Omuzda kemik büyümesi

benim sol kürek kemigimin omuz kısmında kemik büyümesi var omzumda agrı ve boynumda tutulmalar oluyor görüntü olarakta pisikolojimi bozuyor kemik ordan alına bilirmi yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Cevap

Bu konuda genel bir yazıyı sizinle paylaşmak isterim

Omurga’nın yana doğru eğriliğine tıpta “Skolyoz” adı verilir.
Skolyoz, omurga’nın göğüs (thoracic) veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz).
Skolyoz 3 şekilde ortaya çıkabilir:
1)Doğuştan olabilir (konjenital). Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.
2) Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucunda oluşabilir.
3) İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) olabilir. Daha önce düzgün olan bir omurgada, bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir.
İdiyopatik skolyoz en sık görülen formudur ve kalıtsal bir nedeni olabileceği düşünülmektedir. En sık olarak genç kızlarda, ergenlik çağının hızlı büyüme döneminde ortaya çıkar. Muayene sırasında, bir omuzun diğerinden daha yukarıda olduğunun farkedilmesi durumunda skolyoz olabileceği düşünülebilir. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde, ortaokul ve lise öğrencilerine skolyoz taraması rutin olarak yapılmaktadır ve bu sayede birçok skolyozlu gence erken tanı konabilmekte ve vakit kaybedilmeden tedaviye başlanabilmektedir.

Uzun süre oturma veya ayakta durma sonucunda omurgada yorulma olabilir. Bağların tahriş olması sonucu devamlı ağrı duyulabilir. Omurga yana doğru eğildikçe, dengeyi koruyabilmek amacıyla, ters yöne doğru ikinci bir eğrilik oluşabilir. Omurgadaki ilk eğrilik ne kadar büyük ise, büyüme tamamlandıktan sonra durumun daha da ilerlemesi olasılığı o kadar fazladır. Aşırı skolyoz (omurgada 60 dereceden daha fazla eğrilik) solunum problemlerine neden olabilir.

Bulgular:
Omurganın yana doğru eğriliği
Omuz ve kalçaların simetrik durmaması
Birinci eğriliği karşılayıcı ikinci bir eğri varlığı
Sırt ve/veya bel ağrısı
Yorgunluk
Nefes darlığı

Fizik muayene sırasında, hasta öne doğru eğildiğinde eğrilik daha belirgin gözükür. Farklı pozisyonlarda omurga röntgenleri ve skolyozometre (omurganın eğrilik miktarını ölçen bir alet) ölçümleri, skolyozun miktarını belirleyebilmek için yapılabilecek testlerdir.

Tedavi, eğriliğin miktarına ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. Birçok skolyozun (30 dereceden az olanlar) tedavisine gerek yoktur, fakat 6 aylık aralarla izlenmesi gerekir. Tedavi alternatifleri arasında: egzersiz, sırt kuşağı kullanımı, ameliyat veya bu tedavilerin bir kombinasyonu düşünülebilir. Tedavi, erken başlandığı ölçüde başarılı olur.

Hafif, yani 30 dereceden az eğriliklerde, gövde kaslarını kuvvetlendirici egzersizler, eğriliğin artmasını önlemede yeterli olabilir.
Milwaukee kuşağı adı verilen bir kuşağın kullanılması da skolyozun ilerlemesinin önlenmesinde etkilidir, ancak çok uzun söre kullanımı gerekir. Bu kuşak ile omurga asimetrik basınçlara karşı desteklenir ve kuşak, hasta büyüdükçe, vücuda uyum sağlıyacak şekilde modifiye edilebilir. Kuşağın, geç ergenlik döneminde, kemik büyümesi durana kadar kullanılması gerekir. 30 ila 50 derece arsındaki omurga eğrilikleri, kuşak kullanımı ve egzersizler ile kontrol altında tutulabilir.

40 derece veya üzerindeki skolyozlarda, eğrilik kemik büyümesi durduktan sonra da artmaya devam edebileceği için, genelde ameliyat ile düzeltme gerekir. Cerrahi yöntemlerden biri, eğriliğin artmasını önleyen, ancak omurganın hareketliliğini de kısıtlayan bir metal çubuk yerleştirilmesidir (Harrington çubuğu). Cerrahiden sonra, omurgayı stabilize etmek için kuşak kullanımı gerekebilir.

Tedavilerin getirdiği sınırlamaları duygusal olarak kabul etmek, genelde ergenlik çağındaki gençler olan hastalar için zordur. Tedavinin bu zorluklarına alışmada, duygusal destek önemli rol oynar. Fizik tedavi uzmanları ve ortopedistlerin, hastalara tedavi yöntemlerini açıklamaları ve kuşağın vücuda rahat oturmasını sağlamaları, hastaların tedavi planına uyumunu arttırır.
Hastalığın seyri ve tedavinin nasıl bir sonuç vereceği, eğriliğin yerine ve miktarına bağlıdır. Eğrilik ne kadar fazla ise, büyüme durduktan sonra eğriliğin artma şansı da o kadar çoktur. Tedavi edilmeyen aşırı skolyozlar, azalan akciğer kapasitesine bağlı olarak kalp ve akciğer problemlerine, sırt ağrılarına, fiziksel bozukluklara, omurganın dejeneratif artritine ve siyatik’e neden olabilirler.
Eğriliğin kendisinin veya uygulanan tedavi yöntemlerinin, duygusal problemlere veya kendine güvenin azalmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

10 yorum “Omuzda kemik büyümesi

 1. Umit

  Sağ kolumun bitis noktası omuz daki kemik sismis agriyor teksilde utu cuyum nedenleri nedir neden olmustur hocam ilerde sikinti olurmu

  • işinize bağlı olabilir kontrolden eçtiniz mi

 2. izan

  Merhaba 52yaşındayım kg 48 5yıldır omuzlarımda kemik çıkıntısı oldu 2 yıdır syaklarımdafa kemik buyumesi var nedenini be tedavisi mumkunmu yazar mısınız işim bebek eğitmeniyim teşekkürler

 3. mehmet

  Selamun aleykum hayirli aksamlar. Iki omuzumun uzerinde cocuklugumdan bu yana yukariya dogru 1 cm boyunda iki tane cikinti var. Benim icin bir agri yada herhangi bir sıkınti olmuyo simdilik. Bu cikintilarin ileriye donuk olarak benim icin sakincasi olur mu. Tedavisi mumkun mu?

 4. garip genç

  merhaba,
  bugün 15 yaşındaki oğlumu bugün hastaneye götürdüm. önce rontgen sonrasında emar çektiler. sol kolun omuza yakın kısmında kol kemiğinin üzerinde yumurta büyüklüğünde olan ve 20 yaşına kadarda büyüme ihtimali olan doktorumuz tarafındansa 6 ayda bir kontrol olması gerektiği söylenen bir kemik yapısı bulunmaktadır. doktorumuzun söylediği vücüt gelişmekte olduğundan bunun takibini yapmalı ve 20 yaş civarlarında operasyonla oradan alınmalı dedi. siz bu konuda ne dersiniz saygılarımla.

 5. fatma

  Omzumda kemik uzamasi var kolarimda 100/40 kayıp var sağ tarafındaki kemik kalbime çok yakın sol Omzumdan ameliyat oldum ılk başta agrilarim gecti sonra yeniden agrimaya başladı ben sizden bu ameliyatı ben sagligimi kaybetmeden yapabilecek bir doktor tavsiye etmenizi rica ederim teşekkür ediyorum

  • Muhammed

   Kardeşim benim bir arkadasimda da kemik büyümesi var.kemik gögus tarafında oldugu için kalbine çok yakın onun için ameliyat diyorlar.Allah korusun ama ameliyat riskli. Aynı sey el parmagındada var.Benim çok sevdigim biri ne yapabilirim yardımcı olur musunuz.lutfen

   • ameliyat olmazsa sonuçlarını değerlendirmek gerekiyor

    • Muhammed

     Birde hocam bulaşıci mıdır?kemik buyumesi ailede de var kardeslerinde babasındada.Evlendiğinde doğan çocukta olma ihtimali nasıldır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>