kırmızı benler

vücudumun on sene içindeküçük biraz büyük kırmızı içi kan dolu benlerle doldu ben çok çaresizim lütfen bilgi verin

7 yorum “kırmızı benler

 1. illegal

  benim kollarımda ve yüzümde kırmızı küçük benler var sizce bu kanser göstergesi mi? ne yapmalıyım

  • sevigli illegal sadece bakarak bunu anlayamayız

 2. hakan

  benim yüzümün hepsinde kırmızı benler var bunların tedavisi veya ev teknikleri tedavisi varmı yada ben büyüyene kadar gidermi??????????

 3. Mehmet

  Benim burnumun sağ tarafı ve sağ göz kapağım dahil kırmızı ben.. gitmediğim hastane kullanmadıgım lazer tedavisi kalmadı.. lazerden başka bir çare yok dediler hep.. burun derisi değişirmi? daha doğrusu hiç bir umut varmı? şimdiden cok teşekkür ederim..

 4. mehtap

  tomlumda belirli bir noktadayım.görsellik benim için önemli. benim vucudumun değişik yerlerinde ve yüzümde kırmızı 2.3mm capında kırmızı benler bulunuyor. beni psikolojik olarak rahatsız ediyor. ankarada bazı dr lara gittim. pek önemsemediler. özellikle burnumdaki beni çok rahatsız ediyor. birde eşim geçmişinde çevresinin etkisiyle çok yanlışlar yapmış. bunların çoğunu hayatından sildi. şimdi saygın bir iş adamı. silemediğimiz kolundaki jilet izleri yüzünden tatile bile gidemiyoruz.çok utanıyor. insanlar beni psikopat olarak görüyor. geçmişimden utanıyorum diyor. bize yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağız. teşekkürler.

  • sevgili mehtep plastik cerrahide jilet izlerinde büyük başarılar elde ediliyor bir uzmana başvurmanızı öneririm sizin benleriniz alınabilir tabi yapısına derinliğine göre iz kalp kalmayacağı yorumlanabilir

 5. Benler derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşurlar. Benler sayıları kalıtsal olarak belirlenir, çocuklukta çıkmaya başlar ve ergenlik döneminde renkleri koyulaşıp çapları büyür. Benlerin bir kısmı doğumsal olabilir. Ancak sonradan ortaya çıkanlarda özellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani güneşin etkisi çok büyük.

  Benler güneşi gördükçe hem sayıları artıyor ham da yapıları bozulup, dejenere olabiliyorlar. Özellikle ani ve yüksek dozdaki güneş çok önemli. Yani yanık yapacak boyutta, kızarma, soyulma vs. gibi durumlar, deri kanserine dönüşme riski oluşturur.

  Benlerin tehlikeli olup olmadıklarını görünüşlerinden anlamak mümkündür. Bir kişide çok sayıda ben bulunması, ailesinde özellikle deri kanseri bulunması, açık ten rengi bulunanlar özellikle risk altındadır.. Bir bende değişiklik olması da çok önemlidir.

  Benlerin birden bire ortaya çıkması, hızla büyümesi, farklı renk tonları içermesi, sınırlarının düzensizleşmesi, kaşınması ve kanaması durumunda mutlaka bir dermatolog tarafından muayene edilmesi gerekir. Bunun için benleri analiz edip düzenli olarak takip etmek gereklidir.

  Risk faktörleri bulunan kişilerin her yıl düzenli olarak bir hekim tarafından takip edilmesi gerekir.

  risk altında olan kişiler :
  1) Kolayca güneşte yanan açık tenli kişiler özellikle deri kanseri için yüksek risk altındadır.
  2) Fazlaca deri lekeleri ve benleri olması
  3) Ailede deri kanseri görülmüş olması veya güneşte derinin su toplaması
  4) Aşırı güneşlenme ve açık havada fazla kalmak

  kanser riskini ortadan kaldırmak için yılda bir gibi belli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelidir.
  Özellikle çok sayıda beni olanlar için bu geçerlidir. Bunun yanında güneşten korunmak çok önemlidir. Güneş dışında bir de benlerin çarpma, vurma, sürtme koparma gibi tahrişlerden ve zedelemelerden kaçınmak gerekir.
  Genelde benler çıkarılınca kanser olunduğuna inanılır, ama benin tamamının vücuttan atılmasıyla hiçbir şey olmaz.
  Benden ve onun tehlikesinden kurtulmanın en sağlıklı yolu budur. Ama ben vücut üzerinde dururken kesilir, koparılır ya da takılıp düşme gibi nedenlerden koparsa, bu tehlikelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>