Kasık ağrısı neden olur nasıl tedavi edilir

Kasık ağrıları; alt karın bölgesinde bulunan rahim, yumurtalıklar, tüpler, idrar torbası ve barsaklara ait patolojilerle ilgili ağrılardır.

Bazen ani başlayan yoğun bir şekilde olabilirken (akut kasık ağrısı) bazen de uzun süreden beri devam eden (künt) rahatsız edici (kronik kasık ağrısı) şeklindedir.

 

 

Ani başlayan ağrılar genellikle acil durumlarda ortaya çıkmaktadır. Akut (ani) olarak başlayan karın ve kasık ağrılarında acil girişim yapılması gereken apendisit, dış gebelik, yumurtalık kisti gibi hastalıkların olma ihtimali vardır. Bu tür ağrılarda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

 

En sık akut (ani) kasık ağrısı nedenleri:

• Dış Gebelik

• Endometriozis

• Yumurtalık kisti yırtılması

• Mittelschmerz (yumurtlama dönemi ağrısı)

• Myom

• Rahim damarlarında varis benzeri genişlemeler

• Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları

• Apandisit

• Sistit

• Barsak iltihabı

• İrritabl kolon hastalığı

• İskelet sistemine ait hastalıklar

• İdrar yollarında taş (Urolitiazis)

 

Uzun süreden beri olan “kronik kasık ağrıları” ise tanı ve tedavisi güçlük yaratan durumlar olup çoğunlukla üreme sistemi ile ilgili problemlerden menşei alır (rahim, yumurtalıklar gibi). Karın içindeki diğer organlara ait hastalıklar da zaman zaman kronik kasık ağrıları yapabilmektedir (barsak, kas, periton ve kemiklere ait ağrılar gibi).

 

Geçirilmiş batın içi ameliyatlar (sezaryen, myomektomi, histerektomi, over kisti operasyonları vs) sonrası gelişen yapışıklıklar (adezyonlar) da kronik pelvik ağrılara neden olabilmektedir.

 

Bazı durumlarda ise kronik ağrının bir nedeni yoktur veya tam olarak saptanamamaktadır. Psikolojik faktörler bu grupta önemli rol oynar. Her türlü maddi veya manevi sıkıntılar, cinsel tatminsizlik, depresyon ve içsel problemler kendilerini kasık ağrıları şeklinde gösterebilirler. İçsel sıkıntıların vücut tarafından ifade edilip sanki bir organik problem varmış gibi hissedilmesine “somatoform bozukluklar” denilmektedir.

 

Tanı ve Tedavi

Kasık ağrısına neden olan hastalığın saptanmasında ağrının tipi çok önemlidir; akut başlayan ağrılar acilen değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Hekime ani başlayan kasık ağrısı ile gitmeye hazırlanan hastaya ağrı kesici ilaçlar verilmemelidir. Çünkü bu ilaçlar önemli bir “problem işaretçisi” olan ağrıyı baskılayarak tanıyı zorlaştırabilir.

 

Kronik kasık ağrısının nedenini saptamak her zaman kolay olmayabilir. İlk olarak ağrının özellikleri sorgulanır. Daha sonra dikkatli bir muayene yapılır. Bu muayenede jinekolojik muayeneye genel bir vücut muayenesi de eklenmelidir.

 

Kronik ağrıların nedenini araştırmak için yapılacak jinekolojik muayenede üreme organları dikkatle değerlendirilir, hemen ardından yapılan ultrasonografi ile inceleme tamamlanır.

 

Bu muayene sırasında rahim ve çevresinde olabilecek enfeksiyonun araştırılması için Smear testi, kültür gibi tetkikler için örnek alınabilir. Laboratuar yöntemleri ile gebelik testi, tam kan sayımı, kanda enfeksiyon parametrelerinin (ASO, CRP Sedimantasyon gibi) araştırılması yapılır.

 

İdrar yolu enfeksiyonlarının tanısı için tam idrar tetkiki gerekirse idrar kültürü istenir. Yine, barsak patolojileri açısından dışkı tetkikleri istenebilir.

 

Tanı koymak amacı ile bilgisayarlı tomografi, MR gibi ileri radyolojik tetkikler gerekebilir.

 

Son olarak kronik kasık ağrısı olan kadınlarda hem tanı koymak hem de tedavi edici cerrahi girişim amaçlarıyla laparoskopi işlemi düşünülebilir.

Read more: http://www.saglikekibi.com/deva/doktora-sor/kasik-agrisi-13e.html#ixzz1Zu5BSiLV

Online Doktora sor

14 yorum “Kasık ağrısı neden olur nasıl tedavi edilir

 1. Sultan

  İyi günler bisey sormak istiyorum 2 hafta ya yakın öksürüyorum ve bügün sol kasigimi her öksürdügümde ağrı giriyor artık öksürmeye bile cesaret edemiyorum

  • öksürüğe bağlı kasık ağrısı olabilir aşırı zorlanmadan dolayı önce öksürüğü kesmek lazım

   • Sultan

    Doktorum öksürüğü nasıl kesebilriim muayne olmam gerekiyor mu sanki o bölge patlicakmiş gibi bıçak saplanır gibi ağrı giiryor

 2. Gul

  29 yasindaym bi haftadr hastayim usutmustum ama geride kalan sag tatafta oksurukle birlikte kasik agrisi neden olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.