KUM DÖKMEK Hakkında bilgi alabilirmiyim

Merhaba

Ben 20 gündür idrar yollarımda yanma vardı. Dün doktora gittim tahlilde kum döktüğüm ortaya çıktı. Acaba kum dökerken regl dönemini geciktirir mi? Kaçgün sürer?

25 yorum “KUM DÖKMEK Hakkında bilgi alabilirmiyim

 1. Hüsniye

  Merhaba ben 19 yaşımdayım ve doktora aşırı kasık ve bel ağrısıyla gittim kum döktüğümü söyledi ve ve ilaç tedavisi verdi geçmedi ağrılarım bunun yanında 3 aydır adet olmuyorum kum dökmeye alakalı olabilir mi ?

  • adet ğörmeme farklı nedene bağlı olabilir evlimisiniz

  • PRATİSYEN HEKİM Ali Özen

   Kum dökmek için çok fazla su içmeniz gerekmektedir yaklaşık 3 – 4 litre. Adet görememeniniz nedeni başka bir şeyden kaynaklı olabilir. Kadın Hastalıkları Uzmanına görünseniz daha faydalı olabilir.

 2. eda

  Ben 15 gun once asiri agri ile dra gittim kym doktugum soylendi ve ve regli zamanim geldigi halde regli ilmadim kum dokmek regliyi geciktirir mi

  • ilaç kullandınız mı

   • eda

    Hayir 8 aylik bebegim var emzirdigim icin kullanamadim

 3. çağrı

  İdrarda yanma, akıntı ve şık idrara çıkmaktan dolayı doktora gittim. Doktor idrar tahlili istedi ve ultrason çekildi. Böbreklerimde kum olduğunu söyledi. İlaç verdi kullandım. 1 hafta sonra kontrole gittim. Tahlil yaptırdım tekrar ve çok az kaldığını söyledi. İlaçlar bitince tekrar gel dedi. Ve tekrar gittim 1 hafta sonra. Yine biraz daha kum var dedi doktor. Ýine ilaç verdi. Kullandım ve bitti ilaçlar. Ama bazen yanma oluyo idrarımda ve akıntı oldu bugün. Ayrıca bol bol su içiyorum ve şık sık idrara çıkıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kum dökme ne kadar sürer?

   Bu kişiden kişiye değişim gösterir. Bunda kişinin üriner yapısı, kumların büyüklüğü ve ağrıya verdiği tepkiyle alakalıdır. Bazıları ağrıyı hissetmezken, bazılarında daha şiddetli ağrı hissedilir. Küçük olanlar 1-2 günde düşebilir. Büyük olanlarda cerrahi işlem gerekli olabilir. Çocuklarda ise daha kolay kum dökülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha zor kum dökülür.

   Kum dökmede nasıl ağrı çekilir?

   Kum düşürme kendine özgü ağrıyla gerçekleşir. Başka ağrılardan daha farklıdır. En belirgin ağrı kolik tarzdadır. Bıçak saplama gibi ağrı hissedilir. Genellikle şiddetli ve ani bir şekilde gelişir. Daha sonra kendiliğinden geçer. Bu böbreklerde sabit duran kumların ağrısıdır. Boşluklarda hissedilir, kasıklara kadar vurur. Aynı zamanda kas ve sinir ağrıları olur. Bunlar hareket halindeyken oluşur. Bazı durumlarda sırta, böbreğe ve bacağa vurabilir.

   Kum dökme nasıl anlaşılır?

   İdrarda yanma, şiddetli ağrı, idrardan sonra boşalamama hissi, idrarda kanama varsa kum dökme olduğu düşünülebilir. Ailede kum dökme öyküsü varsa bu riski daha fazla arttırır. Sıvı tüketimi fazla olan kişiler daha az etkiyle kum düşürürler. Kum dökmenin en belirgin özelliği ağrının olmasıdır. Ağrı olmazsa, bunun anlaşılması oldukça zordur.

   Kum dökme nasıl kolaylaştırılır?

   Öncelikle bol sıvı alınması, maden suyu tüketimine önem verilmesi, potasyum sitrat içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Bu greyfurt, limon ve portakal gibi meyvelerde bulunmaktadır. Tuz alımının kısıtlanması, yağlı yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Egzersiz yapılmalı ve hareketli bir yaşam sürülmelidir.

 4. Kenan

  merhaba. benim yaklaşık iki yıldan beri her iki tarafımda (böbreklerimde) üşüme hissi diye tabir ettiğim rahatsızlığım var. üç veya dört defa doktora gittim. her seferinde idrarımda azda olsa kan olduğu, kum döktüğüm gibi teşhisler konuldu. abant izzet baysal üniversitesinde muayene oldum. tomografi çekildi. böbreklerimin normal boyutundan biraz büyük olduğu söylendi. üşüme hissi diye tabir ettiğim rahatsızlığın kum düşürmemden kaynaklanabileceği söylendi. böbreklerimin normal boyutundan biraz büyük olması herhangi bir rahatsızlığa işaret olması anlamına gelebilirmi. bu üşüme hissi aralıklarla devam etmektedir. bu rahatsızlık başlamadan evvel geceleri en az üç defa idrar yaptığım oluyordu. birde çok su içersem sık sık idrarımı yapıyorum. bu bir rahatsızlık habercisi olabilirmi. teşekkürler

  • sevgili kenan kum dökmek tedavi edilebilir hala idrarda kan varmı

 5. Selin

  Ben kum dokuyorum ve doktorum piyelosptyl 50 mg hap verdi fakat idrar yollari antieptigi yaziyor kum dokmede etkilimi celiskiye dusdum yardimci olabilirmisiniz? Tesekkurler

  • sevgili selin doktorunuzun tavsiyesine uyun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>