midede su toplanması

Selamun aleykm hocam benim küçüklüğümden beri midemde su toplanması durumundayım.Şuan 19yaşındayım ve rahatsızlık söz konusu doktora gitmedn önce kendim araştırayım derken buraya rastladım size danışmak istedim.Midemde kalan suy sebebiyle hazmetmekte zorlandığını ve benide ciddi rahatsız ettiğini söyleyebilirm.Bunun sebebini açıklayıcı olarak anlatarak bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Rabbim razı olsun sizlerden

Sorunuzun Cevabı

küçük borucuklar şeklinde olan milyonlarca mide bezi tarafından salgılanır. Mide suyunun içinde tuz asiti, pepsin enziminin ön maddesi pepsinojen, lipaz enzimi vardır. Süt çocuklarında sütün sindirilebilmesi için mide suyunda lap enzimi de bulunmaktadır. Midedeki tuz asitinin, besinlerle gi­ren bakteriler ve diğer birçok küçük canlılar üzerine öldürücü etkisi vardır. Başlangıçta aktif olmayan pepsinojen de tuz asi­ti aracılığıyla aktif görev yapan pepsin enzimine dönüşür. Pepsin enzimi, tuz asitinin hazırladığı asit ortamında protein­leri pepton haline getirir. Lipaz, yağlara ve karbonhidratlara (şeker, nişasta) etki yaparak onları yağ asitine ve gliserine çe­virir. Yemekler sindirilme yeteneğine göre midede 2-6 saat ka­labilir. Su, mide ağzı ve mide kapısı arasından en kısa yoldan doğrudan doğruya bağırsaklara geçer. Mideden en çabuk çıkan maddeler karbonhidratlardır. Ondan sonra proteinler, en sonra da yağlar gelir. Süt çocuklarının midelerinde pep­sin yerine lap enzimi oluşur. Besinlerin midede yakılma­sı sonucu oluşan boza kıvamındaki sıvı (kimtıs) bölümler ha­linde yavaş yavaş onikiparmakbağırsağına geçer.

Birçok nedenlerden ötürü midede görülecek atrofi duru­mu, tuz asidi salgısını ya da B 12 vitamininin emilmesi için gerekli olan intrinsik faktör salgısını engeller. Bu takdirde pernisyöz anemi (B 12 vitamini eksikliği) hastalığı ortaya çıkar. Bundan başka midede mekanik, kimyasal ve ruhsal etkenlerin ortaya çıkardığı birtakım hastalıklar görülebilir.

midede su toplanması” üzerine 40 yorum

  1. Merhabalar hocam. 18 yaşındayım ve çok fazla du içmeyen biriyim yani günde 2 bardak nadirdir içtiğim fakat sürekli karnımda su sesleri var sanki karnımda bir su şişesi var çalkalanıyor neden acaba. Daha önce doktora gittim aşırı kansızlık var B12 vitaminleri falan eksik demişti. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  2. hocam ben 20 yaşındayım midem iki aydır su topluyor çalkalanıyor ekşime var ve göbeğimin etrafı cok sert oluyor neden acaba idrara hiç cıkmıyorum,su içemiyorum neden olabilir.

  3. selamun aleykum hocam benim kız arkadaşım karnında su biriktiğini söylüyor. bazen ağrı yapıyor diyor. ben korkuyorum endişeleniyorum onun için.. siroz olma ihtimali var mı. şu anlık ara ara oluyor. lütfen yardım edin.

      1. 18 yaşında..çok ısrar ediyorum ama gitmiyor. çok ağrırsa giderim dedi. yalvardım yakardım olmaz diyor. korkuyo.Bi kaç defa eşi çıkmıştı göbek düşmesi diyenler de var.. gittiği yerde öyle demişler. doktora gidelim diyorum olmaz diyor. bu siroz hastalığının belirtilerini araştırdım bugün akşam sordum belirtiler var mı sende diye. yok dedi.. kafam karışık karnında niye şu. birikiyor. endişeliyim. :'(

  4. Benim midemden sürekli su sesi çıkıyo, pek su içmesemde cırık cırık sesler çıkıyo bundan çok rahatsız oluyorum bunun geçnesi için ne yapmam gerek ya da sorunum tam olarak ne?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir