kulakta uğultu

önceleri ara ara kulağımda uğultu vardı. Son 1 haftadır her gün boyunca olmaya başladı. Geceleri daha fazla uğulduyor.
Sizce ne yapmalıyım????????

Sorunuzun Cevabı

Kulak çınlaması, kulak uğultusu veya kulak vızıltısına, tıp dilinde tinnitus deniyor.

Tinnitus, latince “tinnire” kelimesinden türetilmiştir. “Tinnire”, çan çalmak, zil çalmak anlamlarına gelen bir sözcüktür. Tinnitus, tek başına bir hastalık ismi değil, işitme sistemindeki bir bozukluğun işaretidir; iştahsızlık, bulantı, karın ağrısı, başağrısı, başdönmesi, işitme kaybı gibi bir yakınmadır ve Kulak, Burun, Boğaz polikliniklerinde en sık duyulan yakınmalar arasındadır. “Tinnitus” kelimesinin karşılığı olarak “Kulak Gürültüsü” sözcükleri daha anlamlı olmasına rağmen, alışılmış olduğu için, “Kulak Çınlaması” terimi tercih edilmektedir.

tinnitusun çok değişik sebepleri olabilir.
-kulak kiri
-enfeksiyon,
-kulak zarında delinme,
-orta kulakta sıvı birikmesi
-otoskleroz ve timpanoskleroz gibi hastalıklar
-tümör
-anevrizma
-Allerji,
-yüksek veya düşük tansiyon,
-şeker hastalığı,
-tiroid hastalıkları,
-baş ve boyun travmaları,
-aspirin ve benzeri ağrı kesici ve antiromatizmal ilaçlar, çeşitli antibiyotikler, bazı sedatif/antidepresan ilaçlar.. Tinnitus sebebi olabilir.

Sigara içmek tinnitusu artırabilir. Sigara içmeyenlerin sigara içilen ortam havasını solumaları da aynı etkiyi yaratabilir.

Tinnitus tedavisi ile ilgili gelişmeler ümit vericidir

Son yıllarda Tinnitus konusunda çok yoğun araştırmalar yapılmaktadır. 1976 yılına kadar subjektif tinnitusun tedavi edilemeyeceği söylenirdi. Ancak 1977 yılında J.A.Vernon’un yayınladığı akustik maskeleme işlemlerinin başarısı tinnitusa olan ilgiyi artırmıştır.

tinnitus gerçekten zor bir konudur ve gelişmeler ne yazık ki yavaş olmaktadır. Asıl zorluk tinnitusun objektif olarak ölçülememesidir. Ölçülemeyen ve tartılamayan bir olayın değerlendirilmesi ve tedavisi de zor olmaktadır.

Tinnitusu etkin olarak bastıran ve anlamlı bir yan etkisi olmayan ideal bir ilacın bulunması için araştırmalar sürüyor. Denenen birçok madde arasında bir Çin ağacının ekstresi, Gingko Biloba Ekstresi dikkat çekmektedir.
Ülkemizde bu ilaç “Tebokan” ve “Craton” adları altında tablet ve damla biçimlerinde üretilmektedir.

Akupunktur ; tinnitus tedavisinde bazen etkili olabilmektedir.

Kafeinden uzak durulması tedavi açısından önemlidir. Bir litre cola’lı meşrubatta genellikle 150 mg kafein vardır. Yapay tatlandırıcı olan aspartam tinnitusu etkiler..
epilepsi (sara) ilacı olan tegretol, mysoline ve dilantin’in de tinnitusa iyi geldiğini bilinmektedir.
Kulakta, çınlama, vızıltı, ıslık veya tıslama sesi şeklinde ortaya çıkan kulak çınlamaları ton açısından farklılık gösterebiliyor. Öyle ki bazı kulak çınlamaları işitme kaybına ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olabiliyor.
Kulak kirinin birikmesi, tinnitusu kötüleştirebiliyor.

Tinnitus özellikle çevre sessiz olduğu zaman, gece yatarken, daha rahatsız edici hale geliyor.

Kulak uğultusunun ya da çınlamasının önlenmesi çok da kolay olmuyor. Ömer Faik Sağun uğultu erken tanınıp tedavi edilirse tam düzelebilme şansı yüksek. Bazı kulak çınlamalarının uygulanacak tedavi ile ancak ilerlemesini engellemek mümkün. Bunun için hastaları sürekli takip etmek gerekli dedi.

Tinnitusun azalmasını sağlayacak tavsiyeler ise şunlardır :

• Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun
• Kan basıncını sürekli kontrol ettiriniz. Kontrol altında olması için doktorunuza başvurun.
• Tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz dolaşım sisteminizi bozacaktır.) Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin.
• Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.
• Günlük egzersizler kan akımınızı düzenler.
• Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının.
• Sesten endişelenmeyin. Kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin. Bu çeşit kontrol ya kişinin kendini tembihlemesiyle yada maskeleme yöntemiyle başarılabilir.
• Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin.
• Stres ile başa çıkmaya çalışın

Hülasa benim size önerim ; iyi bir merkezde akustik maskeleme işlemlerinin yapılması ve doktorunuz tarafından verilen ilaçların usülüne uygun olarak düzenli bir şekilde kullanılmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>