Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > Makat kenarında kaşıntı Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Makat kenarında kaşıntı

Soru :

ben bir yıldır bu kimseye bahsettmemiştim ama çok benim kenerında bir kaşıntı var çok aşırı bir kaşıntı kaşımadan duramıyorum hafif bir kabarıklı var çatlar gibi sızlıyor kime bana bir bilgi verir seniz sevinirim çok tşkedrim

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

02 Eylül 2010

“Makat kenarında kaşıntı” için 8 Yorum

 1. levent diyor ki:

  hocam merhaba benim sorunum yaklaşık bir ay önce başladı benim makatımın sol kenarında beyaz sert ve ortası kırmızıya çalar sertlikte bir şişlik oldu kaşıntı evresi bitti şimdi sarı sarı sıvılar geliyor ama büyük wc emde kan falan yok ama yapmaktada zorlanıyorum bu akıntının sebebi nedir günde üç dört kez çamaşır değiştirmek zorunda kalıyorum…cevabınız nedir bu konuda

 2. çaresiz diyor ki:

  sayın hocam 5 aylık hamileyim..genital bölgem de .peynirimsi akıntım var.saat başı çamaşırımı değiştiriyorum.. özellikle yanma kaşıntı kabarıklık kızarıklık var..duramıyorum lütfen ne yapabilirim…yardımcı olursanız sevinirim…

 3. fazlı diyor ki:

  merhaba bende de a**l fissür var ama bi türlü gecmiyo krem ve ilaç içiyorum gecer gibi oluyo ama lavaboya gittigimde tekrar yeniden baslıyo.

 4. CEMAL diyor ki:

  merhaba hocam .bende 4 gün kadar önce isal başladı ve ardından kanama başladı .isalim devam ediyor .ve günde enaz 2 defa büyük tuvaletimi yapıyorum. daha doğrusu büyük tuvaletimi yaptıktan sonra tuvalet kağıdını kullandığımda üzerinde azda olsa kan oluyor .bunun sebebi ne olabilir acaba .SAYGILAR

  • Deva diyor ki:

   sevgili cemal hemoroid ve enterit olabilir o yüzden bir gastraenteroloji uzmanına muayene olun gerekli testler yapılsın

 5. Doktor Deva diyor ki:

  a**l fissür olma ihtimali  yüksek muayene olman gerekiyor bir genel cerraha muayene olabilirsin Bu konuda sana ayrıntılı bir yazıyı sunmak isterim

  a**l fissür anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır (çatlaktır).

   

   

  a**l fissür makat kenarındaki deride olan çatlağa verilen isimdir

  a**l FİSSÜRE NELER YOL AÇAR?

  Fissür genellikle bir Kabızlık dönemini izleyerek oluşur. Ender olarak bir ishal atağını takiben de oluşabilir. Sert, kuru (taş gibi) bir dışkının zorla a**l kanaldan (makattan) geçmesi sırasında bu bölgede yırtık oluşur. Genelde fissür yüzeyel olarak başlar ve hızla iyileşir. Bazen derinleşip altta yatan sfinkter kasına (a**l kanal çevresinde dışkılama alışkanlığını kontrol eden kas) ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik (süreğen) hale gelmiştir.

   

  Bazı a**l fissürler kendiliğinden iyileşirken diğerlerinin neden iyileşemediği kesin olarak anlaşılamamıştır. İyileşme olmamasının en önemli nedenlerinden biri Kabızlık veya ishalin devam etmesidir. Bunlara ek olarak, her dışkılama sırasında (büyük abdest geçişinde) dışkı buradaki yara ile temas eder ve iyileşmeyi geçiktirir. Bu da sfinkterin (makatı kontrol eden kasın) kasılmasına neden olur. Sfinkter kasının (makatı çevreleyen ve kontrolü sağlayan kas) kasılı kalması fissürün (yırtık) iyileşmesini engeller.

   

  Nadiren fissürün sebebi Crohn Hastalığı ya da bir enfeksiyon olabilir. Altta yatan hastalığın tedavisi, genellikle fissürün iyileşmesi ile sonuçlanır. Fissürler çok nadiren iltihabi bir hastalığa neden olurlar.

   

  a**l FİSSÜR KANSERE NEDEN OLUR MU?

