Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > kaslarda seyirme Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

kaslarda seyirme

Soru :

selamlar benim sorum eimin rahatsızlığı ile ilgili.1,5yıldır seğirmelerin olduğunu 7aydır ise daha yoğun olması üzerine noroloji uzmanına gittik yapılan muayene ve kan değerlerinde herhangi bir bulguya rastlamadığını ve emg cektirmemizi istedi.ancak als cok korktuğumuzdan dolayı cektiremiyoruz yani sorum şu kaslarda seğirme als belirtisimidir (güç kaybı konuma prob vs yok)birde eşime 2005 yılında ankilozan sipondilit teşhisi ve panik atak teşhisi konuldu.cevabınızı bekliyorum

Sorunuzun Cevabı

ALS ; amyotrofik lateral skleroz hastalığının kısaltılmış halidir.

ALS yani amiyotrofik lateral skleroz, ilerleyici bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık alt ve üst motor sinirleri etkiler. Motor sinirler beyinden omuriliğe, oradan kaslara giderek hareketlerimizi düzenler.

Bu hastalık motor sinirleri etkileyerek kas hareketlerine engel olur. Hastalığın ileri evrelerinde felç gelişir. Buna karşılık genellikle akli yetenekler etkilenmez.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılar sinirlerin bağlantı yerlerinde glutamat denen bir nörotransmitterin aşırı miktarda bulunduğunu, bunun normal iletiyi engellediğini buldu. Bu fazlalığın nedeni ise henüz bilinemiyor. Tarım ilaçları gibi bazı çevresel etkenlerin hastalığı tetiklediğinden şüpheleniliyorsa da kesin bir bilgi yok henüz.

Hastalığın başlangıç belirtileri çok hafif olduğundan çoğu kez farkedilmeyebilir.
Hastalık özellikle kol ve bacaklarda olmak üzere kas güçsüzlüğü ile başlar. Konuşma, çiğneme ve nefes alma etkilenir. Yutmanın bozulması sonucu, ağızda tükürük birikmesi de konuşmayı zorlaştırır.

Kaslar sinirler tarafından uyarılmadığında yapısı bozulur ve iş görmez hale gelir. Kol ve bacaklar incelir. Özellikle el ve ayak kaslarında seyirme ve kramplar olabilir. Kişi kol ve bacaklarını iyi kullanamaz. Kontrol edilemeyen ağlama ve gülmeler olabilir.

Başlangıç belirtileri her hastada aynı olmaz. Kimi hasta halının saçaklarına takılmaya, tökezlemeye başlar; kimi hasta eşyaları kaldırmakta zorlanır, kimisi de konuşurken kelimeleri yuvarladığını fark eder.

Kas zafiyeti önce bir kas grubundan başlar, yavaş yavaş diğer kas gruplarına yayılır. Kaslardaki iş görememenin derecesi ve hastalığın ilerleyişi hastadan hastaya değişir. Solunum kaslarının giderek daha fazla etkilenmesi ve buna bağlı solunum güçlüğü hastalıkta gelinen son aşama olur.

Hastalıkta genel olarak duyular, idrar ve barsak işlevleri, cinsel işlevler etkilenmez. Kalp kası zarar görmez. Göz kasları çoğu kez en son etkilenen kas olur, kimi zaman da hiç etkilenmez. Kişinin zihni yetenekleri normaldir.

Hastalığın nedeni bilinmediğinden nedene yönelik olarak da tedavi edilemiyor. Üst motor sinirlerin yani beynin motor korteksinin hasarı sonucu kas spastisitesi ve katılık oluşur. Beyin sapı ve omurilikte bulunan alt motor sinirlerin hasarı ise kas güçsülüğü, atrofi (kas erimesi) ve fasikülasyona (kas seyirmeleri) neden olur. ALS genellikle hem üst hem de alt motor sinirleri tutar. Fransız nörolog Charcot ilk kez 1874 yılında hastalığın özelliklerini tanımlamış, omurilik ve kas belirtilerine dayanarak ALS ismini vermişti.

Hastalık her kesimden insanda görülebilmesine karşın ALS’ye erkeklerde ve yaşlılarda daha fazla rastlanır. Ortalama başlangıç yaşı 55 olsa da, son zamanlarda daha genç kişilerde teşhis edildiği gözleniyor. ALS 12 yaşında da, 98 yaşında da görülebilir.

Toplumda rastlanma sıklığı olarak 100.000 kişide 0.5-2.4 sayısı veriliyor. Belli bir nüfusa bakıldığında ise yüz bin kişiden on birinin hasta olduğu görülür.

ALS bulaşıcı bir hastalık değildir. Ama bazı kişilerde kalıtsal yani ırsi özellik gösterebilir. Tüm ALS hastalarının yaklaşık %10’unda hastalık kalıtsaldır. Bu duruma ailevi ALS deniyor. Kalıtımla ilgisi olmayan tipe ise sporadik ALS denir. Ailevi tipte anne veya baba ALS olduğunda doğan her iki çocuktan birinde hastalık olabilir.

Halen kesin tedavisi olmayan hastalık belirtilere yönelik olarak tedavi ediliyor.
İstenmeyen etkilerin önlenmesi, hastanın rahatlatılması ve mümkün olduğu kadar normal yaşamını sürdürmesi amaçlanıyor.

Doğrudan bu hastalığa yönelik bir ilaç bulmak için araştırmalar sürüyor. Hastalığın ilerlemesini etkileyen ilk ilaç olan riluzol 1995 yılında Amerika’da ruhsat aldı. Bu etken maddenin motor sinir harabiyetine neden olduğu düşünülen uyarıcı bir nörotransmiter olan glutamatı engellediği sanılıyor. İlacın hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı, hastanın ömrünü uzattığı, hastanın daha uzun süre iş görmesini sağladığı düşünülüyor.

ALS eninde sonunda solunum kaslarındaki zafiyete bağlı olarak solunum yetmezliğine neden olur. Bu nedenle hastalığa yakalananların yarısı solunumlarını cihazla yapay olarak sürdüremezlerse üç yıl içinde kaybedilirler. Aslında mekanik solunum sağlandığı ve ortaya çıkan diğer problemler giderildiği sürece ALS ölümcül bir hastalık değildir. Yapay solunum burundan (nazal) veya trakeostomi denen soluk borusunda açılan delikten yapılabilir. Konuşma ve yutması iyi olup fazla ağız salgısı olmayan hastalarda burundan solunum denenebilir. Daha ucuz olan bu yöntem basit bir maskeyle kolaylıkla evde uygulanabilir. Burundan solunum uygun hastalarda solunumun rahatlatılması ve ömrün uzatılmasına yardımcı olan mükemmel bir seçenektir. Özellikle bulbusun etkilendiği hastalarda tercih edilen trakeostomi ise uzun süreli yaşam desteği sunar. Bu hastalara gerekli bakım uygulandığında ve gelişebilecek problemler engellendiğinde uzun yıllar yaşamlarını sürdürebilirler.

ALS’li hastalar ve yakınları yapay solunumla ve diğer tedavi uygulamaları ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmaya çalışmalı, en uygun yönteme yine kendileri karar vermelidirler. Her bireyin kendi hayatı ile ilgili kararları alma hakkı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle hastalıkla ilgili tüm bilgilere ulaşma, tedavi seçeneklerinin hepsini bilme, tedaviye başlama ve tedaviyi sonlandırma haklarının bilinciyle hareket edilmesi önemlidir.
Halen ALS hastasının karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik çeşitli yaklaşımlar bulunmaktadır. Etkin bir bakım ile karşılaşabilinecek tıbbi sorunlar engellenebilir, ömür uzatılabilir ve mümkün olan en iyi hayat kalitesine ulaşılabilir. Oluşabilecek değişikliklere hazırlıklı olup hızla uygun çözümlerin bulunması ALS hastasına daha sağlıklı bir hayatın sunulması açısından büyük önem taşır.

Etiketler:

14 Şubat 2011

“kaslarda seyirme” için 7 Yorum

 1. RamazaN diyor ki:

  İyi günler benim eşim 8 aylık hamile son bi kaç gündür yanağında günde 4-5 defa seyirmeler oluyor bunun sebebi ne olabilir ve ne yapmamız gerekmekte yardımcı olursanız çok seviniriz

 2. bilge diyor ki:

  mrblar bundan 2 ay önce başlayan yaygın seyirmeler ve sol bacakta titremelerle başlayan şikayetim sol elde güç kaybıyla devam etti. elimde olmadan als hastalığı korkusuna kapıldım ankarada alanında en iyi uzman dr.lardan birine gittim tüm vücut iğne emg çekildi. her iki dr.unda bana söylediği şuydu yüzde yüz bu hastalık yani als yok.ulnar sinirde sıkışma var ama o da baş parmakta güç kaybı yapmaz fizik tedavi dediler.benim sormak istediğim şu internette yaptığım araştırmalarda bu hastalığın ilk zamanları emg de çıkmadığı yönünde hatta bazı hastalarda emg 6 ay bir yıl temiz çıktıktan sonra hastalık ortaya çıkabiliyormuş. bu endişelerimi dile getirdiğimde muayene olduğum dr. ilk günü bile olsa emg yakalardı dedi. içim hiç rahat değil hocam birde sizin görüşünüzü almak istiyorum.2 haftadırda ses kısıklığı var enfda geçirdim ama ses kısklığı geçmedi kbb ses tellerinde birşey olmadığını söyledi ama bulbar bölgeye yapılmadı. emg fasikülasyonlar hemde her yerde devam ediyor ama atrofi yok seyirmelerim çok fazla deri altında bacağım titriyor. bu seyirmelerin asl den olup olmadığı emg de belli olurmuydu gerçekten? HASTALIĞIN İLK GÜNLERİ DE OLSA EMG DE ÇIKARMIYDI?. nolur bu soruma cvp verin dr.umun yüzde yüz garanti vermesi beni rahatlatmalımı artık.psikolojim çok kötü ya klinik tanı oturmadan çıkmıyosa emg de bunu düşünmekten alı kolyamıyorum kendimi yoksa üst motor nöronmu yani bulbar başlangıçlımı?? ltf yardım edin ne yapmalıyım çok karamsarım başka bir dr.a gitmelimiyim ???? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 3. Melih diyor ki:

  Benim kaslarımda seyirmeler titreme oluyor bazen bu durum 1 hafta 15 gün sürüyor sonra kendiliğinden geçiyor … Neden bilmiyorum daha sonra tekrarlıyor kendiliğinden yine duruyor. sebebi stres olabilir mi ? şimdiden cevabınız için Teşekkür ederim

 4. tarık diyor ki:

  Psikiyatriye gitmeniz gerekiyor.Anlattıklarınız panik atak-depresyonla ilgili.Mutlaka panik atak konusunda kendini geliştirmiş kaliteli bir hekime başvurun.Geçmiş olsun.

 5. Onur diyor ki:

  uykuya dalarken 1-2 senedir olsada son bir kaç aydır özellikle artışta olan bacağımın tam uyumak üzereyken sekmesi yatağa yatınca sırt üstü hiç hareket etmediğim halde bir anda baş dönmesi gözümün etrafında odanın dönmesi şeklinde hafif bir kararma çok kısa sürüyor ama hemen sonrasında kalbimin atışı hızlanıyor uyurken de haftada iki üç gece nefes alamayıp birden uyanıyorum bunların sebebi nedir norolojye mi gözükmem gerekir ailemde ananem daha önce beyinde çıkan tümörden vefat etti genetik bir bozukluk olabilir mi çünkü gündüzleri de bazen başım dönüyor tansiyonum çıkmış gibi çarpıntım oluyor özellikle ışıktan karanlığa geçince oluyor bazende yürürken hafif bir sağa çekme oluyor bir de arasıra da olsa Glifor isimli insulin düşürücü hap kullanıyorum ve bir kaç aydır sinirlerim bozuk stres içindeyim sizce nörolojiye mi gözükmeliyim yoksa kulak burun boğaz veya psikiyatriye mi?yardımcı olursanız sevinirim

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz