mide sarkması tedavisi

Doktor Bey Merhaba,
Bir hafta önce bir dahiliye uzmanı hekim tarafından mide sarkmas teşhisi konuldu. Bu hastalığa neden olan faktörler nelerdir? Hekimin verdiği ilaçlar haricinde nelere dikkat etmem gerekir? Uygun bir spor yaparak veya bitkisel tedavi ile iyileşme sürecinde pozitif bir etki söz konusu olabilir mi?

Online Doktora sor

4 yorum “mide sarkması tedavisi

 1. Tugba

  Mide düşmesi genelde çok geç fark ediliyor, halk arasında göbek düşmesi denen olayla birlikte oluyor diye düşünüyorum. Şuan bu sorunla mücadele ediyorum Facebook ta grubumuz var çeşitli tedavi yolları geliştiriyoruz. Bu bilgileri insanlarla paylaşacağım çok detaylı ve akıcı anlatım harşey için teşekkürler. Face göbek düşmesi, eş düşmesi..

 2. Nicat

  Mide sarkması tedavi edilirmi doktor ?

  • Mide sarkmasında midenin en üst kısmı yükselirken aşağı bölümde kalan yarısı alt karına doğru esner. Aşağıdaki durumlar mide sarkmasına yol açabilir:

   1) Karın Kuvvetsizliği
   Karın içi kasları ve bağ dokuları mideyi ve diğer iç organları yerlerinde sabit tutar. Bu kas ve bağ dokular zayıflarsa mide sarkması oluşabilir. Bu duruma yol açabilecek etkenler şunlardır:

   Karın duvarı önünde bulunan kaslarının çok kuvvetsiz olması, egzersiz eksikliği
   Karın bölgesinde bulunan yağ oranının çok düşmesi (zayıf insanlarda mide sarkmasının daha sık görülmesinin nedeni budur)
   Aşırı ve ani kilo kaybı
   Karın kaslarının farklı nedenlerle uzun süreli gergin kalarak fonksiyonunu kaybetmesi
   2) Karın İçi Basınç Farkı
   Uzun süreli açlık sonrasında midenin küçülmesi ile birlikte karın içi basınç dengesi bozulabilir. Bu nedenle mide dış dokular tarafından yeterince desteklenemez. Sonuçta mide sarkması yaşanabilir. Benzer etkiye sahip olan durumlar şunlardır:

   Doğum yapmak
   Karın içinden tümör alınması
   Karın boşluğunda toplanan sıvının emilmesi
   Mide Sarkması Tedavisi
   1) Fizik Tedavi
   Mide sarkmasında ilk uygulanan tedavi türü fizyoterapidir. Çoğu yöntem uzman yönlendirmesi çerçevesinde hasta tarafından bizzat evde uygulanabilir. Tedavi esnasında;

   Karın kasları kuvvetlendirilir.
   Karna düzenli olarak masaj yapılması gerekir, küvette veya havuzda su altında uygulanması daha iyi sonuç verir.
   2) Bandaj
   Bazı mide sarkması vakalarında karın çevresini destekleyecek korse benzeri bandajlar gerekli olmaktadır.

   3) Yaşam Tarzı Önlemleri
   Sindirim sorunlarının görülmemesi için küçük öğünler halinde ve yavaş yavaş yemek yiyin.
   Halsizlik yaşamamak için zengin içerikli gıda tüketin, dengeli beslenin.
   Yürüme, yüzme gibi karın kaslarını kuvvetlendirecek egzersizlere ağırlık verin.
   Duruşunuzun (postür) uygun olmasına özen gösterin.
   Akupunktur tedavilerini değerlendirebilirsiniz.
   4) İlaç Tedavisi
   Ağrı kesici ve sindirim kolaylaştırıcı ilaçlar kullanılabilir.
   Doktor önerisi ile kas içine düşük dozda galantamin hibromid veya adenozin trifosfat (ATP) şırınga edilebilir.
   Mide sarkmasında cerrahi müdahale tavsiye edilmemektedir. Çünkü karın kuvvetlenmediği sürece ameliyat yapılsa dahi mide sarkması tekrar ortaya çıkmaktadır.

 3. Mide sarkması, mide düşüklüğü, mide çıkıklığı diye hastalıklar yoktur. Bunlar tıbbi terimler değildir. Birçok kişi belki farklı şeyleri anlatmak isterken böyle tabirler kullanarak insanları yanıltıyor.

  karın kaslarını güçlendirmek için karın egzersizleri yapmanız gerekmektedir…
  diyet tatbik ederken , bu egzersizleri yapmanız daha sağlıklı olur..

  ancak ; herhangi bir egzersize başlamadan önce, eğer tıbbi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

  Egzersizlerden önce vücudunuzu ısınma hareketleri veya 20 dakikalık hızlı tempolu bir yürüyüşle egzersizlere hazırlamalısınız.

  Karın kaslarınızı çalıştıracak bazı egzersizler:

  Mekikler:
  Kollarınız göğsünüzün üzerinde çapraz olacak şekilde veya ellerinizi başınızın altında birleştirerek sırt üstü yatın. Dizleriniz bükük, ayaklarınız yerde olsun. Başınızı omuzlarınızla birlikte yavaş yavaş kaldırın. Karnınızın alt kısmına kadar kalkın, ikiye kadar sayıp tekrar yatın. Başlangıç için kendinizi fazla zorlamadan yapabildiğiniz kadar bu hareketi tekrar edin. Bu hareketi yaparken boynunuzu zorlamamaya dikkat edin.

  Ters mekikler:
  Sırtüstü yatın. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Bacaklarınızı kırık bir şekilde yerden 10 cm kadar yükseklikte tutun. Başınızı ve omuzlarınızı yukarı doğru kaldırırken dizlerinizi de yerle 90 derecelik açı oluşturacak şekilde karnınıza doğru çekin. İkiye kadar bu şekilde bekledikten sonra başınızı ve bacaklarınızı yavaşça indirerek başlangıç pozisyonuna getirin. Hareketi tekrar edin.

  Çapraz mekikler:
  Dizleriniz kırık, ayaklarınız yerde, elleriniz başınızın altında olacak şekilde sırtüstü uzanın. Sağ ayak bileğinizi sol dizinizin üzerine yerleştirin. Başınızı ve omuzlarınızı sağ dizinize doğru yükseltin. Başınız dizinize yaklaştıkça karın kaslarınızın gerildiğini hissedeceksiniz. Yavaşça geri yatın ve bu hareketi yapabildiğiniz kadar tekrar edin. Daha sonra aynı hareketi sol ayak bileğinizi sağ dizinizin üzerine yerleştirip, sol dizinize doğru esneyerek tekrar edin.

  Ters kol, ters bacak:
  Sırtüstü, dizleriniz yerle 90 derecelik açı oluşturacak şekilde uzanın. Kollarınızı dik bir şekilde yukarı doğru uzatın. Yavaşça sağ kolunuzu arkaya doğru uzatırken sol bacağınızı da öne doğru uzatın. Kolunuzu ve bacağınızı tekrar eski pozisyonlarına getirin. Şimdi de aynı işlemi sol kolunuz ve sağ bacağınız için tekrar edin. Bu egzersizi her iki kol ve bacak için 10 kere tekrarlayın.

  Sırt esnetme:
  Elleriniz başınızın arkasında yüzü koyun uzanın. Başınızı ve boynunuzu bir hizada tutarak üst bedeninizi yerden yukarı doğru kaldırın (kendinizi zorlamayın, kaldırabildiğiniz yere kadar). Eğer hareketi daha da zorlaştırmak isterseniz bacaklarınızı da üst bedeninizle aynı anda yukarı doğru kaldırabilirsiniz. Yukarıda beşe kadar sayıp tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi tekrarlayın.

  Denge bankı:
  Dizleriniz ve ellerinizin üzerinde bank pozisyonunu alın. Elleriniz omuzlarınızın altında, dizleriniz kalçanızla bir hizada, sırtınız düz olmalıdır. Yavaşça sağ kolunuzu ve sol bacağınızı kaldırabildiğiniz yere kadar kaldırın. Kolunuzu ve bacağınızı indirdikten sonra aynı hareketi sol kolunuz ve sağ bacağınız için tekrarlayın. Hareketi yavaş yavaş yapmaya özen gösterin çünkü bu hareket daha çok denge ağırlıklı bir harekettir.

  V oturuşu:
  Bacaklarınızı birleştirip ileri doğru uzatarak oturun. İki bacağınızı birden yukarı doğru kaldırırken gövdenizi arkaya doğru götürün. Kollarınız yerle paralel olacak şekilde bacaklarınıza doğru uzansın. Bu şekilde kalçanızın üzerinde bir V harfi oluşturacak şekilde otururken bacaklarınızı 5-10 cm aşağı indirip tekrar yukarı kaldırın (bacaklarınızın yere değmemesine özen gösterin). Egzersizi başlangıçta 5 kere, daha sonraları gittikçe arttırarak tekrar edin.

  mide yanmasına gelince…

  Mide yanması 20 ile 50 yaş arasında birçok insanda görülen çok yaygın bir rahatsızlıktır.
  Midede yanma hissi yemekten önce, yemek sırasında ya da yemekten 2-3 saat sonra hissedilir. Besinler, sindirim işlevinin bir gereği olarak midede ilk değişikliklere uğrayarak bağırsaklara gönderilmek için hazırlanır. Mide bu işlevi yerine getirirken iç yüzeyini kaplayan zarın altındaki salgı hücrelerini, besinlerin gerekli değişimini sağlamak üzere uyarır.
  Bu sırada oluşan bir dengesizlik, aşırı asit ortamına ve midenin kendini koruyamamasına yol açarak yanma hissine neden olur.

  benim size önerilerim :
  az ama sık yemenizdir.Öğünleri küçülterek sık sık yemek ;şikayetlerinizi azaltacaktır.
  Yemeğe daha fazla zaman ayırın. Ayaküstü değil, sofrada oturarak yiyin. Acele yemek mide işlevine zarar veriyor. Kendinize daha fazla zaman ayırıp yemek yemeyi bir zorunluluk değil de bir keyif anına dönüştürün.

  Ağzınıza küçük lokmalar almak midenin sindirim için gerekli salgıları daha kolay üretmesine yardımcı olur. Lokmaları uzun uzun çiğneyin. Bu, midenizde şişkinlik ve ağırlık hissetmemenizi sağlar.

  Sofradan tıkabasa doymadan kalkın. Mide boş bir torba olduğu için yemek yerken çiğnediğimiz besinler buraya ulaştıkça mide sürekli genişler. Eğer kemerinizi çok sıkmışsanız yanma hissi duymanız çok doğal. İçi dolu bir plastik torbayı düşünün. Tam ortasından bir ipi kemer gibi sıkıca bağlayın. Torba sağa ya da sola çekecek ya da aşağıya doğru sarkacaktır. Mide de aynı böyle… Bu nedenle ölçülü miktarda yemek yiyin.

  Akşam öğününden hemen sonra damak kaçamakları yapmayın. Aksi takdirde mide gece boyunca çalışıp yorulur. Akşam yemeği ile uyku arası en az üç saat olmalı. Yani yemek yedikten en az 3 saat sonra yatın.
  Gece yatarken sağ yana dönerek yatmayın. Besinin mideye girişi sağ taraftan gerçekleştiği için yedikleriniz yeterince hazmedilemeyip mide borusunda yanma hissi oluşabilir.

  Yemek yedikten sonra yere eğilmeniz gerekiyorsa dizlerinizi bükerek eğilin. Aksi takdirde mide işlevini gerektiği gibi yapamaz.

  Yiyecek ve içeceklerin çok sıcak ya da soğuk olması mide sıvısına zarar verebilir. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerin ılık olmasına özen gösterin.

  Sigaradan uzak durun.

  Yemekten sonra uzanmayın. Unutmayın, mide sıvısı yatay pozisyonu sevmez ve yanma hissi mide borusu yoluyla ağzınıza kadar gelebilir.

  Hazmı kolay olmayan kızartmaları ve yağlı yiyecekleri sofranızdan uzaklaştırın. Ağır yağlı, fazla kremalı ya da soslu besinleri yemeyin. Çikolata, içerdiği yüksek dozdaki yağ ve kafein nedeniyle hassas mideye zarar vererek yanma hissine yol açıyor. Sütlü çikolata, daha az yağ içeren bitter çikolataya oranla daha tehlikeli olduğundan çikolata sevenler genelde sütsüz olanını tercih etmeli.

  Kafeinli içecekler mide için çok zararlı. Kahve, çay ve kola gibi içecekler hassas mideyi yorar. Eğer mide yanmasından şikayet ediyorsanız ve kahve içmeden duramıyorsanız kafeinsiz kahveyi tercih edin.

  Gazozlu içecekler ve asitli meyve sularını dikkatli için. Domates veya portakal suyu asitli olduğu için mide yanmasını şiddetlendirebilir. Bu nedenle sulandırarak ve balla tatlandırarak için.

  Et suyu ile hazırlanmış çorbalardan uzak durun. Diğer çorbaları ise çok sıcak içmeyin. Ilınmasını bekleyin.

  Alkol midedeki yanma hissini artırır. Hele mide boşken alkol kesinlikle almayın.

  Çiğ soğan ve çiğ meyve de mide asidini artıran etkenlerdendir.
  Şeker yemeyi seviyorsanız naneli olanları seçmeyin.

  mide için sağlıklı ve dost besinler şunlardır :

  1) Karnabahar : Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının hammadesi olarak kullanılıyor.
  2)Lahana : Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor. Dörtte bir lahanayı yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın. 1 kerevizi soyup doğrayın. 1 havucu temizleyip dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp sabah akşam suyunu için.
  3) Patates : Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su,havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.
  4) Elma sirkesi : Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.
  5) Maden suyu : Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.
  6) Ispanak : Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.
  7) Zeytinyağı : Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.
  8) Baklagil : Fasulye, bezelye ve mercimekte bulunan bioflavionid maddesi, midenin koruma faktörünü artırıyor.
  9) Muz : Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.
  10) Kızarmış ekmek : Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.
  11) Meyankökü : Güçlü bir mide koruyucusu.Yapılan son araştırmalara göre midedeki aşırı asitlenmeyi azaltıyor.

  şikayetlerinizin devamı halinde gastroskopi yapmak üzere bizzat bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.