kreatin nasıl düşürülür

babam bypass ameliyatı oldu ve ameliyattan sonra üre ve kreatini yüksek çıkıyo şimdi 1.70 ilklerde 2,2 oluyordu bunu normalin altına nasıl düşürürüz. bide ayakları şiş ödem var bunun için lasix diye bi idrar söktürücü kullanılır.

Sorunuzun Cevabı

Kreatinin yüksekliği göğüs ağrısı yapmaz.
Kalp hastalıklarının büyük bir kısmı daha önce ciddi bir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkar. En tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile ilgili şikayetlerin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

doktorunuz size bazı sorular soracaktır.

-Göğsünüz mü ağrıyor?
– Ağrı ile birlikte yanma, sıkışma, ağırlık hissi de mi var?
– Ağrı kola, boyuna, mide ve sırta yayılıyor mu?
-bir kalp hastası mısınız?

Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta, herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir.
Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir

Psikolojik sebeplerden akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arz etmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre, bu durum kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasının, dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Herşeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle genç yaşta kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabileceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı, daha çok sol taraf olmak üzere kollara, boyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dil altı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa, koroner damarda daralan bölgede pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını haber verir.

bu belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir.

Benim size önerim ; bizzat doktorunuza muayene olarak gerekli kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkiklerin yapılması , ilgili röntgen filmlerinin çekilmesi ve rahatsızlığınızın net olarak teşhis edilerek , buna uygun tedavinizin yapılması olacaktır.

One thought on “kreatin nasıl düşürülür

  1. MEHMET

    Hocam iyi akşamlar. Küçük çaplarda böbrek kisim var. Bu üremı be kraterımı yüksertir mi. Glukoz ;114 Üre;51.36 , Gratinin ;1.44
    HDL KOLOSTUROL; 35 , LDL KOLOSTROL; 135 . Hocam bundan 3 ay once içmiş oldugum karısk bıtkı ılaclarından sonucları glokoz 107 , ürem ;44,94 , , Gratinin; 1,37 , HDL KOLOSTUROL; 34 DAHA YÜKSEKTİ BU SAYILARA DÜŞÜRDÜM HOCAM
    Karışım bitki çayını kestikten sonra 3 ayda üremde yükselme oldu. Hocam Graatinin Yapar diyor doktorlar sizce yapar mı ?
    Üremim ve gratinin düşürülmesi için ne öneririsiniz veya ne yapabilirm hocam . İlk başta yazmış olduğum tahlil yükseklıklerının normal değerlerı kaç olmalıdır . Yaşım 47 bu sayıalr kac olmaldır hocam . 6 aydır 3 litre günlük su içiyorum . Tahlil sonuclarıma bakan doktor da çok su iç dıyor daha ne kadar içebiliim doktor bey. bu tahlillelrimn çok su içmemin bir bağlantısı var mı ? Çok su iç böbrekelrın çalışır diyor daha ne kadar içebilirm doktor bey . Böbrek kisti olan bol miktarda su iemez diyor sizce doğrumdur hoam mide bualntısı yapıyor dıyorlar hocam. ( sizden cevap beklıyorum hocam şimdiden teşşekürler.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>