malign melanom teşhisi konuldu

Merhabalar, anneme malign melanom teşhisi konuldu. Pet sonuçlarındaki raporda toraks; prekarinal alanda büyüklüğü 1.8 cm çaplı birkaç adet (suvmax 11.8), vena kava süperior anteriorunda büyüklüğü 1.7 cm çaplı birkaç adet (suvmax 15.6) lenf noduna artmış FDG tutulumu mevcuttur. Sağ akciğer parankiminde en büyüğü 1.2 cm çaplı olmak üzere, bazıları buzlu cam dansitesindeki nodüler dansitelerin bazılarında hafif artmış FDG tutulumları mevcuttur. (suvmax 7.1)
Sağ hemitoraksta en derin yerinde 2.7 cm olarak ölçülen efüzyon alanında patalojik FDG tutulumu mevcut değildir. Ancak plevral yüzeylerde fokal artmış FDG tutulumları mevcuttur. İlk planda plevral lezyonları düşündürmektedir. T10 vertebra düzeyinde sağda plevral lezyon düşünülen yumuşak doku dansitesinde (suvmax 16.3) ve sağ 11. kosta posterior komşuluğundaki plevral lezyonda (suvmax 12.6) artmış FDG tutulumları mevcuttur.
İskelet sistemi: Vertebral kolonda değişik seviye ve kolalizasyonlarda, her iki humerusda, her iki klavikulada, sternumda, her iki skapulada, her iki hemitoraks kostalarında (hafif), pelvik kemiklerde, sakrumda, her iki femurda multıpl odakta artmış FDG tutulumları mevcuttur.
Nükleer Tıp Uzmanının raporu bu şekilde bana hastanın durumuyla ilgili yorum ve bilgilerinizi paylaşmanızı beklerim. Saygılarımla..

Cevap için görsele tıklayın

Online Doktora sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.