Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
kornea ülseri Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

kornea ülseri

Soru :

iyi akşamlar..bana kornea ülseri teşhisi konuldu..doktorum,exocin damla ve cloxan pomad vardi.bunları kullandıktan sonra göz kapağım şişti,batma yanma var..acaba bunlar normal mi yoksa allerji mi oldum.doktoruma güveniyorum ama sizden de bir yanıt istiyorum.lütfen bana yardım edin..

Cevap

Bu ülser bir enfeksiyon sonucu meydana gelebilir veya daha büyük sıklıkla bir yabancı cisimden, enfeksiyon tahrişinden olabilir. Emtropion ve blefarit gibi gözkapağı problemleri de yaraya yol açabilir. Graves hastalığı gibi gözkapağı çekilmesi korneanın gözyaşı ile yıkanmasını önleyip etkilere maruz bırakabilir, bu da ülser yapabilir.
Enfeksiyon viral, bakteriyel, mantar veya protozoan olabilir. Viral enfeksiyonlara çoğunlukla herpes simpleks virüsü neden olur.
BELİRTİLER
Görüşün bozulması Gözde acıma Göz kızarması Kornea üzerinde görünür beyaz leke Kornea ülseri, kornea üzerinde açık bir yaradır.
TEŞHİS
Kornea ülserinin verdiği rahatsızlık sizi herhalde bir göz doktoruna gitmeye zorlayacaktır. Doktor gözünüzü muayene edip ülserli dokudan bir parça alacak ve muayene edecektir, sebebin enfeksiyon olup olmadığını anlamak için. Bakteriyel ülserin belirtileri genellikle daha ciddidir. Bakteriyel ülser, korneanın üzerinde meydana gelecek beyaz lekeden de anlaşılabilir. Herpes simplex viral ülser ancak korneanın üzerine bir leke koymak suretiyle yapılan test hariç, genelde gözle görülmez. Testte ortaya çıkan ülser bir ağacın dallarına benzer.
TEDAVİ
Kornea ülserleri ciddidir ve doktorunuz tarafından hemen tedavi edilmelidir. Ülserin tipini teşhis eder etmez uygun tedavi yapılacaktır. Bakteriyel ülserler genelde antibiyotik göz damlalarıyla tedavi edilir. Ülser çok ciddi ise, antibiyotik gözün yakınına enjekte edilebilir. Bazen eflamasyonu azaltmak amacıyla lokal olarak kortikosteroidler tatbik edilir. Enfeksiyon viral ise, doktorunuz antiviral damla veya merhem verebilir. Bu ilaçlar ülseri kontrol altına alacaktır, ama bütün diğer herpes enfeksiyonları gibi, ülser gene çıkabilir.
Eğer kornea ülserine bir mantar veya protozoan organizması sebep olmuşsa, göz doktorunuz gözler için spesifik ilaçlar verecektir.
Eğer tedavi edilmezse bir ülser kornea üzerinde kalıcı hasar meydana getirebilir. Derin bir ülser
korneayı geçip bütün göz hücresini bile etkileyebilir. Ağır skarh (yara izli) bir kornea değiştirilmeyi gerek-tirebilir.

Etiketler:

18 Nisan 2011

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz