Neden bu kadar üşüyorum?

Merhabalar..benim aşırı bir üşüme sorunum var..bir afrika ülkesinde yaşıyorum, ağır kış şartları yok hatta kış hiç yok, çöl ikliminin verdiği sıcaklık farkı dışında…vücut ısım çok düşük, ellerim ve ayaklarım nadir ısınıyor..kansızlık problemim yok…triotle alakalı olabileceğini söylediler ama burda endokrin uzmanı bulmak problem…bu noktada bilgi verebilir misiniz? troitle alakalı olabilir mi, üşüme dışında farklı belirtileri var mıdır? ya da üşümeme sebep başka ne olabilir? şimdiden teşekkür ederim..iyi çalışmalar

3 yorum “Neden bu kadar üşüyorum?

 1. meliş

  annem çok aşırı üşüyor. titriyor.konuşurken bile.kendini yorganların içine sardı.ilk defa bugün böyle bir şey oluyor.bu ne demek acaba..

  • sevgili meliş olası sebepleri ilk mesajımda yazmıştım

 2. Kan sayımı yaptırdınız ve normal çıktı ise bunun belli başlı sebepleri vardır. Sizlere üşümenin kısaca bir açıklamasını yapayım

  Kadınların vücut yüzey alanı , toplam vücut kütlesi oranı erkeklerden daha fazladır.. Bu nedenle de daha hızlı bir şekilde ısı kaybediyorlar.

   

  Kadınların bazal metabolizmasının erkeklerden daha düşük olması da, daha kolay üşümelerinin bir diğer nedenidir.

  Erkeklerde kas doku daha iyi gelişmişken, kadınlarda da yağ doku erkeklerden daha fazla miktarda bulunuyor. Ve çoğumuzun bildiğinin aksine, yağ dokunun fazla olması, daha fazla üşümeye neden oluyor.

  Derimiz soğuk olduğunda üşüyoruz. Kalın bir yağ tabakası da,dışarıdaki soğuk havanın içeriye geçmesini önlemesinden daha önemli olarak, vücut içindeki ısının deriye ulaşmasını engellediği için üşümeye yol açıyor.

  Kadınlarda yağ doku daha fazla olduğu için de, vücut ısılarının deri üst yüzeylerine ulaşması daha zor. Bu da, geçerli bir “daha fazla üşüme” nedenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.