kızım yürümekten korkuyor

mrb;13 aylık bir kızım var.hiç apalamadı.bizim elimizi tutarak yürüye biliyo.ancak kendi haline bırakıp karşısına geçtiğimizde hiç adım atmıyo.hep elimizi tutmak yardım almak istiyo.olduğu yerden hiç kıpırdamıyo ağlamaya başlıyo.sizce bu normal mi ona nasıl davranmamız gerekiyo kafamız çok karışık ne yapacağımızı bilemiyoruz.teşekkürler….

Online Doktora sor

32 yorum “kızım yürümekten korkuyor

 1. emine

  oglum 3yasina gircek yurumuyu daha hic hastalik ckmiyo cok doktr gezdmm

 2. serkayenes55

  11 aylık bebeğim var emekleyerek her yere gidiyor kendi basina kalkiyor tutunarak dakikalarca ayakta duruyor elinden tutunca yürüyor ve cok çabuk yere oturuyor kilolu bir oglum var beslenmemizde sikinti yok ama bir türlü day day durmuyor yürümek istemiyor ne yapabilirim oğlumu yürütmek icin yardımcı olur musunuz lütfen

  • Bebeklerin yürümesi, bebek gelişimi ile paralel gider. Bebek büyüdükçe, yavaş yavaş yürümeye hazırlanır. Bebeğin yürümeye giden aşamaları şunlardır.

   Oturmak: Bebeğiniz yardım almadan, kendi başına oturmaya başlayabildiğinde denge ve hareketliliği adına ilk adımını atmış olur. Kendi başına oturmaya başlaması kaslarının gelişimini göstermektedir. Bu dönemde bebek gelişimine destek olmak için bebeğinizle bebek kas gelişimini destekleyen oyunlar oynayabilirsiniz.
   Emeklemek: Emekleme dönemi, bebeğin kol ve bacak kontrolü ve buralardaki kasların gelişimi için önemli bir aşamadır. Bu dönemde bebeğinizin emeklemesini destekleyerek ve özellikle ev içinde gezinmeler yapabilirsiniz.
   Yukarı Kalkmak: Bebeğiniz güçlendikçe ve merakı arttıkça kendini eşyalar veya insanlar yardımıyla yukarı kaldırabilir. Bu dönemde bebek ayakta durmayı ve denge kurmayı öğrenmektedir. Bunu yaparken bebeğinize destek olup, sonrasında dizlerinin üzerine yavaşça inmesini göstererek, ilerideki adımlarındaki düşüşleri nasıl hafifleteceğini öğretebilirsiniz.
   Destek İle Yürümek: Artık bebeğiniz kendini yukarı kaldırıp, elinizi tutma gücünü kazandığında onunla birlikte yavaş yavaş yürüme egzersizleri yapabilirsiniz. Bebeğiniz kendi başına yürümeden önce destek ile yürüme alıştırmalarını sık sık yapın. Sizinle beraber yürüdükten sonra bebeğiniz evdeki diğer eşyalardan güç alıp, adımlar atmaya başlayacaktır. Eşyaların yerinde sağlam bir şekilde durduğundan emin olun.
   Yardım Olmadan Ayağa Kalkmak: Yürümeye başlamadan önceki son aşama bebeğinizin kendi başına ayağa kalkması ve durmasıdır. Bebeğinizin her ayağa kalkma denemesini bir oyun haline getirerek, bu alıştırmayı onun için eğlenceli bir şekle sokabilirsiniz.
   Bebeğinize Yürümesinde Destek Olmanın Yolları

   Bebeğinizin sırt kaslarının gelişmesine yardımcı olun. Bunu yapmak için bebeğinizin ilgisini çekerek baş ve boynunu hareket ettirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca karın üstü egzersizleri de bu kasların gelişimini sağlayacaktır.
   Bebeğinizin bir şeylere ulaşmasını destekleyin. Pek çok doktor bebeğin bir şeylere ulaşma isteğinin (bu sevdiği bir oyuncak olabilir) bebeğin yürüme isteğini de etkilediğini söylemektedir. Bebeğinizin önüne onun ilgisini çekecek nesneler koyarak onlara ulaşmasına yardımcı olun.
   İtmeli ve çekmeli oyuncaklar bebeklerde denge gelişimini desteklerler. Üstelik bu oyuncaklar genellikle hareket ettiklerinde müzik veya ışıklarla bebeği ödüllendirdiğinden, oynama isteklerini geliştirir.
   Çorap ve ayakkabı yerine çıplak ayaklarıyla hareket etmek bebeklerin denge kurması açısından daha kolay olacaktır. Ayrıca çok şekilli ve renkli ayakkabılar bebeğinizin ilgisini dağıtabileceğinden dengesini bozabilmektedir.
   Bebeğinizin gelişimini oyunlarla destekleyin. Örneğin onunla beraber veya onun önünde, sizi takip etmesini sağlayarak emekleyerek bebeğinizin hız ve kontrol kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.