Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > midede su toplanması Hastalığı ve Tedavisi

midede su toplanması

Soru :

Selamun aleykm hocam benim küçüklüğümden beri midemde su toplanması durumundayım.Şuan 19yaşındayım ve rahatsızlık söz konusu doktora gitmedn önce kendim araştırayım derken buraya rastladım size danışmak istedim.Midemde kalan suy sebebiyle hazmetmekte zorlandığını ve benide ciddi rahatsız ettiğini söyleyebilirm.Bunun sebebini açıklayıcı olarak anlatarak bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Rabbim razı olsun sizlerden

Sorunuzun Cevabı

küçük borucuklar şeklinde olan milyonlarca mide bezi tarafından salgılanır. Mide suyunun içinde tuz asiti, pepsin enziminin ön maddesi pepsinojen, lipaz enzimi vardır. Süt çocuklarında sütün sindirilebilmesi için mide suyunda lap enzimi de bulunmaktadır. Midedeki tuz asitinin, besinlerle gi­ren bakteriler ve diğer birçok küçük canlılar üzerine öldürücü etkisi vardır. Başlangıçta aktif olmayan pepsinojen de tuz asi­ti aracılığıyla aktif görev yapan pepsin enzimine dönüşür. Pepsin enzimi, tuz asitinin hazırladığı asit ortamında protein­leri pepton haline getirir. Lipaz, yağlara ve karbonhidratlara (şeker, nişasta) etki yaparak onları yağ asitine ve gliserine çe­virir. Yemekler sindirilme yeteneğine göre 2-6 saat ka­labilir. Su, mide ağzı ve mide kapısı arasından en kısa yoldan doğrudan doğruya bağırsaklara geçer. Mideden en çabuk çıkan maddeler karbonhidratlardır. Ondan sonra proteinler, en sonra da yağlar gelir. Süt çocuklarının midelerinde pep­sin yerine lap enzimi oluşur. Besinlerin yakılma­sı sonucu oluşan boza kıvamındaki sıvı (kimtıs) bölümler ha­linde yavaş yavaş onikiparmakbağırsağına geçer.

Birçok nedenlerden ötürü midede görülecek atrofi duru­mu, tuz asidi salgısını ya da B 12 vitamininin emilmesi için gerekli olan intrinsik faktör salgısını engeller. Bu takdirde pernisyöz anemi (B 12 vitamini eksikliği) hastalığı ortaya çıkar. Bundan başka midede mekanik, kimyasal ve ruhsal etkenlerin ortaya çıkardığı birtakım hastalıklar görülebilir.

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

11 Şubat 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“midede su toplanması” için 31 Yorum

 1. salih diyor ki:

  Merhabalar,

  Annemin midesinde su toplandığını zannediyoruz. Sabahları aşırı istifra edecek gibi bağırıyor ama bir şey gelmiyor. ne yapmamız gerekiyor Doktora gittik lakin farklı farklı şeylerden bahsediyorlar,

  yardımınızı bekliyorum
  selamlar

 2. Barış diyor ki:

  Merhabalar ben su içtiğimde karnımdan gurul gurul su sesi geliyor sanki su bir torbaya koyulmuş onun gibi ama su içtikten yaklaşık 1 saat sonra falan ses gelmiyor nedeni nedir

 3. duygu diyor ki:

  merhaba benim de mide ile ilgili sorum olacaktı. çok su içiyorum ve tuzu da çok tüketiyorum.ama su midemde kalıyor rahatsız etmekle beraber iştahımı da kesiyor. bide vejetaryenim onunla alakası var mıdır ?yardımcı olmanızı rica ederim..şimdiden teşekkür ederim.

 4. selami diyor ki:

  Merhaba hocam benim midemde 1 yıldır su içenden sonra su toplaması oluyor şöyleki 1 bardak su içsem dahi midemi sallayınca cap cup su sesi geliyor. Bazen koltukta otururken öne ve geriye hızlı bir şekilde eğilip kalktığımda midemdeki su sesini duyıyorum.karnımı elimle salladığımda su sesi duyuyorum. Özellikle bu sesler herhangi bir sıvı alımından sonra oluyor.su içenden belli bir süre sonra veya aç karnına iken herhangi bir ses duymuyorum. Geçen yıl ultrasona girip kan tahlilleri yaptırdım herhangi bir olumsuzluk çıkmadı. Bulantı,kusma ,ağrım yok acaba benim durumumu değerlendire bilirmisiniz?

 5. muhammet diyor ki:

  merhaba hocam benim midemde uzun zamandir bir siskinlik ve hazimsizlik vardi bazi mide ilaclari ve suruplari kullandim fayda etmedi doktora gittim hortumla midemi kontrol ettiler bisey yok dediler bu arada hic acikmiyorum siskinligim hep devam ediyodu yine doktora gittim en sonunda benim burnumdan mideme kablo ve hortum attilar bu sekilde 24 saat durdum ve kontrol sonucunda safra kesesinde ile mide arasinda ki kapak tan mideye geln suyun fazla oldugunu %22 miktarda su geldigini söylediler.siskinligim ve hazimsizligimin sebebi buymus hic bir ilac önermedilr ilaci yok tedavisi ameliyat dediler ben yurt disinda kaliyorum sizden bilgi almak istiyorum ameliyat olmam iyimi turkiyede ameliyatsiz bir tedavi mumkun mu acaba ?

 6. sümeyye diyor ki:

  ben 20 yaşındayım midemde bir ay önce mikrop olduğu anlaşıldı çok ciddi mide ağrıları geçirdim gerekli ilaçları kullandım ancak midemde bulantı var ayrıca sürekli su sesi geliyor ve çok rahatsız ediyor yemek yiyemiyorum çok zayıfım.Ayrıca psikolojik olarak çöküntü içndeyim.Acaba midem böyle olduğu için mi psikolojim etkileniyor yoksa psikolojim mi midemi rahatsız ediyor..Şimdiden teşşekkürler..

 7. Semra diyor ki:

  Benim ,yemekten sonra asiri sekilde gok gurultusu gibi sesler gelyo.insanlardan utaniyorum.ve cok rahatsuz oluyorum.ozellikle ac kalip biraz atistirinca inanilmaz sesler geliyo.sanki likir likir su akiyo.ne oldugunu anlayamadim .bilgi verirseniz cok mutlu olurum.tesekkur ederim.!!!

 8. beyaz diyor ki:

  benim midemde yaklaşık 2 aydır su toplanması var cok agrıyor midem bulanıyor durmadan surekli karnım gurulduyor ne yapayım tşkler

 9. esma diyor ki:

  benim karın bölgemde su sesleri geliyor sanki bir kaptasu sallar gibi sesler geliyor . ben karıda su toplamasından şüpheleniyorum .acaba bunu n tedavi yöntemleri nelerdir.cevabınızı bekiyorum teşekkürler !

  • Deva diyor ki:

   Bazı hastalıklarda karında periton boşlu­ğunda serbest su toplanır, buna tıp dilin­de asit (ascite) denir. Sıvı ile dolmuş olan hastanın karnı şişliği ile belli olur, ayrıca parmak üzerine diğer elin parmaklarıyla vurmak suretiyle yapılan muayenede (perküsyon), matite denen değişik bir ses alınır. Halbuki karın­da normal olarak barsaklardaki gaz do­layısıyla timpanizm denen bir ses vardır. Karında toplanan asitlere yoğunluklarına ve içinde bulunan albumin miktarına göre isim verilir. Yoğunluğu 1,016′dan düşük % 3 gr. dan az albümin bulunan asitlere transüda, daha yoğun ve proteini çok olanlara ise eksüda denir. Asit sıvısı içinde kan, cerahat, yağ veya habis tümör hüc­releri de bulunabilir. Parasentez denilen bir usul ile yani ponksiyon iğnesi ile ka­rından alınan asit muayene edilir ve ona gere hastalık teşhis edilmeye çalışılır. Sağ kalp yetersizliğinde, perikarditlerde, nefrotik sendromda, karaciğer sirozunda karında transüda şeklinde asit meydana gelebilir. Peritonit tüberkülozda, peritonun kanser hücreleri ile buloştrğı tümör vakalarında, Meigs sendromunda karında eksüda şek­linde ve bazen de yağlı bir asit (asit şilö) bulunabilir.

 10. ece diyor ki:

  ben 13 yaşındayım.karnımı çalkaladığım zaman çok fazla su sesi geliyor sanki bir su bidonu gibi acaba bunun sebebi nedir ?

 11. salih diyor ki:

  merhabalar
  benim midemde su toplaması oldu hocam ne yapmam gerek beni bu konuda aydınlatısanız sevinirim teşekürler

 12. betül diyor ki:

  merhabalar benimde midemde su birikiyo bazen ovduruyorm midemi ama yine tekrarlıyo ve hiçbirşey yiyemiyorum iştahsızlık yapıyor doktorlar reflü ilacı veriyor yada gastrit ilacı bi çözüm bulamadım bu duruma ne iyi gelir beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler….

  • Deva diyor ki:

   Mide, sindirim sisteminin yemek borusundan sonra gelen 30 santim büyüklüğünde, yaklaşık 1 litre kapasiteli en geniş bö­lümüdür. Karın boşluğunda ve diyaframın hemen altında bu­lunan midenin yemek borusuyla birleşen bölümüne mide ağzı ve onikiparmakbağırsağı (duodenum) ile birleşen son bölümü­ne pilor (midekapısı) adı verilir. Midenin dış yüzü katılgan dokudan yapılmış karın zarıyla kaplıdır. Karın zarının üzerinde besinleri sıkıştırıp boşaltıcı sağımsal hareketler yapabilen uzunluğuna, enine ve eğik yalız kas tellerinden oluşmuş bir kas gömleği vardır. Bunun üstünü de, yani midenin iç yüzeyini, sümüksel gömlek kaplamıştır.

   Mide, ilk olarak ağız boşluğunda mekanik değişikliğe uğ­ramış olan yemekleri bir süre bekletmek, parçalamak, besin­lerdeki proteinleri kimyasal değişikliğe uğratmakla görevlidir. Mide kaslarının yaptığı sağımsal hareketler, yemeklerin iyice dağılmasını, mide suyu ile karışmasını ve bağırsaklara geçme­di için mide kapısına (pilor) itilmesini sağlar.

 13. harikan diyor ki:

  benim annemdede 20 yılı geçgindir su toplanıyor
  şu anda hiçbir şey yiyemiyor nerdeyse hemen başı ağrıyor, bunun tedavisi için ne yapmamazı gerekiyor şimdiden teşekkür ederim ayrıca kalp yetmezliği, tansiyon hastası ilaç almak zorunda ama onlarda çok dokunuyor ve iltihaplı romatizma var kanında bunlar içinde ne yapmamız lazım nasıl bir yol çizmemiz gerekiyor annem 68 yaşında

  • Deva diyor ki:

   sevgili harikan bunlar için sırasıyla tedavi uygulanmalı önelikle annenizi bir gastroentereoloji uzmanına götürün ve kapsamlı bir muayene yapılsın çıkan sonuca göre değerlendirme yapılıp diğer sorunları için ayrıca tedavi uyulanabilir

 14. Serkan diyor ki:

  Merhabalar,
  Benim babamın midesinde su toplaması var ve bu durum babamı oldukça rahatsız ediyor. Ne birşey yemek istiyor ne bişey içmek. Yürürken bile midesindeki su sesi kulağımıza kadar geliyor. Bir bitki çayı kullandı ama faydasını görmedi acaba sizin bize tavsiye edebileceğiniz bir ilaç ya da bitkisel bir karışım varmıdır. Bu konuda sizin yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler!

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva