Kulakta Cızırtı

Sayın hocam merhabalar,
Hafif yüksek seslerde bile sağ kulağımda cızırtı oluyor.Sanki yırtık var gibi. Bazen araçla yüksek yerden süratle inerken de kulağımda bir basınç hissediyorum.Biraz da sesli ortam ise kulağımda yine cızırtı oluyor.

Dip not: 10-15 Yıl kadar önce sabah caddeden karşıya geçerken kafamı sola doğru çevirdiğimde boynumun sağ tarafı hafiften kilitlenmişti.Sonrasında kafamı yavaşça ne zaman sola çevirsem bonumun sağ tarafından sağ kulağımın içine kadar olan bir damar, tık diye atıyordu.Bu durumda kafamda belirgin şekilde hareket ediyordu. Şimdilerde bu durum kalmadı.Bununda bir etkisi olmuş olabilirmi sözkonusu şikayetime.

Birkaç yıl yatmadan önce kulaklarıma pamuk tıkayarak yatıyordum.Bununda bir etkisi olmuş olabilir diye ayrıntı veriyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Cevap

Kulakta; rüzgar, uğultu, su, zil …gibi değişik seslerin hissedilmesi Tıpta KULAK ÇINLAMASI (TINNITUS) olarak adlandırılır. O nedenle, sizin şikayetiniz de TINNITUS kapsamında incelenir. Kulak çınlaması (TINNITUS) pek çok neden ile oluşabilir. Dış kulakta kir (buşon), orta ve iç kulağı ilgilendiren bazı hastalıklar, tümör (iyi veya kötü huylu şişlik- kitle-), Östaki Borusu Disfonksiyonu (genizden orta kulağa giden ve orta kulağın havalanmasını sağlayan yolun iyi çalışmaması), aşırı gürültüye maruziyet (AKUSTİK TRAVMA), bazı ilaçlar (aspirin veya bazı antibiyotikler)……gibi. O nedenle, şikayetlerinizin ayrıntılı olarak araştırılması gerekir. Mutlaka KBB Uzmanına muayene olmalısınız. konulmamış tanı için fikir yürütmek yanlış olur

Online Doktora sor

18 yorum “Kulakta Cızırtı

 1. Ali

  Arkadaşlar merhaba bende kulak cizirtisi bir seneden beri var ve doktor zamanla gececek gurultuden uzak dur dedi b12 ilaci verdi bagirinca kendi sesimde bile cizirti oluyor ve sol kulagimda doygunluk hissi var cizirti gecen arkadas var mi tedavsi icin ne yapti yazarsa cok sevinirim artik dayanilmaz bir hal aldi tikacla geziyorum son bir aydir

 2. Hatice

  Benimde kulagim yüksek seslerde cizirti ediyor kbb bisey bulamadi nezaman gecer bu sorun?

  • Kulakta duyulan garip hışırtı benzeri sesler, kulak hışırtısı şikayetine neden olabilmektedir. Kulak hışırtısı şikayetinin en bilindik nedenlerinden biri; kulak içi tıkanıklığıdır.
   Kulakta duyulan uğultu, hışırtı gibi sesler daha çok kulak hışırtısı şikayeti ile ifade edilmektedir. Kulak hışırtısı genellikle kulak içine salınan salgının artması ve bu bölgede birikmesi sonucunda meydana gelmektedir. Tıp dilinde serumen olarak bilinen kulak içi salgısı, halk arasında kulak kiri olarak bilinmektedir. Kulak içindeki kanallar tarafından salınan kulak içi salgısının birikmesi veya artması durumunda kulakta tıkanıklık ve buna bağlı olarak kulak hışırtısı şikayeti baş gösterebilmektedir.

   Dış kulak bölgesinden salınan ve kulağı koruma amacı güden kulak içi salgısının, birikmesi halinde kulak hışırtısı sorunu yaşanabilmektedir. Salgının birikmesi sadece salgının üretiminin artmasıyla ilgisi yoktur. Vücuttan kulak kirinin atılamaması da kulakta tıkanıklık ve hışırtı sorununa neden olabilmektedir.

   Kulak Hışırtısı Neden Olur?

   Kulak İçi Salgısının Birikmesi/Kulak Kiri
   Kulak içi salgısının yani kulak kirinin birikmesi halinde dış kulak bölgesinde tıkanıklık meydana gelir. Kulaktaki tıkanıklık ise kulak hışırtısı sorununa neden olmaktadır. Kulak yolunun tıkanması daha çok kulak içinde salgıların birikmesinden kaynaklanmaktadır. Kulak içi salgısının birikmesi sonucunda kulak yolunda tıkaç oluşumu meydana gelir. Tıkaç şeklinde tabir edilen bu durum ise kulakta tıkanıklık ve buna bağlı olarak hışırtı sorununu doğurmaktadır.

   Kulağın tıkanmasından kaynaklı, dış sesler tam anlamıyla ayırt edilemez ve uğultu duyulur. Özellikle deniz, duş veya havuzdan çıktıktan sonra bu sebepten kulakta hışırtı sorununa sık rastlanmaktadır. Bunun nedeni; suyla temas eden kulak içi salgısının(kulak kirinin) şişmesi ve tıkacın büyümesidir. Bu durumda kulakta daha fazla uğultu hissedilir.

   Kulak hışırtısı sorunu genel olarak kulak içi salgısından kaynaklansa da, her zaman bu etkenden kaynaklanmaz. Kulak kirinin birikmesi dışında daha ciddi sorunları işaret ediyor olabilir. Bu yüzden hışırtı problemi ihmal edilmemeli, en kısa sürede gerekli tetkik ve tanı için uzman doktora başvurulmalıdır.

   • hatice

    kac doktora gittim hic biri birsey bulamadi artik dayanamiyorum 7 aydir ayni sorun

 3. Meryem

  Bendede cizirti var artik dayanamiyorum 6 ay oldu hala gecmedi ömür boyu yasayamam böyle ! Konusurken bile cizirti ediyor kulagim sessiz bile konussam . doktorlar böyle yasamaya aliscaksin diyorlar ! Lütfen birisi bana bendede ayni sorun vardi ve gecti desin 🙁

  • kubra

   benim uc haftadir boyle ve halen devam,

  • peri

   Merhaba stres bu sesi arttırıyor. ben de de var yaklasık bir yıldır. Bazen geçiyor bazen bir ay kalıyor. zamanla alışacaksınız stres yapmayın.

 4. enes

  hocam bendede cızırtı oluya neden acaba

 5. mustafa

  merhaba,benim sorum once cinlamayla baslayan sorasinda cinlamayla birlikte yuksek seslerde cizirti yapmasi iki defa kbb doktoruna ciktim birkerede tomografi cektirdim hic bisey yokmus ama kulagimin icinde sanki bisey tikali gibi artik busorun neyse bulunsun istiyorum simdiden tesekkur ederim.

  • Meryem

   Sizin durum nasil oldu acaba? Kulak cizirtisi gectimi?

   • Erkan

    Geçiyo aslinda. Senin elinde görmemezlikten gel ilgilenme sorununla ve düzenli yatmaya gayret göster sigara ve alkolden uzak durman yeterli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.