PERTHES HASTALIĞI(ÇOCUK ORTOPEDİ)

Hocam iyi günler,

İnternetteki sitenizi takip ediyor ve verdiğiniz bilgiler için şükranlarımı sunuyorum.

Müsadeniz olursa bir konuda size danışmak istiyorum.

2.5 yaşında bir kızım var. Prematüre olarak dünyaya geldi ama çok şükür ki bugüne kadar zayıf olması ve hareketliliği dışında fazla bir sağlık sorunuyla karşılaşmadık.

Bundan tam 2 ay önce ;geçirmiş olduğu bir gribal durum sonrasında bir sabah kalktığında sol ayağının üzerine basamadığını fark ettik ve İzmir’de tanınmış bir çocuk ortopedistine gittik. GEÇİCİ SİNOVİT teşhisi kondu ve birkaç günlük IBUFEN tedavisinden sonra ise kızım sağlığına kavuştu.

Ancak bu hafta başında kızım yine gribal bir enfeksiyon geçirdi ve 2 gün önce sabah kalktığında 2 ayağının üzerine yine basamıyordu.Hemen aynı doktora yine gittik.Doktor, bu durumun nüksedebileceğini ancak bizi 2 ay sonra yine görmek istediğini ifade etti.
Son çektirmiş olduğumuz Pelvis Grafisinde şöyle bir ifade var:
“SAĞ FEMUR EPİFİZ ÜST KONTURUNDA HAFİF DÜZENSİZLİK GÖRÜLMEKTE VE EPİFİZDE MİNİMAL BASIK GÖRÜNÜM DİKKAT ÇEKMEKTEDİR.”
Zaten doktorumuz PERTHES hastalığı konusunda ilk anda şüphelendiğini ancak endişe edecek bir şey olmadığını söyledi.

1) Pelvis grafisindeki yorum Perthes hastalığının başlangıç safhası olarak adlandırılabilir mi?
2) 2 ay sonra yeniden kontrole gitmekle zaman kaybetmiş olur muyuz?
Anne-baba olarak bu durumdan çok endişe duyuyoruz.Vereceğiniz bilgiler bu anlamda bizim için son derece yol gösterici olacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim hocam.

Saygılar, sevgiler.

Sorunuzun Cevabı

Cevabınız en kısa sürede yayınlanacaktır

One thought on “PERTHES HASTALIĞI(ÇOCUK ORTOPEDİ)

  1. HAkan

    iyi günler doktor bey ben 20 yaşında biriyim.bu hastalığı beş yaşlarıbda fark ettik ve bölgenin tüm hastanelerine gittik.bir çoğu büyüme bitene kadar yani askerlik çağına kadar bişey yapılmaması gerektiğini söylerken bir iki doktor da ameliyet dedi tabiki ailem çoğunluk kararına uyarak bekleme kararı aldı ama benim pek fazla bi sıkıntım yoktu top oynuyordum koşuyordum hafif bi kısalık vardı. yaşım ilerledikçe ve kilom arttıkça işler değişti hareketler zorlaştı yani günde yedi sekiz saat ayakta kalıyordum ve çok ağrı oluyordu. bu arada ben eğirdir kemik hastanesine de gittim ordan bişey yapılmaması gerektiğini söyledi doktorum. basşka bir doktor bacağımda ki kısalığın 3,5 cm olduğunu söyledi ve ben 17 yaşındayken ameliyat yapmak istedi ben de kabul ettim ama sonra daha kötü olurum diye vazgeçtim bu yaz o doktora tekrar gittiğimde bacağımın kısalığının azaldığını biraz topladığını söyledi kilomo korumamı iletti. şimdi doktor bey benim boyum 1,84 kilom da 84, 85 civarı ve ben futbolu çok severdim ama ağrıdan dolayı 4 aydır falan oynamıyorum ağrı nadiren oluyor .bana kalan hayatımda neler yapmamı önersiniz ve bu durum askerliği nasıl etkiler iş hayatını nasıl etykiler yardımınıza ihtiyaccım var önceden kimse topalladığımı fark etmiyodu ama artık fark ediliyor ve sağ ayağımı düz basamıyorum yere dışa doğru basıyorum cevap verirseniz çok memnun ourum teşekkürler iyi günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>