Mitral kapakta kalınlaşma

Merhabalar.Ben Karabükten Seda Çelik .24 yaşıda 2 yaşında bir bebek annesiyim.38 kilo 157 boy.Bundan 3 yıl önce kalp kapakçığımda daralma teşhisi konulmuştu.Ancak herhangi bir tedavi önerilmedi.Son zamanlarda çarpıntı,batma,nefes darlığı gibi şikayetlerimin artması sebebiyle doktora başvurdum.Çekilen EKG ve ultrason sonucunda doktorum kalp kapakçığında kalınlaşmanın olduğunu kaçağın bulunduğunu belirtti.Ama yine ne bir ilaç yazdı ne de bir tedavi önerdi.Kendime dikkat etmem gerektiğini ve 6 ayda bir kontrole gelmem gerektiğini söyledi.

Kapakçıktaki kalınlaşma ilerler mi? Hayati tehlike oluşturur mu? Kalp krizini tetikler mi?İlaçla önlemek veya tedavi etmek mümkün mü? Cevap verirseniz çok mutlu olurum.Şimdiden teşekkürler.

Mitral Kapak kalbin sol tarafında atrium(kulakçık) ile ventrikül (karıncık) arasında kanın geçişini düzenleyen oluşumdur.Mitral Kapak kalbin sol tarafında atrium(kulakçık) ile ventrikül (karıncık) arasında kanın geçişini düzenleyen oluşumdur.

Online Doktora sor

34 yorum “Mitral kapakta kalınlaşma

 1. Annem

  Merhaba doktor bey,
  Annemin sonuçlarında (ekokardiyografisinde)
  Kalp kapağında kalınlaşma ve hafif mitral yetersizliği çıktı
  Mitral yetersizliği +1 olarak görünüyor.
  ef %60 bunun riski nedir yada ne tür bir tedavi gereklidir?

 2. elif

  hocam 2012 nin mart ayında göğsüm sıkışıyo diye doktora gittim yapılan akg ve holter sonucu kalp mitral kapakta kalınlaşma olduğunu söylediler ve beloc zok 25 mg lik ilaç kullanıyorum 1 yıldır haziranda gittiğim kontrolde ağrıların arttığını söyledim ve ilaç sabah akşama çıktı. bugünlerde çok ağrım var iğne batar gibi ve sanki büyük ağır bir şey kalbimde oturuyor gibi. kapalı bir alana girdiğimde nefesim daralıyor gibi hissediyorum. bu neden oluyor bilgilendirirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.