  Hayır. a**l fissür ile kanser arasında ilişki yoktur. Fakat a**l fissür hastalığının belirti ve bulguları kolon ve rektum (kalın bağırsak) kanserleri ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının belirtileriyle benzerlik gösterebilir. Bundan dolayı şikayetler olduğunda önce bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

   

  a**l FİSSÜR BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Rektal ağrı: Hastalar sıklıkla dışkılama sırasında meydana gelen yanma ya da yırtılma gibi bir ağrı tanımlarlar. Ağrı dışkılama sonrası dakikalar ya da saatlerce sürebilir. Ağrı sfinkter kasının (a**l kanal çevresinde dışkılama alışkanlığını kontrol eden kas) spazmına (kasılmasına) bağlıdır. Bazen hastalar ağrı nedeniyle dışkılamadan kaçabilir.

   

  Rektal kanama: Genellikle az miktarda parlak, kırmızı kanamadır ve tuvalet kağıdında görülebilir veya damla damla kanama olabilir.

   

  Şişme: Fissürün dış kenarında şişme sonucu cilt kabartısı gelişebilir. Makat bölgesinin temizliği sırasında fark edilebilir.

   

  Kaşıntı: Fissürün ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir.

   

  FİSSÜR NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

  Düzenli tedavi için şikayetler olduğunda önce bir doktor tarafından değerlendirilme gerekmektedir. Başkalarının kullandığı ilaçlar veya doktor kontrolünde olmadan eczanelerden gelişigüzel temin edilen ilaçlar zaman kaybına neden olabilir. En önemlisi altta yatan başka bir hastalığın varolup olmadığının farkına varılmasıdır.

   

  Fissürlerin en az %50 si tedavisiz ya da özel tıbbi kremler ve dışkı (büyük abdest – gaita) yumuşatıcıları kullanımı, Kabızlıktan kaçınma ve oturma banyoları ile iyileşirler. (Orta dereceli ısıdaki suya, günde birkaç defa, 20 dakika boyunca oturma.)

   

  İlk basamak olarak varsa Kabızlık veya ishal tedavi edilmelidir. Posalı yiyecekler ve bol miktarda su içimi önemlidir.

   

  Bunlara ek olarak bazı krem ve ilaçlar ile sfinkter kasındaki kasılma önlenmeye çalışılır.

   

  Bu alandaki diğer bir gelişmede sfinkter kasındaki spazmı çözmek için bu bölgeye iğne yapılmasıdır. Botilinyum toksini sfinkter kasında belli bir süre gevşemeye neden olur ve bu dönemde fissürün iyileşmesi için zaman kazanılır.

   

  Hangi hastanın hangi tedaviden yarar göreceğine doktor karar vermelidir.

   

  TEKRARLAMAMASI İÇİN NELER YAPMALIYIM ?

  Kabız olmamak için düzenli sağlıklı besinler tüketilmeli (sebze ve meyve) ve bol su (günde en az 8-10 bardak) içilmelidir. Bunlara ek olarak yapılacak düzenli spor aktiviteleri (örneğin yürüyüş) önerilebilir. Kahve ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Bu önlemlerle dışkılama alışkanlığı düzenlenebilir.

   

  İYİLEŞMEYEN FİSSÜRDE NELER YAPILABİLİR?

  Tedaviye cevap vermeyen bir fissür iyileşmeyi engelleyen bir nedenin varlığı açısından tekrar incelenmelidir. İnternal a**l sfinkter kasında (a**l kanalı kontrol eden içteki kas) spazm ya da skar dokusu (sert iyileşme dokusu) varlığı gibi nedenler olabilir. Ağrı ve/veya kanamaya devam eden fissürler cerrahi yolla tedavi edilmelidir.

   

  AMELİYAT İLE TEDAVİ NELERİ İÇERİR?

  Cerrahi tedavi fissürün ve altta yatan skar (sert iyileşme dokusu) dokusunun çıkarılmasını içeren küçük bir ameliyattır. a**l kanalı kontrol eden içteki kasın küçük bir parçasının çıkarılması, ağrı ve spazmın önler ve fissürün iyileşmesine yardım eder.

   

  CERRAHİ TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME NE KADAR SÜRE ALIR?

  Tam iyileşme birkaç hafta içinde olur. Ancak ağrı sıklıkla birkaç gün içinde ortadan kalkar.

   

  PROBLEM GERİ DÖNERMİ?

  Cerrahi tedavi yapılan hastaların %95 inde fissür nedeniyle tekrar problem oluşmaz.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz