Popoda çıkan sivilceler

Merhaba, benim popomda sivilceler var, bazen patlıyo, çıbana benziyo yardımınızı rica ediyorum.

36 yorum “Popoda çıkan sivilceler

 1. Ferit

  Merhaba doktor bey, kalçamın üst ic tarafında sivilceye benzer bi sey çıktı bbunun havasızlıktan falan olduğunu duydum bende 1 2 aydir içlik giyiyorum ve biraz da dar giyiyorum ama sivice biraz büyük normal sivilce gibi değil nedeni bu mudur napmalıyım ?

  • iltihaplı sivilce olabilir çok oturan birimisiniz

   • Ferit

    Ogrenciyim evet oturuyorum sürekli ozellikle bu aylarda ne yapmalıyım sizce ?

    • ara ara kalkın hareket ederin hareketsizlikten olabilir hijyene dikkat edin

 2. açelya

  ben 12 yaşındayım ve popomda sivilcelr var birsürü ama acımıyor ne yapabilirim lütfen an kısa sürede yardım edin

 3. Lavin

  Hocam ben 25 yaşinda kilolu bır bayanım.2 yıldır popomda sivilce tarzında siyah noktalar var.sikinca içinde siyah kan çıkıyor.ve zamanla daha belirginleşiyor ve cok fazla oluyor.bunun nedenı nedir?nasıl geçer

 4. ahsen

  merhabalar doktor bey. Benim tek sikayetm popomdak sivilceler. Bunlardan kurtılmam icin sizce ne yapmam gerekiyor ne olur yardımcı olun bu durum beni cok rahatsız ediyor.

  • Sivilce sadece yüzde ve sırt bölgesinde çıkmaz. Sivilce aynı zamanda kalça, göğüs ve bacaklarda bile çıkabilir. Bu kalçada çıkan sivilceler zaman zaman kişiye acı verir sivilce çıkma sebebi yüzde farklı nedenlerden kalçada farklı nedenlerden çıkabilir. Bu yüzden kalçadaki sivilceler yüzde çıkan sivilcelerle aynı yöntemle temizlenmez. Fakat tedavinin yüzdeki gibi olmaması kalçada oluşan sivilcenin önlenemeyeceği anlamına gelmez.

    

   Kalçada Sivilce Neden Çıkar

   Vücudumuzun içinde bulunan sebum maddesi bazen artma gösterir. Ergenlik döneminde artış gösteren bu yağ bezleri androjenler diye bilinen hormonlar sayesinde uyarılır sivilce oluşumuna neden olur fakat kalçada sivilce sadece ergenlikte görülen bir problem değildir. Sivilcenin asıl çıkma sebebi gözeneklerin tıkanmış olmasıdır. Vücut sebumu çok fazla salgıladığı zaman ciltteki gözenekler tıkanır. Gözeneklerin tıkanması da ölü tabakanın bulunması ve ölü hücrelerin atılmasını engeller. Bu durum sonucunda kalça bölgesinde sivilce oluşur.

    

   Bazı kişilerde hormonların ve genetik nedenlerin etkilemesi sonucu kalçada sivilce diğer bireylere göre fazla oluşur. Spordan sonra ter olgusu dar kıyafetler ve giyilen kıyafetlerin kumaş cinsi kalçada sivilce çıkması nedenleridir. Bu yüzden kalça bölgenizin tahriş olmaması için kıyafetlerinize dikkat etmelisiniz.

    

   Kalçadaki Sivilceler Nasıl Geçer

   Yukarıda yazdığımız gibi kalçadaki sivilceler için yüzde uyguladığımız yöntemleri uygulayamayız. Kalçada sivilce çıktığında gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşan bakterilere savaş açmak gerekiyor;

    

   1. Kalça bölgenizde gözeneklerin tıkanmaması içinde kalça bölgesine peeling yapılması gerekir.
   2. Aktarlardan da satın alabileceğiniz kabak lifi ile kalça bölgenize kese yapınız ama tahriş edecek kadar güç harcamayınız.
   3. Kalça bölgesinde de hijyen önemlidir. Kıyafetlerinizin hijyenine önem veriniz.

    

   Doktorlardan Yardım Alın

   Kalça bölgenizde oluşan sivilce sosyal yaşantınızı etkiliyor ve size acı veriyorsa mutlaka bir uzmana görünün. Kalçada oluşan sivilcelerinizden daha çabuk kurtulur oluşumunu doktorunuzun verdiği önerilerle giderebilirsiniz.

    

   Uyarı

   Kalçada çıkan sivilceler her zaman iltihaplı olmayabilir ve kist ya da siyah nokta şeklinde görülebilir. Bazılarının içinde de iltihap oluşabilir. Bu durumda sivilcelerin sıktığınızda kanama yapması ya da kabuklanma oluşması ve bu durum sonucunda sivilcelerin cildinizde izlerin derinliğini arttırır.

 5. mert

  merhaba doktor bey birkaç gündür kalcamda kızrımı bilye büyüklügünde bir kitle var oturdugumda arıyor dokundugumdada agrıyor kıldonmesi oldugunu sanmı yorum acısını ve kendisini nasıl yok ede bilirim

  • sivilce tarzı bir oluşum olabilir görmek gerekiyor genel cerrahiye başvurun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>