Kendimi halsiz hissediyorum

Kendimi halsiz hissediyorum vücudum yanıyor sanki aynı zamanda Üşüyorum. Günde 20 kez idrara çıkıyorum. Klitorisimde ağrı ve hassasiyet var. Kasıklarım ve böbreklerim ağrıyor yaş 17 acaba sorun ne?

Cevap
Halk Sağlığı ve İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Mustafa Emin Dinççağ, yaz sıcaklarında sıkça karşılaşılan halsizlik ve kırgınlığın önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Bu konuda şikayeti olanların tahlil yaptırarak halsizliğinin nedenini bulması ve ona göre tedbir alması gerektiğini kaydeden Dinççağ, “Sıcak yaz aylarında en çok rastlanılan sağlık problemi halsizlik, genel vücut kırgınlığı ve yorgunluktur. Pek çok neden bu şikayetlere neden olabilir. Bu tür yakınması olanların mutlaka hekime başvurup, tetkik ve tahlil yaptırması ve halsizliğinin nedenini bulması ve ona göre tedbir alması gerekir. Çoğu kez bu şikayetleri önemsemeyiz ve ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya gelebiliriz. Halsizlik, genel vücut kırgınlığı ve yorgunluğun yaz mevsiminde en büyük nedeni, sıcaklar nedeniyle vücuttan aşırı su ve elektrolit kaybıdır. Özellikle güneş altında çalışanlar, uzun süre deniz kenarında kalanlar, fırın gibi sıcak ortamlarda çalışanlarda bu şikayetler sık görülür. Bunun telafisi, çok sıvı tüketmek, özellikle elektrolit kaybını yerine koymak için meyve suyu, ayran, soda, maden suyu gibi içeceklerin tercih edilmesi, mevsim meyvelerinin fazla yenilmesi ve yoğurt tüketimi bu sorunun çözümü için faydalıdır. Yaz sezonunda tarlada çalışanlara, bu açıdan bol ayran tüketilmesi önerilmelidir” dedi.

Halsizlik ve yorgunluk yapan bir diğer nedenin, kullanılan çeşitli ilaçlar olduğunu dile getiren Dr. Mustafa Emin Dinççağ, “Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının kullandığı idrar söktürücü olan diüretik adı verdiğimiz ilaçlar halsizlik ve yorgunluk nedenidir. Vücuttan elektrolit kaybına neden olduğu için bu şikayetlere sebep olurlar. Bazı tansiyon ilaçları (beta blokör denilen), statin adı verilen kolesterol düşürücü ilaçlar da kas ağrılarına ve yorgunluğa neden olabilir. Bazı kronik hastalıklar, özellikle kalp yetmezliğinde tuzsuz beslenildiği için halsizliğe neden olabilir. Diyabette kan şekeri yüksekliğinde hastalar kendilerini çok halsiz hissedebilirler, kansızlık hastaların kendini çok halsiz hissettiği hastalıklardandır. Bu bakımdan Halsizlik ve yorgunluk gibi genel şikayetlerde hekime başvurularak nedenini bulmak ve nedene göre tedavi olmam en doğru davranıştır. Tıbbi imkanların arttığı, hekime ve hastaneler ulaşımın kolaylaştığı günümüzde herkes bu tıbbi imkanlardan yararlanmalıdır” diye konuştu.

Gerze Devlet Hastanesi Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Emin Dinççağ, halsizlik ve kırgınlığı önemsememenin ve bu konuda hekime başvurmamanın ilerde ciddi sorunlara yol açabileceğini sözlerine ekledi.

İHA

Online Doktora sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.