Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > midede su toplanması Hastalığı ve Tedavisi

midede su toplanması

Soru :

Selamun aleykm hocam benim küçüklüğümden beri midemde su toplanması durumundayım.Şuan 19yaşındayım ve rahatsızlık söz konusu doktora gitmedn önce kendim araştırayım derken buraya rastladım size danışmak istedim.Midemde kalan suy sebebiyle hazmetmekte zorlandığını ve benide ciddi rahatsız ettiğini söyleyebilirm.Bunun sebebini açıklayıcı olarak anlatarak bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Rabbim razı olsun sizlerden

Sorunuzun Cevabı

küçük borucuklar şeklinde olan milyonlarca mide bezi tarafından salgılanır. Mide suyunun içinde tuz asiti, pepsin enziminin ön maddesi pepsinojen, lipaz enzimi vardır. Süt çocuklarında sütün sindirilebilmesi için mide suyunda lap enzimi de bulunmaktadır. Midedeki tuz asitinin, besinlerle gi­ren bakteriler ve diğer birçok küçük canlılar üzerine öldürücü etkisi vardır. Başlangıçta aktif olmayan pepsinojen de tuz asi­ti aracılığıyla aktif görev yapan pepsin enzimine dönüşür. Pepsin enzimi, tuz asitinin hazırladığı asit ortamında protein­leri pepton haline getirir. Lipaz, yağlara ve karbonhidratlara (şeker, nişasta) etki yaparak onları yağ asitine ve gliserine çe­virir. Yemekler sindirilme yeteneğine göre 2-6 saat ka­labilir. Su, mide ağzı ve mide kapısı arasından en kısa yoldan doğrudan doğruya bağırsaklara geçer. Mideden en çabuk çıkan maddeler karbonhidratlardır. Ondan sonra proteinler, en sonra da yağlar gelir. Süt çocuklarının midelerinde pep­sin yerine lap enzimi oluşur. Besinlerin yakılma­sı sonucu oluşan boza kıvamındaki sıvı (kimtıs) bölümler ha­linde yavaş yavaş onikiparmakbağırsağına geçer.

Birçok nedenlerden ötürü midede görülecek atrofi duru­mu, tuz asidi salgısını ya da B 12 vitamininin emilmesi için gerekli olan intrinsik faktör salgısını engeller. Bu takdirde pernisyöz anemi (B 12 vitamini eksikliği) hastalığı ortaya çıkar. Bundan başka midede mekanik, kimyasal ve ruhsal etkenlerin ortaya çıkardığı birtakım hastalıklar görülebilir.

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

11 Şubat 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“midede su toplanması” için 34 Yorum

  1. Rãbíá diyor ki:

    Benim midemden sürekli su sesi çıkıyo, pek su içmesemde cırık cırık sesler çıkıyo bundan çok rahatsız oluyorum bunun geçnesi için ne yapmam gerek ya da sorunum tam olarak ne?

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz