ovulasyon testi

iyi günler hocam: size sorum şu ovulasyon testleri gebelik varsa pozitif sonuç verirmi.benim adetime 3 gün kaldı yaptığım bir kaç tane ovulasyon testlerinde 2.çizgi belirgin bir şekilde çıkıyor.idrar testi yaptım negatif sonuç verdi.cevaplarsanız memnun olurum saygılar.

Sorunuzun Cevabı

Bu testler hakkında size detaylı bir bilgi vermek isterim

Lütfen test sonucunu 10 dakika sonra okuyunuz! Pozitif sonuç, süre uzasa da değişmez. Ancak negatif sonuçta 20 dakika sonra silik bir (T) çizgisi meydana gelebilir. 20 dakikadan sonra oluşacak sonuçları dikkate almayınız.

 

LH-Artması yok (test sonucu negatif)

(C) bölgesinde 1 çizgi test sonucu negatiftir.

veya (C) bölgesinde 1 çizgi ve (T) bölgesinde daha silik 1 çizgi test sonucu

yine negatiftir. (LH artması henüz başlamamış) Lütfen teste ertesi gün devam ediniz.

 

LH-Artması var (test sonucu pozitif)

(T) bölgesindeki çizgi, (C)bölgesindeki çizgi kadar koyu ise veya daha koyu ise, test sonucu pozitiftir. LH artması başlamıştır. 24-36 saat içersinde

yumurtlama olacaktır. Hamile kalmak isteyenler pozitif test sonucunu takip eden 2 gün üst üste cinsel ilişkide bulunmalıdır.

Bu siklus için başka bir test daha yapmanız gerekmez.

 

Çizgi yok

Test sonucu geçersizdir. 4 saat idrarınızı tuttuktan sonra, yeni bir test kasetiyle testi tekrarlayınız. Bu süre içersinde normalden fazla içecek tüketmeyiniz. Şayet testin tekrarı için ertesi günü beklerseniz, LH artmasını kaçırabilirsiniz.

 

Lütfen aşağıda, kullanılan idrarla ilgili kriterlere dikkat ediniz:

*Testleri hergün yaklaşık olarak aynı saatte yapmaya gayret gösteriniz (mesela hergün saat 15-16 gibi). Ancak sabah ilk idrarınızla test yapmayınız!

*Test öncesi 4 saat kadar idrar yapmayınız!

*Bu 4 saat içerisinde normal tükettiğinizden fazla su içmeyiniz! Fazla su hormonu inceltip, test sonucunun yanlış çıkmasına neden olabilir!

 

SORULAR VE CEVAPLAR :

 

MediSmart OVULASYON TESTİ nasıl çalışıyor ?

LH (Luteinise Hormon), yumurtayı harekete geçiren hormondur. Yumurtlamadan 24 ila 36 saat öncesi LH-konsantrasyonu 10 ila 20 kat artmaktadır. TMediSmart OVULASYON TESTİ idrarda bulunan bu hormonu tespit etmektedir. LH’nin artması ile yumurtlama başlangıcı, yani gebe kalma süreci başlamış oluyor.

 

MediSmart hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ?

Hayır. MediSmart OVULASYON TESTİ sadece yumurtlama (ovulasyon)’nun 24-36 saat öncesini göstermektedir. Ancak spermler, vücudun içersinde 72 saat kadar daha yaşayabilirler. Örnek olarak : 28 günlük bir siklus olduğunu varsayarsak, yani yumurtlama 14. günde gerçekleşiyorsa, cinsel birleşme ise 11. siklus gününde yapılırsa döllenme meydana gelebilir. 1. test gününüz, 12. siklus gününüzdür. Bundan dolayı hamilelikten korunma için kullanılması sakıncalıdır.

 

Hangi faktörler test sonuçlarını etkiler ?

Alkol ve çoğu bilinen ilaçlar test sonuçlarını etkilemez. Ancak fazla miktarda alınan sıvı (mesela su), LH konsantrasyonunu inceltir. Bundan dolayı testten 2 saat öncesine kadar mümkünse hiç içecek alınmamalıdır.

 

Yanlış sonucun sebepleri ne olabilir ?

Hamileyseniz, kısa süre önce hamilelikten çıktıysanız veya menopoz dönemindeyseniz, bu yanlış sonuç almanıza sebep olabilir. Aynısı, şayet gebe kalmak için tedavi görüyorsanız ve buna bağlı LH (Luteinise Hormon) veya hCG (Humanes Chorion Gonadotropin) arttırıcı ilaç alıyorsanız da geçerlidir -bu konuyla ilgili olarak önce hekiminize sorunuz. Clomifen ihtiva eden ilaçlar sonucu etkilemez, ancak siklus süresini etkileyebilirler. Bunun sonucunda bir paket daha alıp kullanmanız gerekebilir.

 

Yakın zaman önce korunma haplarını bıraktım. Test sonuçlarına etkili olabilir mi ?

Korunma haplarını veya başka bir hormonal korunma metodlarını bıraktıktan sonra, regl döneminin normale dönmesi birkaç gün alabilir. Bundan dolayı 2 dönem, siklusun normale dönmesini bekleyip, daha sonra test’e başlamanız daha mantıklı olur. Bunun avantajı, doğal siklus süresini öğrenmeniz ve ilk test gününüzü daha kesin belirlemenizdir.

 

Test sonuçlarını gün be gün karşılaştırmalı mıyım ?

Hayır. Test kasetinde bulunan iki çizgiyi birbirleri ile kıyaslamanız yeterlidir. Zira her test kesin bir sonuç vermektedir. Kullanılan test kasetleri 20 dakika içersinde uygun bir şekilde atılmalıdır.

 

Pakette bulunan 5 Test kasetini de bir ay içersinde kullanmalı mıyım ?

Hayır. LH artmasını tespit ettiyseniz, başka bir test daha yapmanız gerekmez. Eğer gerekliyse, geriye kalan test kasetlerini gelecek ay da kullanabilirsiniz.

 

Pakette bulunan 5 Test kasetini de anlatıldığı gibi kullandım ancak LH artmasını tespit edemedim. Ne yapmalıyım ?

5 Test kaseti, çoğu kadının LH artmasının tespiti için yeterli gelmektedir. Siklus süreniz 3 gün kadar oynuyorsa, LH artmasının tespiti için bir paket daha almanız gerekebilir. Çoğu kadına 5 Test kaseti yeterli gelirken, kadınların bir kısmı bir paket daha almak durumunda kalmaktadır. Ancak, siklus süresi içersinde yumurtlama olmayabilir de.

 

DİKKAT!

Kadınların büyük çoğunluğu ön sayfada yazılan tablodaki günler içersinde yumurtlamasına rağmen bazı kadınlar adet döneminin herhangi bir gününde yumurtlayabilir. Bu istisnayi durumu tespit edebilmek için adetin bittiğinin ertesi günden başlayarak diğer adetin başladığı güne kadar her gün bir test yapılmalıdır.

 

Döllenme meydana geldiğini nasıl ve ne zaman öğrenebilirim ?

Hamilemiyim ? Hamile olup olmadığınızı yumurtlamanın 10. gününden itibaren eczanelerde satılan MediSmart Erken Gebelik Testiyle test yaparak öğrenebilirsiniz.

 

UYARILAR!

*Her zaman doktorunuza ve eczacınıza danışınız,

*Kullanım talimatını dikkatlice okuyunuz!

*Çocuklardan uzak turunuz, yutulmamalıdır!

*Test kasetini açmayınız, parçalamayınız!

*Vakum yırtıksa, son kullanma tarihi geçmişse test uygulamasını yapmayınız!

*Atıkları biyolojik çöp olarak yok ediniz!

*Oda sıcaklığında muhafaza ediniz! (+4…+30°C)

24 yorum “ovulasyon testi

  1. leyla

    Hocam ben leyla soruma cevap bekliyorum lutfen. Saat 14.00 da yaptigim test ikiside ayni koyulukta ama aksam 22.00 da yaptigim testte ikiside silik cizgi vardi ne yapmaliyim yumurtlama oldumu iliskiye girmelimiyim.?????

    • adetinizin kaçıncı ğünü ona bağlı olarak ilişki önerilebilir

  2. leyla

    Merhaba hocam benim ovulasyon testim bugun ikiside ayni koyu silik cikti acaba yumurtlamam gerceklestimi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.