Nefes alırken kalp ağrısı

Merhabalar. Öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim. Benim öğrenmek istediğim şey; son 3 gündür nefes alırken kalbime bıçak saplaması gibi bir ağrı giriyor. Normalde önceleri de oluyordu ve geçiciydi ancak başta dediğim gibi bu durum 3 gündür aralıksız devam ediyor. Her nefes alışımda ağrıyı hissediyorum, bu durum geceleri ya da uyurken de geçmiyor. Bu durum için doktra gitmeyi düşünüyorum, sizden sadece bunun neden olabileceğini öğrenmek istiyorum. Yaklaşık 5 yıldır sigara içtiğim için bununla ilgili bir sorunum olmasından da korkuyorum. Cevabınızı bekliyor olacağım, teşekkür ederim, saygılar…

Cevap

Göğsünüz mü ağrıyor? Ağrı ile birlikte yanma, sıkışma, ağırlık hissi de mi var? Ağrı kola, boyuna, mide ve sırta yayılıyor mu? Yoksa siz bir kalp hastası mısınız? Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta, herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir. Ancak göğüs ağrısı kendi başına değerlendirilmesi gereken önemli bir ipucudur. “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” gibi sorularınız için…

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir

“Psikolojik sebeplerden akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arzetmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre, bu durum kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasının, dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Hangi tip göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı

Herşeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle genç yaşta kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle (özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra) ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabilceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

Ağrının özellikleri

Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı, daha çok sol taraf olmak üzere kollara, boyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

Efor göğüs ağrısı

Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dil altı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa, koroner damarda daralan bölgede ülsereleşme ve pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını haber verir.

Sözünü ettiğimiz belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir. Aklı kurcalayıp duran “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” sorularına kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkikler sayesinde cevap bulabilmek mümkündür

 

Online Doktora sor

3 yorum “Nefes alırken kalp ağrısı

  1. şeyma

    Hocam derin nefes alınca kalbime sanki bıçak batırıyorlarmış gibi bir acı hissediyorum. Sebebi ne olabilir daha once böyle bir seyle karşılaşmamıştım. 10 dk önce oldu. ayrıca yerden bir şey kaldırmaya çalışırken kalbim sanki düşecekmiş gibi oldu. sizce bunun için doktora gitmelimiyim. gitmem gerekiyorsa hangi doktora gitmeliyim 😕 (bana kısa bir süre sonra geçecekmiş gibi geliyor.) cevap bekliyorum.

    • yaşınız kaç kardiyolojik muayene gerekiyor

  2. Arda

    Tekrar merhaba. Cevap kısmındki sorularınızı yanıtlarsam; göğüs kafesimde bir ağrı olmuyor, ağrı sadece kalbimin çevresinde ve üzerinde yoğun bir sızı olarak oluyor. Herhangi bir yanma, sıkışma, ezilme hissi yok, ancak gerçekten canımı acıtan bir sızı tam kalbimin orada oluyor nefes aldığım zamanlar. Çoğu zaman acı nedeniyle yarım nefes alıyorum. Ayrıca mide, boyun, sırt, kol gibi bölgelere de yayılmıyor. Şu ana kadar herhangi bir kalp hastalığımda çıkmadı. Beni en çok düşündüren şey bu durumun 3 gündür aralıksız sürmesi ve bu durumunakciğerle ilgili olup olmama endişesi…
    Cevaplarınız için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.