiketler: ,

27 Kasım 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“karotis ameliyatı sonrası” için 4 Yorum

 1. mali diyor ki:

  sol şahdamarımda %90 ın üzerinde darlık var.sivastaki doktor amaliyat önerdi,kayserideki doktor stent takarız dedi.hangisini yaptırmam uygundur.selamlar

 2. halit diyor ki:

  Merhabalar,benim annemde de şahdamar tıkanıklığı var ve yüzde 90 ın üzerinde.anjiyo yapıldı.ameliyatı bize çok riskli diye tavsiye etmediler.ameliyatı nerede yaptırdınız,ne kadar sürede iyileşti bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler…

 3. mustafa arabacı diyor ki:

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim…babamda sol karotis damarından ameliyat oldu.Tıkanmış olan damarın yerine yapay damar koyulduğu doktorlar tarafından söylendi.Benim bilgi almak istediğim konu ise bu ameliyattan sonra oluşan ses kısıklığı ve yutkunmada zorlanma 2 ay olmasına rağmen hala geçmedi sizce bu normalmi? ilerleyen zamanlarda geçme olasılığı varmı? şimdiden verdiğiniz cevap için teşekkür ederm

 4. Deva diyor ki:

  Aterosklerotik plak şahdamarının içerisinde bir kabarıklık oluşturup, beyine kan akışını engellediği gibi bazen pıhtı atmasınada yol açar ve bu olayların sonucunda inme ve felç gelişebilir. Şahdamarın (karotis) iç katmanının aterosklerotik plağı içerecek şekilde çıkarılması ameliyatı karotis endarterektomisi olarak isimlendirilmektedir. Karotis endarterektomi ameliyatının şahdamarı darlıkları sonucu gelişebilecek inme ve felç gibi olayları engellediği ve bu alanda bilinen en etkili tedavi yöntemi olduğu bir çok araştırma ile gösterilmiştir.

  Boyunun her iki yanında kalpten aldıkları oksijenli kanı taşıyan iki şahdamar (karotis) bulunur. Yaklaşık çene hizasında bu damarlar iç ve dış olarak iki ayrı damara daha ayrılırlar. Dış karotis yüz ve kafa derisini besleyen dalları verirken, iç karotis ise doğrudan kafatasına girerek beyini besler.

  İnsanlar yaşlandıkça kanda dolaşan kolesterol ve yağ damar iç yüzünde ve duvarında plak adı verilen kabartılar içinde birikmeye başlar. Plak büyüdükçe damar daralmaya ve sertleşmeye başlar. Bu olay damar sertliği yada tıptaki adı ile ateroskleroz olarak isimlendirilir. Karotiste plak genelde iç ve dış karotis şeklinde damarın ikiye ayrıldığı yerde ve daha çok iç karotise uzanacak şekilde gelişir. Plağın yüzeyi düzensiz olduğu için zamanla kan pıhtısı ile kaplanmaya başlar. Bu olay dahada ilerlediğinde damar tamamen tıkanıp, beyine giden kan akımı önemli ölçüde azalır ve bu durum genelde felçle sonuçlanır. Bunun yanında plağın giderek kabarması sonuçta çatlamasına ve içindeki parçaların damar duvarından kopup beyine giderek beyindeki daha küçük damarları tıkamasına ve sonucunda da felç, körlük ve konuşma bozukluklarına neden olabilir. Bu şekilde patlayarak içi bir oyuk halini almış olan plak daha büyük risk taşır.

  Endarterektomi ameliyatı felç tehdidine neden olabilecek kadar darlık oluşturan plaklar için yapılır. Halen endarterektomi en yaygın yapılan damar ameliyatlarından birisidir.

  Ne zaman endarterektomi yapılır?
  Endarterektomi ameliyatı felç tehdidine neden olabilecek kadar ileri derecede darlık varsa ve bu olay hastada geçici yada kalıcı felç, körlük yada konuşma bozukluklarına neden olmuş ise yapılmalıdır.

  Kişi son altı ay içerisinde hafif orta derecede felç olmuş ve karotisinde %50-69 arasında darlık varsa,
  Karotiste ileri derecede (%80 den fazla) darlık olupta, bir şikayeti olmamış ise hastanın felç geçirme riski çok yüksek olduğu için ameliyat olmalıdır.
  Koroner damarlarındaki hastalık nedeni ile kalp bypass ameliyatı geçiriecek olan kişilerde karotis endarterektomisi hastanın durumuna göre önce, o an veya sonra yapılır.

  Endarterektomi bazı durumlarda yüksek riskli olduğu için yapılmamalıdır:

  · İleri yaşta veya örneğin ileri evre kanser gibi ciddi bir hastalığı olan kişiler,

  · Boyundaki şahdamarlara erişmenin güç ve tehlikeli olduğu hastalar,

  · Beyin damarlarında örneğin anevrizma gibi eşlik eden başka hastalıkların olduğu durumlar.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz