Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
koltuk altı ağrısı Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

koltuk altı ağrısı

Soru :

hocam benim sol koltuk altında bazen sol memeye doğru bazen geriye doğru giden bir ağrım var unutunca bazen 2 ay fln ağrımıyor sonra tekrar ağrıyor sızı şeklinde içten geliyor akciger grafisi ekg ayrıca bi kardiyologa göründüm birşey çıkmadı.Lenf bezleri kaynaklı mı bilmiyorum ama benim gibi birkaç kişiye daha rastladım aynı yerde aynı ağrı var ve doktorlar ayrıntılı muayene etseler bile kas gevşetici verip yolluolar.Bunun nedeni ne acaba psikolojik birşey mi?

Etiketler: , ,

26 Nisan 2010

“koltuk altı ağrısı” için 31 Yorum

 1. leyla diyor ki:

  Bir kac gündür sag omzumdan koluma inen ve koltuk altiyla gögsüme yayilan arada siddetlenen agrilarim var,ne olabilir,tesekkürler.

 2. ozlem diyor ki:

  ciddi bir problem olabilirmi yoksa sadece süt kanallarından gelen bi sorun olma ihtimali varmı

 3. ozlem diyor ki:

  benim 21 aylık bebeğim var 2aylıkken meme mastisti oldum ve 5 gün serum takıldı odönemden sonra sağ göğsümdeki sütten benim bile aldığım koku oluştu ve oğlum o göğsümü hiç emmedi ancak sol göğsümü hala emiyor.bir aydır 2 göğsüm ve koltuk altında ağrılar oluştu şimdi ise emzirirken ve emzirdikten sonra göğsümde ve koltuk altında ağrılarım var.emzirmediğim göğsüm çok sert içinde bezeler var ondan hala süt geliyo ama çok az.göğüs ucum içeri kaçmış ne olabilir.doktora gitsemmi bana yardım ederseniz sevinirim

 4. Gamze diyor ki:

  Benim her iki göğüsümde nohut gibi beze var koltukaltlarımdada ağrı var neden olabilir

 5. gökçe diyor ki:

  28 aylık bebegim var emziriyorum hayla hiç bırakmaya niyeti yok gece gündüzz 24 saat emiyor bugün çok şiddetli bir agrı tuttu sol gögüsüm daha sonrada kolaltıma vurdu agrısı ne yapmam lazım çok agrıyor ve bebegimi nasıl memeden bıraktırabilirim saygılarımla…….

  • Deva diyor ki:

   bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini, 6 aydan itibaren uygun [Linkleri görmek için üye olun] emzirmenin 12-24 ay sürdürülmesini öneriyor. Bu bilginin ışığında, anne ve bebek açısından uygun olan bir zamanda emzirme sonlandırılabilir. Eğer, memeyi bırakmaya karar veren bebek olursa, bu süreç daha kısa sürecek, daha kolayca atlatılacaktır. Ancak, eğer anne memeden ayırma sürecini başlatırsa biraz daha uzun ve zorlu bir süreç yaşanabilir. Bunun ne kadar süreceği bebekten bebeğe değişebilir. İdeal olanı memeden aşamalı olarak ayırmak, hem bebeğe hem de annenin vücuduna yeni duruma alışmak için zaman tanımaktır.
   Bebeği memeden ayırmak için ne zaman uygun değildir?

   Bebekler için emmek sadece açlığı giderme yolu değil, aynı zamanda huzur bulup rahatlama yoludur. Bu nedenle huzursuz, gergin oldukları dönemde daha sık emmek isterler. Eğer yaşamınızda işe başlama, taşınma, bakıcı değişikliği gibi önemli değişimler varsa, bebeğiniz hasta veya diş çıkarıyorsa bu dönem memeden ayırmak için iyi bir dönem değildir.
   6 aydan küçük bebek nasıl memeden ayrılır?

   Eğer 6 aydan küçük bir bebek memeden ayrılmak zorunda kalırsa, biberon maması ile beslenecektir. Bu nedenle, öncesinde hem mamaya hem de biberona alıştırmak gerekecektir. Aşama aşama , hergün bir öğün emme yerine bir öğün biberona geçmek, biberon öğünlerinin sayısını giderek arttırmak uygun olur. Ancak, anneden meme almaya alışan bebek onun verdiği biberonu almak istemeyebilir. İlk biberon denemelerini anne dışında biri ( baba veya bir aile büyüğü olabilir) yaparsa ve anne biraz uzakta olursa daha iyi sonuç alınabilir. Bebek yine de biberonu kabul etmezse, farklı biberon başlıkları denenebilir. Doktorun önerdiği farklı mamalar denenebilir. Uyku arasında verilen biberon da daha kolay kabul edilebilir.
   6 aydan büyük bebek nasıl memeden ayrılır?

   Bebek 6 ayını doldurmuşsa, biberon gerekli olmayabilir. Artık ek gıdaları kaşıkla, bardak, fincanla almaya başlamıştır. Yavaşça bir öğün emzirmenin yerine bir öğün ek gıda veya mama verilerek anne sütü ile beslenme azaltılabilir. Bebeklerin en bağımlı oldukları emme seansları, sabah uyanınca ve gece uykusundan önce olanlardır. Bunları sona bırakmak uygun olacaktır. Üstelik, gün içinde bebeği farklı ortamlarda, farklı aktivitelerle oyalayıp dikkatini dağıtmak daha kolay olacaktır.
   Bebeği memeden ayırma sürecinde anne ne gibi sorunlar yaşayabilir?

   Özellikle aniden emzirmeyi kesmek gerekirse, memelerin dolgunlaşıp gerginleşmesi anneyi rahatsız edecektir. Bu durumda, göğüsleri az az sağıp boşaltmak rahatlatıcı olacaktır. Ancak, tümden boşaltana dek pompalarsanız vücudunuz da süt üretimini sürdürecektir. Sadece rahatlamanızı sağlayacak kadar boşaltın, kalanını vücut kendisi ortadan kaldıracaktır. Gerek olursa, ağrı kesici kullanılabilir. Soğuk kompres veya serin lahana yapraklarıyla kompres yapmak da rahatlatıcı olacaktır.
   Emzirmeyi sonlandırırken süt kanallarında tıkanıklık veya mastit denilen iltihabi durum görülebilir. Göğüste bölgesel şişlik, kızarıklık gibi bulgular yanında annede ateş, üşüme, halsizlik gibi yakınmalar da olursa doktora başvurmak gerekecektir.
   Bazı durumlarda, doktorunuz süt üretimini durduracak ilaçlar kullanmanızı da önerebilir. Yan etkileri de olabileceği için, bunları doktor tavsiyesi olmadan kullanmak risklidir.
   Memeden ayırmanın, anne psikolojisi üzerinde de etkisi olmaktadır. Anneler emzirmeyi kesince rahat edeceklerini, bebeğe bağımlı olmaktan kurtulacaklarını düşünürken, beklenmedik bir üzüntü, bir kayıp duygusu da yaşayabilirler. Elbette, emzirme bebeğinizle aranızda çok özel bir ilişki sağlar. Ancak, emzirmenin bitmesi bu ilişkinin bitmesi değil sadece başka bir şekil almasıdır. Bebeğinizin büyümesinde sevinçle karşılanacak önemli bir kilometre taşıdır. Bu dönemde, bebekle daha çok ilgilenin, ona sarılın ve kucaklayın. Bu, ikinize de iyi gelecektir. Ancak gece uyanmalarında, bebek yeni duruma alışana kadar, baba veya bir aile büyüğü tarafından avutulması daha uygun olacak, böylece meme istemek aklına gelmeyecektir.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz