Öksürükten sonra böbrek bölgesi ağrısı

Merhaba
benim 1 aydır öksürük şikayetim var.Önceleri antibiyortik ve öksürük şurubu kullandım. Bunlar aksürüğü geçirmdedi.Son gittiğim doktor alerjik olabilir dedi ve luxat beloday ve iki inhaler yazdı. 10 gündür bu ilaçları kullanıyorum. Öksürüğüm biraz azaldı. Ama bu seferde öksürürken inanılmaz bir şekilde sağ arka yanım (böbrek bölgesi) ağrıyor. Ne yapmalıyım?

Cevap
öksürük ; çoğunlukla, göğüs, boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar..

Solunum yolları mukozasının uyarılmasından doğan ve solunum yollarını tıkanıklıklardan ve yabancı maddelerden koruyan bir savunma refleksidir.

Öksürük için söylenen; “akciğerlerin bekçi köpeğidir” tâbiri meşhûrdur.

İnsan kendi isteğiyle de öksürebilir ancak önemli olan istek dışı olarak meydana gelen öksürüktür. Öksürük derin bir soluk almayı tâkiben gırtlak girişinin (glottisin) kapanması ve daha sonra gürültüyle açılarak havanın ve bu arada yabancı maddelerin dışarı atılmasıdır.

Öksürük 9. ve 10. kafa sinirlerinin uçlarının uyarılması sonucunda ortaya çıkar. Refleksin başlangıcı, yutak, gırtlak, kulak, soluk borusu, bronşlar ve akciğer zarından kaynaklanabilir.

Küçük bronşlara doğru gidildikçe öksürük refleksinin duyarlığı azalır. Öksürükte üç ayrı faz sözkonusudur, ilk faz süratli ve derin bir nefes alma ile karakterlenir, bu fazın sonunda glottis kapanır.

İkinci fazda glottis kapalı olduğu hâlde yapılan zorlu bir hava verme hareketi vardır. Bu arada soluk borusu ve akciğerlerin diğer kısımlarındaki havanın basıncı artar.

Üçüncü ve son faz glottisin birden açılıp basınçlı havanın özel bir ses çıkararak dışarı atılması ile vukû bulur. Öksürük sırasında küçük bronşlardan geçen havanın sâniyede 0,5-2 metre, glottisten geçen havanın ise sâniyede 50-120 metre hızla hareket ettiği tespit edilmiştir.

Bu rakamlar öksürük sırasında yabancı cisimlerin ve balgam parçalarının ne büyük bir kuvvetle atıldığını göstermeye kâfidir. Diyafram kasının öksürüğün her üç fazında da kasıldığı gösterilmiştir. Bronşlarda biriken balgamın ağıza kadar gelmesi için genellikle birden fazla öksürük hareketine ihtiyaç vardır.

Böylece salgılar ağıza kadar kademe kademe getirilmiş olur. Solunum kasları zayıf veya solunum merkezi çeşitli sebeplerle baskılanmış olursa öksürük hafif ve tesirsiz olabilir. Zatülcenp gibi hastalıklarda öksürmek ağrıyı arttıracağından irâdî olarak kişi öksürüğünü tutabilir.

Öksürüğün karakteri, nefes borusu ve bronş mukozasının durumuna göre değişir. Yutak ve üst solunum yollarının iltihabî durumlarında kuru ve sık tekrarlayan bir tahriş öksürüğü söz konusudur. Öksürük, bâdemciklerin şişerek yutak yolunu tıkadığı vakalarda kalın, kaba ve biraz da boğuktur.

Balgamlı öksürüklere yaş, balgamsız öksürüklere de kuru öksürük denmektedir. Üst solunum yollarının iyi huylu hastalıkları durmak bilmeyen inatçı bir öksürüğü meydana getirdikleri halde, alveollerin hastalıklarında bâzan çok az öksürük olur. Bâzı veremli hastalar o kadar az öksürürler ki, sorulduğunda hiç öksürmediklerini söylerler.

Kentöz öksürük denen tip arka arkaya gelir ve düdük sesi gibi bir ses çıkarak derin bir nefes alınır. Bu tip öksürük boğmaca hastalığının kendine has öksürüğüdür.

Solunum yollarında öksürük refleksine yol açan uyarı, iltihâbî, mekanik, kimyâsal veya ısı karakterli olabilir.

Hülasa ; bu açıklamalardanda anlaşılacağı üzere öksürüğe yol açan olaylar çok çeşitlidir.

Akciğer kanserinden tozlu havada kalmaya, zatürreden gribe kadar birçok durum öksürükle beraberdir. Öksürüğü bir hastalık olarak değil, bir hastalığın habercisi olarak kabul etmek gerekir. Dolayısıyla öksürüğün tedâvisi öksürük kesici ilâçlarla değil altta yatan hastalık veya sebebinin tedâvisiyle olmalıdır.

eğer :
1- akciğer hastalıkları geçirmişseniz ,
2- sigara kullandıysanız ,
3- kirli ve dumanlı hava bulunan bir bölgede yaşıyorsanız ;
öksürük/hapşırma sonrası şiddetli ağrılar olur.

bunlar bir hastalık değil , daha evvelce geçirilmiş hastalıkların akciğerde yaptığı hasarları gösteren bulgulardır.

benim size önerim ; bizzat bir göğüs hastalıkları veya dahiliye uzmanına muayene olarak ; öksürüğünüze neden olan hastalığınızın teşhis edilip , buna göre uygun tedaviyi yaptırmanız olacaktır..
geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

20 yorum “Öksürükten sonra böbrek bölgesi ağrısı

 1. Serkan

  Merhaba hocam bugün grip oldum otururken birden kafami arkaya dogru cevirdim yanbirsekilde hapsurdum şiddetli ve 3 4 kere sağ bolgeme ağrı girdi ve hala devam ediyor bunun nedeni ne olabilir hocam

  • ters bir hareket yapmışsınız sanırım kas gevşetici ile masaj yapın

 2. Sevgi

  Hocam kuru bir öksürük var balgam çıkıyır ara ara koyu sarı katı kıvamlı. Öksürürken böbreklerim ağrıyo şuanda bile ağrım var sigara kullanıyorum daha önce akut bronşit olmuştum ama tedavi olmadım ilaç kullanmadım kendiliğinden geçti diye umuyorum şikayetlerim olmamıştı bu öksürük dün akşam başladı bende

  • astım sorunu olabilir yaşını zkaç sigara içiyormusunuz

 3. gulhan

  Oksurme aninda bobreklerime bel kismimda agri oluyor hata nefes alirken bile beni halsiz birakiyor sebebi ne olabilir?? Simdiden tesekkurler.

  • ne kadar süredir öksürük var

 4. NEZİş

  mrb hocam benim 1 senedir öksürüğüm var ve öksürük başladığı zaman gözlerimden yaş ğeliyor vesırtım ve böbreklerim ağrıyor kusacak gibi oluyorum doktor alerji dedi su iç geçer dedi malesef geçmedi

  • alerji testi yaptırın neye alerjiniz olduğunu bulursanız rahat edersiniz

 5. çisil

  Merhaba hocam benim bir sorum olacakti
  Yaklasik 4 gundur sol bobregime ara ara agri giriyor merdiven cikarkan yururken eğilip kalkarken sanci giriyor idrarimi yaparkende sol bobregim aciyor idrarimda keskin pis bir koku ve bulaniklik var surekli atesleniyorum. Bir kac gun once hastaneye gidip idrar ve kan testi yaptirdim idrar yollarimda iltihap oldugunu ve sol bobregimde tas oldugunu soyledi o gunun gecesi agridan kivraniyordum gece baska bir hastaneye acile gittim ayni testleri oradada yaptirdim oradaki sonuclardada idrar yollarimdan sol bobregime kadar iltihap oldugunu ve sol bobrek enfeksiyonuna yol actigini soyledi. Sizce hangisine inanmaliyim ? Ne yapmaliyim ? Simdiden bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim.

  • çisil

   Hocam son olarak eklemek istedigim birsey var bobrek tasi teşhisi koyan doktor bana cipronatin 500 mg ve buscopan 10 mg draje verdi bu ne ilaclari diye sordugumda bana birinin agri kesici oldugunu digerininde antibiyotik oldugunu söyledi benim bildigim buscopan kas gevşetici hocam bu ilacoarin bana bir faydasi olur mu ?

   • doktorunuzun ilaçlarını alın ağrılar için verilir buscopan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>