NEFES TIKANMA-DURMASI ve KALP RİTMİNİN AŞIRI YÜKSELMESİ(AŞIRI ZORLU)

Kırşehir Polis Meslek Yüksek Okulu 1.Sınıf Öğrencisiyim.Akciğer Grafisinde Problem yok,EKG Normal(86 bpm),Kan ve idrar testlerimde hiçbir problem görülemiyor.Sigara hiç kullanmadım hayatımda.

ŞİKAYETLER:

1- Beden eğitimi koşularında belirli bir seviyede yorulduktan sonra koşu anında Nefesim tamamen tıkanıyor.( Sağlıklı bir insana göre Normal gelen bir tempo bana Ağır gelmekte ve aşırı yorulmaktayım. ) 70-80 saniye uzunluğunda bir Nefes tıkanıklığı yaşarken dizlerimin üstüne çöküyor ve korkunç bir ses çıkararak nefes almaya çalışıyorum ve bu tıkanma esnasında nefes almak için adeta çırpınıyorum.Benim gibi hayatında Spor yapmamış arkadaşlarım var fakat benim gibi tıkanma durumunda kalmıyorlar,istifra veya baygınlık gibi bir durum yaşıyorlar.Bu durum o anda etrafımda bulunan kişilere korkulu anlar yaşatmaktadır.Çevremdeki insanların bu durum karşısında o anda hayatımdan endişe ettiklerini ve hiçbirşey yapamadıklarını gördüm.
2- Hafif eğimli yokuşlara tırmanma anında bedenimde oluşan hızlı yorulma,Kalp Çarpıntısı ve buna bağlı Nefes nefese kalma durumu, duraksama dinlenme isteği.(Yorulduğumda devam etsem koşuda tıkandığım gibi tıkanırım).Koşu anında tıkanmadan hemen önce yaşanan AŞIRI YORULMA.
3- Yüksek heyecan halinde kalbim yüksek ritimde atıyor ve muhtemelen buna bağlı olarak nefesim kesiliyor.Bu durum koşuda nasıl bir tıkanıklık yaşamışsam aynı şekilde tekrarlıyor.
4- Koşu anında KALBİMİN YERİNDEN ÇIKACAKMIŞÇASINA ATMASI ve kalbimin üzerinde bir baskı hissi.
5- Tüm koşularda gırtlağımda yumurta büyüklüğünde bir balgam topu hissi ve ağzımın içerisinde beyaz renkli yoğun kıvamlı yapışkan tükrük.
6- 2 saatten fazla ders çalışma veya bilgisayar başında kalma hallerinde aşırı baş ağrısı ve beynimin yorulması durumu. (Beyin MR Testi Çektirdiğimde sadece Sinüzit hastalığına rastlanmıştır.)

POLİS OKULUNA BAŞLAMADAN ÖNCEKİ HAYATIM VE DURUMUM:

Polis okuluna başlamadan önceki yaşayışım içerisinde normalin altında bir fiziksel aktivitesizlik ve hareketsizlik içerisindeydim.Ben Yazılım uzmanıyım ve Bilgisayar Programcılığı ve Yazılım üzerinde yaptığım çalışmalar beni bu tür sporsuz ve hareketsiz bir yaşam tarzına itti diyebilirim.Hayatımda hiçbir spor dalıyla uğraşmadım.FUTBOL dahil hiçbir fiziksel aktivite yapmadım.Sürekli oturur halde veya yürür halde bulundum.Arasıra gereken durumlarda kısa süreli koştum.Bu yaşam tarzı İlköğretim 4. Sınıf ve Lise 4.Sınıf arası devam etmiştir.Bu süre içerisinde Dengesiz bir beslenme,Fiziksel Aktiviteden uzak,Aşırı beyinsel aktivite ve monoton bir hayat durumları içerisinde bulunulmuştur.

3 yorum “NEFES TIKANMA-DURMASI ve KALP RİTMİNİN AŞIRI YÜKSELMESİ(AŞIRI ZORLU)

 1. burcu

  merhabalar ben beden eğitimine hazırlanıyorum + tekwandocuyum aynı sıkıntılar bendede var malesef.. koşular çok yorucu ve parkurlarda dizlerimi hissedemeyecek kadar yoruluyorum sanki dizlerimi zorla çekiyor gibiyim…..
  nefes açmaları nasıl yapmalıyım ve bu yorgunlukları üzerimden nasıl atmalıyım antrenmanlardan geldikten sonra kendimi yatağa attığımda sanki ölmüş gibiyim sabah kalktığımda dinlenmiş olmam gerekmesine ragmen kendimi daha kötü hissediyorum bunları aşabilmem için önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederm.!!! 😉

  ((8tabi malesef ki sgrada içiyordum 4günlük bıraktım)))))

  • sevgili burcu daha önce spor yapmışsınız o yüzde daha rahat adepte olmanız gerekiyordu o yüzden genel bir kontrolden geçmeniz gerekiyor. Ayrıca antraman temposunu yavaş yavaş artırın birden yüklenmeyin

 2. Soluk alıp vermenin güçlükle yapıldığı zor­lu solunuma nefes darlığı, tıptaki adı ile dispne denir. Normalde bilinçsiz ve rahat­ça yaptığımız fizyolojik bir olay huzursuz­luk içinde ve zor olarak yapılır bir hale gel­miştir. Normal solunum hareketi sinir sis­teminin bir bölümü olan bulbustaki solu­num merkezinden yönetilen bazı refleks­lerle (Hering-Breuer refleksi) düzenlenerek kendiliğinden (spontane) devam eden, ya­şam bakımından önemli bir olaydır. Soluk alma (inspırium) aktif, soluk verme (exprium) ise pasif olarak cereyan eder. Nor­malde, dakikada 14-18 defa soluk alıp ve­ririz. Yenidoğanda ise doğumla başlayan solunum dakikada 44 kadardır. Bir defada ortalama 500 cm3 hava soluruz ki buna so­lunum hacmi (tidal volum) adı verilir. Da­kika solunum hacmi, maksimal solunum kapasitesinin % 30′unu geçince (yani 50 İt.) hasta nefes darlığından şikâyet eder. Solunum yedeği azaldığından bu eksikliği gidermek için çok kere solunum hızlanır ki buna (polypnea) veya taşipne adı verilir. Bunun tersi olarak solunum sayısının daha da azalması (bradipne) üremi ve diyabet komaları ile daha ağır zehirlenme olayla­rında görülür.
  İç çekme (sighing respiration) dediğimiz olayda normal solunum ritmi derin bir so­luk alma ile kesilmiştir. En çok sinirli kim­selerde görülür, dispne sayılmaz.
  Solunumun yarıda kesilmesi plevra iltihap, larında, kaburga kırıklarında, kaburgalar-arası sinir ve adale ağrılarında görülür.
  Hem ritm hem de solunum derinliğinin de­ğiştiği düzenli olmayan solunum (Biot so­lunumu) ve periyodik olarak solunumun derinleştiği periyodik solunum (Cheyne-S-tokes solunumu) gibi solunum biçimleri bazı hastalıkların belirtileridir. Birçok kalp hastalığında, özellikle sol kalp yetmezli­ğinde bu tip solunum şekli karakteristiktir.
  Ölüme yakın hastalarda görülen gürültülü trakeal solunum (stetor) öksürük refleks­lerinin kaybolması sonuou trakeada biri­ken salgılar sonucu meydana gelir.
  Üst sotunum yollarının daralma ve tıkan­malarında (angin, difteri, alerjik larenks ödemi, yabancı çişim), akciğer içi bronşla­rın daralma ve tıkanmalarında (astım bronşiale, boğmaca, akut bronşit, anfizem, atelektazi, bronş kanserleri, pnömoni, akciğer ambolisi ve infarktüsü)ve plevra hastalık­larında (plörezi, pnömotoraks) dispne mey­dana gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>