Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > ovulasyon testi Hastalığı ve Tedavisi
Sponsor Bağlantılar

ovulasyon testi

Soru :

iyi günler hocam: size sorum şu testleri gebelik varsa pozitif sonuç verirmi.benim adetime 3 gün kaldı yaptığım bir kaç tane testlerinde 2.çizgi belirgin bir şekilde çıkıyor.idrar testi yaptım negatif sonuç verdi.cevaplarsanız memnun olurum saygılar.

Sorunuzun Cevabı

Bu testler hakkında size detaylı bir bilgi vermek isterim

Lütfen test sonucunu 10 dakika sonra okuyunuz! Pozitif sonuç, süre uzasa da değişmez. Ancak negatif sonuçta 20 dakika sonra silik bir (T) çizgisi meydana gelebilir. 20 dakikadan sonra oluşacak sonuçları dikkate almayınız.

 

LH-Artması yok (test sonucu negatif)

(C) bölgesinde 1 çizgi test sonucu negatiftir.

veya (C) bölgesinde 1 çizgi ve (T) bölgesinde daha silik 1 çizgi test sonucu

yine negatiftir. (LH artması henüz başlamamış) Lütfen teste ertesi gün devam ediniz.

 

LH-Artması var (test sonucu pozitif)

(T) bölgesindeki çizgi, (C)bölgesindeki çizgi kadar koyu ise veya daha koyu ise, test sonucu pozitiftir. LH artması başlamıştır. 24-36 saat içersinde

yumurtlama olacaktır. Hamile kalmak isteyenler pozitif test sonucunu takip eden 2 gün üst üste cinsel ilişkide bulunmalıdır.

Bu siklus için başka bir test daha yapmanız gerekmez.

 

Çizgi yok

Test sonucu geçersizdir. 4 saat idrarınızı tuttuktan sonra, yeni bir test kasetiyle testi tekrarlayınız. Bu süre içersinde normalden fazla içecek tüketmeyiniz. Şayet testin tekrarı için ertesi günü beklerseniz, LH artmasını kaçırabilirsiniz.

 

Lütfen aşağıda, kullanılan idrarla ilgili kriterlere dikkat ediniz:

*Testleri hergün yaklaşık olarak aynı saatte yapmaya gayret gösteriniz (mesela hergün saat 15-16 gibi). Ancak sabah ilk idrarınızla test yapmayınız!

*Test öncesi 4 saat kadar idrar yapmayınız!

*Bu 4 saat içerisinde normal tükettiğinizden fazla su içmeyiniz! Fazla su hormonu inceltip, test sonucunun yanlış çıkmasına neden olabilir!

 

SORULAR VE CEVAPLAR :

 

MediSmart OVULASYON TESTİ nasıl çalışıyor ?

LH (Luteinise Hormon), yumurtayı harekete geçiren hormondur. Yumurtlamadan 24 ila 36 saat öncesi LH-konsantrasyonu 10 ila 20 kat artmaktadır. TMediSmart OVULASYON TESTİ idrarda bulunan bu hormonu tespit etmektedir. LH’nin artması ile yumurtlama başlangıcı, yani gebe kalma süreci başlamış oluyor.

 

MediSmart hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ?

Hayır. MediSmart OVULASYON TESTİ sadece yumurtlama (ovulasyon)’nun 24-36 saat öncesini göstermektedir. Ancak spermler, vücudun içersinde 72 saat kadar daha yaşayabilirler. Örnek olarak : 28 günlük bir siklus olduğunu varsayarsak, yani yumurtlama 14. günde gerçekleşiyorsa, cinsel birleşme ise 11. siklus gününde yapılırsa döllenme meydana gelebilir. 1. test gününüz, 12. siklus gününüzdür. Bundan dolayı hamilelikten korunma için kullanılması sakıncalıdır.

 

Hangi faktörler test sonuçlarını etkiler ?

Alkol ve çoğu bilinen ilaçlar test sonuçlarını etkilemez. Ancak fazla miktarda alınan sıvı (mesela su), LH konsantrasyonunu inceltir. Bundan dolayı testten 2 saat öncesine kadar mümkünse hiç içecek alınmamalıdır.

 

Yanlış sonucun sebepleri ne olabilir ?

Hamileyseniz, kısa süre önce hamilelikten çıktıysanız veya menopoz dönemindeyseniz, bu yanlış sonuç almanıza sebep olabilir. Aynısı, şayet gebe kalmak için tedavi görüyorsanız ve buna bağlı LH (Luteinise Hormon) veya hCG (Humanes Chorion Gonadotropin) arttırıcı ilaç alıyorsanız da geçerlidir -bu konuyla ilgili olarak önce hekiminize sorunuz. Clomifen ihtiva eden ilaçlar sonucu etkilemez, ancak siklus süresini etkileyebilirler. Bunun sonucunda bir paket daha alıp kullanmanız gerekebilir.

 

Yakın zaman önce korunma haplarını bıraktım. Test sonuçlarına etkili olabilir mi ?

Korunma haplarını veya başka bir hormonal korunma metodlarını bıraktıktan sonra, regl döneminin normale dönmesi birkaç gün alabilir. Bundan dolayı 2 dönem, siklusun normale dönmesini bekleyip, daha sonra test’e başlamanız daha mantıklı olur. Bunun avantajı, doğal siklus süresini öğrenmeniz ve ilk test gününüzü daha kesin belirlemenizdir.

 

Test sonuçlarını gün be gün karşılaştırmalı mıyım ?

Hayır. Test kasetinde bulunan iki çizgiyi birbirleri ile kıyaslamanız yeterlidir. Zira her test kesin bir sonuç vermektedir. Kullanılan test kasetleri 20 dakika içersinde uygun bir şekilde atılmalıdır.

 

Pakette bulunan 5 Test kasetini de bir ay içersinde kullanmalı mıyım ?

Hayır. LH artmasını tespit ettiyseniz, başka bir test daha yapmanız gerekmez. Eğer gerekliyse, geriye kalan test kasetlerini gelecek ay da kullanabilirsiniz.

 

Pakette bulunan 5 Test kasetini de anlatıldığı gibi kullandım ancak LH artmasını tespit edemedim. Ne yapmalıyım ?

5 Test kaseti, çoğu kadının LH artmasının tespiti için yeterli gelmektedir. Siklus süreniz 3 gün kadar oynuyorsa, LH artmasının tespiti için bir paket daha almanız gerekebilir. Çoğu kadına 5 Test kaseti yeterli gelirken, kadınların bir kısmı bir paket daha almak durumunda kalmaktadır. Ancak, siklus süresi içersinde yumurtlama olmayabilir de.

 

DİKKAT!

Kadınların büyük çoğunluğu ön sayfada yazılan tablodaki günler içersinde yumurtlamasına rağmen bazı kadınlar adet döneminin herhangi bir gününde yumurtlayabilir. Bu istisnayi durumu tespit edebilmek için adetin bittiğinin ertesi günden başlayarak diğer adetin başladığı güne kadar her gün bir test yapılmalıdır.

 

Döllenme meydana geldiğini nasıl ve ne zaman öğrenebilirim ?

Hamilemiyim ? Hamile olup olmadığınızı yumurtlamanın 10. gününden itibaren eczanelerde satılan MediSmart Erken Gebelik Testiyle test yaparak öğrenebilirsiniz.

 

UYARILAR!

*Her zaman doktorunuza ve eczacınıza danışınız,

*Kullanım talimatını dikkatlice okuyunuz!

*Çocuklardan uzak turunuz, yutulmamalıdır!

*Test kasetini açmayınız, parçalamayınız!

*Vakum yırtıksa, son kullanma tarihi geçmişse test uygulamasını yapmayınız!

*Atıkları biyolojik çöp olarak yok ediniz!

*Oda sıcaklığında muhafaza ediniz! (+4…+30°C)

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

14 Mart 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“ovulasyon testi” için 12 Yorum

  1. Pelin diyor ki:

    Alkollüyken gebelik testi yaptığımızda doğru yanıtı alabilirmiyiz?

  2. kardelen diyor ki:

    adetimden 10 gün geçti idrar testi yaptım. ikinci çizgi diğer çizgiye göre daha ince ve belirsiz. bu pozitif olduğu anlamına gelir mi? teşekkürler…

  3. funda diyor ki:

    bende ovulasyon.testlerinden kullaniyorum 9.gununden beri bugun 14,gun. ve hala pozitif sonuc vermedi.yymurtlama gunun bugunden sonrada olurmu.kafam cok karisik:( doktorada gitmem cik zor isten izin alamiyorum.3aydir korunmuyorum.bi sorun varmidir acaba.neden hamilekalamiyorun bilmiyrum.telefonla bi doktordan bilgi almak istiyorim.bilgi verir misiniz

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz