Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
KML hastası ve beslenme Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

KML hastası ve beslenme

Soru :

kml hastasıyım.hangi meyveler zararlıdır.Lütfen cevaplarsanız sevinirim

Cevap

Aşağıda ki bölüme bakabilirsiniz

14 Ocak 2013

“KML hastası ve beslenme” için 1 Yorum

 1. Deva diyor ki:

  Kemik iliği ve kanı etkileyen bir kan kanseri türü olan Kronik Miyeloid Lösemi tanısı genellikle başka nedenlerle kan testleri yapılırken tesadüfen konuluyor.
  Kronik Miyeloid Lösemi kısaca KML olarak adlandırılır. “Kronik” terimi hastalığın diğer lösemilere kıyasla daha yavaş seyrettiğini belirtmektedir.
  Niçin ve kimlerde gelişir?
  KML’nin nedeni hatalı bir kromozomdur. Bu kromozom ilk kez 1960’da Philadelphia’da Pennsylvania Tıp Fakültesi’nde tanımlandığı için Philadelphia kromozomu olarak adlandırılmaktadır. Bu kromozom anomalisinin niçin geliştiği tam olarak bilinmemektedir. Bazı hastalarda radyasyona maruz kalma sonucu geliştiği tespit edilmiştir.
  Philadelphia kromozomu tirozin kinaz olarak adlandırılan bir enzimin üretilmesine neden olur. Bu enzim kemik iliğine hatalı bir sinyal ileterek çok sayıda akyuvar üretilmesine neden olur ve KML gelişir. Kemik iliğinde çok sayıda üretilen ve tam olarak olgunlaşmamış akyuvarlar zamanla kemik iliği ve kandaki normal akyuvarların yerini alır. KML daha çok 50 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.
  Belirtileri nelerdir?
  Kansızlık, halsizlik, aşırı yorgunluk veya çabuk yorulma, kolay morarma ya da kanamanın normalden uzun sürmesi, enfeksiyonlara yatkınlık, aşırı terleme gibi belirti ve bulgular görülür. Ayrıca dalakta büyüme saptanabilir. Dalak büyümesi mide bölgesine baskı yapar ve dolgunluk, şişkinlik, erken doyma gibi şikayetler oluşabilir.
  Nasıl tanı konur?
  KML tanısı sıklıkla kontrol amacıyla ya da başka nedenlerle yapılan kan testleri sonucunda konulmaktadır. Kan testleri ile akyuvar sayısının arttığı tespit edildiğinde kesin tanı için daha detaylı kan testleri ve kemik iliğinden örnek alınması gerekir.
  Nasıl tedavi edilir?
  Son yıllarda geliştirilen tedaviler hastalığın nedeni olan ve kemik iliğine hatalı sinyali gönderen enzimi etkisiz hale getirmekte ve kemik iliğindeki kontrolsüz üretimi durdurmaktadır. Bazı hastalar için kemik iliği ya da kan kök hücresi nakli bir seçenek olabilir. Ancak bu tedavi taşıdığı riksler dolayısıyla her zaman uygulanamaz.
  Dikkat edilmesi gerekenler
  Tüm kanser hastaları gibi KML hastaları da dengeli beslenmelidir. Dengeli beslenme bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. KML hastaları tedavi süresince doktorlarıyla düzenli iletişim halinde olmalı ve takiplerini ihmal etmemelidir. Kan testleri belli aralıklarla tekrar edilerek tedaviye alınan yanıt değerlendirilmeli ve gerekiyorsa tedavi yeniden düzenlenmelidir.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz