kız cocugu

iyi günler doktor bey kızm 7 yaşinda akşamları yatagına gitti zaman uyuma esnasında cinsel organıyla oynuyor ve kendinden geçiyor eger bu konuda beni bilgilendirriseniz memnun olurum teşekkür ederim

One thought on “kız cocugu

 1. Genellikle okul öncesi yaşlarda, oyun çağındaki çocuklarda, hatta bazen daha küçük çocuklarda karşılaştığımız bir davranış takılması durumu bu.
  Bu yaşta 2 – 5 yaş arasında çocuklar henüz toplumsal davranış sınırlarını bilemezler, anlayamazlar. Nasıl burun karıştırma huyu, parmak emme huyu gibi huylar edinirlerse bir şekilde genital bölgeleriyle oynama huyu da edinirler.

  Böyle bir davranış çocukta kalıcı ve olumsuz etkiler bırakmaz. Zaten o yaptığı şeyin ne olduğunu, ayıplandığını pek de bilemez. Belki zamanla anlar, çünkü annebabasının yanından başka yerlerde de bu kaşınma ve sürtünme hareketini de yapmaya başlayınca çevresindeki kişilerin ona bakışlarından ya da sözlü uyarılarından istenmeyen bir davranış yaptığını anlar. Ama aileler genital bölgeleriyle ilgili bu takıntılarından ve yaptıkları bir tür mastürbasyon hareketinden çok rahatsız olup korkuya da kapılırlar. Çocuğu suçlar, onun bunu bilerek yaptığından endişe ederler. Eyvah derler.

  Öncelikle çocukları bu tür (tırnak yeme, parmak emme ve benzeri ) davranışlara götüren nedenleri, koşulları düşünmeliyiz.

  Neden böyle birşey yapıyordur?
  *Tesadüfen giydirildiği ve onu sıkan, rahatsız eden bir iç çamaşır veya pantolonundan duyduğu rahatsılık böyle bir davranışı keşfettirebilir.
  *İdrar yolu enfeksiyonu, barsak kurtlarının neden olduğu bir kaşıntı süreci böyle bir huyu başlatabilir.
  *Genital bölgenin iyi temizlenmemesi, pişikler, iç çamaşır kirliliği nedeniyle oluşan kaşıntı ile ortaya çıkabilir.
  Ve ardı gelir.
  Ya da:
  *Uzun süre kendi başına kalabilen çocuk ilgi yoksunluğu yaşadığı sırada böyle bir davranışı keşfeder ve haz duyduğunu hissederse bu oyuna devam edebilir.
  *Yeni kardeşin gelmesi, anne yada babadan birinin evden uzaklaşması, çocuğun bir bakıcıya bırakılması nedeniyle küçük bir terkedilme sendromuna düşen çocuklar ynie yaşadığı kaygı sürecinde böyle bir huy edinebilir.
  *Çocuğun beklediği ve istediği kadar ilgi ve dokunma duygusunun zamanında ve yeterince doyurulmaması da sebep olabilir.

  Böyle durumlarla karşılaştığınızda ne öneririz derseniz:
  *Cinsel organı ile oynamaya başladığında ya da başlayacağını anladığınızda; onu korkutmayın. Bağırıp azarlamayın. Kızmayın. Hele hele cezalandırmaya hiç kalkmayın. Adeta farketmemiş, görmemiş, anlamamış gibi yapın. Başkalarının yanında da yaapabilir. Utanıp onu başkalarının yanında küçük düşürmeyin. Mümkün olduğunca dikkatini başka tarafa çekip, tikinin geçmesine yardımcı olun. Bu bir sorunun başlangıcı değil, sonucudur.
  *O anda onun dikkatini başka bir şeye çekmeye çalışın. Hoşlanacağı bir oyunu beraber oynamayı, mesela size bir işte yardım etmesini isteyin. Ve öyle birşey olsun ki onu hemen takdir edin. Hemen ona teşekkür edip onu onore edin.
  *Diğer zamanlarda ise onun ihtiyacı kadar zamanı ona ayırın. İhitiyacı kadar onunla oynayın, onu ne kadar beğendiğinizi, ondan ne kadar memnun olduğunuzu söyleme fırsatı veren işleri beraber yapın. Bol bol kucaklayın, onu ne kadar çok sevdiğinizi sık sık söyleyin.
  *Sık sık elini tutarak gezmeye, çarşıya, park alanlarına çıkın. Sizin ona ilgisi konusunda size tam güven duyması çok önemlidir.

  *Genital bölge hijyenine, temiz ve rahat çamaşırlar ve giysiler giymesine, idrar yolu enfeksiyonu ve barsak kurtları açısından değerlendirilmesine dikkat edin. Bunu için onu bir hekimie götürün. Hem muayenesi yapılsın, hem de tahlilleri.

  Olumsuz davranışlar ve huylar sizler üzerinde durmazsanız reyting alamazlar. Ve geçer giderler. Unutmamasını ve benimsemesini istediğiniz davranışlarını takdir etmeye üşenmeyin. Bir iki iyi,takdir ve teşekkür kelimesi sizin otoritenizi sarsar mı? Yorar mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>