Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
primalut sonrası Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

primalut sonrası

Soru :

merhaba ben adetimden 3 gun once primalut kullanmaya asladım 10 gun kullandıktan sonra braktım. 3 gun sonra adet gordum. Adetim herzamankı gıbı 7 gun surdu ancak adetın bıtımınden itibaren 5 gun sonra tekrar adet gordum. normal midir bilemedim.

Etiketler: ,

30 Temmuz 2010

“primalut sonrası” için 3 Yorum

 1. Doktor Deva diyor ki:

  Primolut N tedavisinden önce derinine, genel ve (memeleri ve serviksten sitolojik smeari de içine alan) jinekolojik bir muayenenin yapılmış ve bir gebeliğin mevcut olmadığının saptanmış olması gereklidir.

  Önlem olarak, Primolut N ile uzun süreli tedavilerde takriben 6 ay aralarla kontrol muayeneleri yapılır.

  Tabletler çiğnenmeden bir miktar mayî ile yutulur.

  Hekim tarafından başka türlü önerilmemişse, aşağıdaki ilkeler geçerlidir:

   

  · Disfonksiyonel kanamalar

  10 gün süre ile günde 3 defa 1 tablet Primolut N tedavisi ile organik nedenli olmayan uterus kanamaları, 1-3 gün içinde durur. Bazı vakalarda kanama, tedavinin ilk günlerinde azalır ve takriben 5. günden sonra kesilir. Tedavinin başarısı Primolut N’in kanamanın durmasından sonra da düzenli olarak alınmasına bağlıdır. (Tüm doz 30 tablet).

  Tedavinin bitiminden 2-4 gün sonra, şiddet ve süre bakımından normal bir menstruasyona benzeyen bir kanama olur.

  ° Tablet alımı süresinde hafif kanamalar

  Bazen kanamanın durmasından sonra, hafif lekelenme kanamaları görülebilir. Bu gibi urumlarda tablet alımı kesilmemelidir.

  ° Kanamanın durdurulamaması

  Düzenli tablet alımına rağmen kanama durmuyorsa, organik bir neden düşünülmelidir. Bu gibi durumlarda, diğer yöntemler gerekli olacağından, hekim haberdar edilmelidir. Bu husus başlangıçta kanamanın durmasına rağmen tablet alımı sırasında şiddetli kanamaların ortaya çıkması halinde de geçerlidir.

  ° Nükslerden sakınma

  Disfonksiyonel kanamaların yeniden oluşmasından sakınmak amacıyla, Primolut N, müteakip 3 siklus süresince profilaktik olarak ve her seferinde siklusların 19.-26. günleri arasında, günde 2-3 defa 1 tablet verilerek uygulanır (siklusun 1. günü = adet kanamasının 1. günü). Gerileme kanamaları, son tablet alımından birkaç gün sonra ortaya çıkar. Bu tür bir önlemin gerekliliği konusunda, hekim karar vermelidir. Residif tehlikesi, düzenli bazal temperatür ölçülerek saptanabilir.

  · Primer ve sekonder amenore

  Sekonder amenore’de bir hormon tedavisi, en erken son adetten 8 hafta sonra uygulanır.

  Menstruasyon tipindeki bir kanama sağlamak için Primolut N’den önce bir estrogen (örneğin; Progynon-Depot 10 mg) kullanılmalıdır.

  Önlem olarak tedaviden önce prolaktin üreten bir hipofiz tümörünün olmadığı saptanmalıdır, zira bugünkü bilgilere göre makroadenomların uzun süreli ve yüksek estrogen dozların etkisi altında büyümedikleri kesinlik kazanmamıştır.

  ° Tedavinin başlatılması

  2 ampul Progynon-Depot 10 mg i.m. tedavinin ilk günü ve tedavinin 14.günü 1 ampul Progynon-Depot 10 mg i.m. ve bundan sonra tedavinin 19.-26. günleri arasında günde 2-3 defa 1 tablet Primolut N. Tedavinin 28. günü bir kanama ortaya çıkar.

  ° Tedavinin devamı (en az 2-3 siklus)

  Suni siklusun 6. ve 16. günlerinde 1’er ampul Progynon-Depot 10 mg i.m. ve 19.- 26. günleri arasında, günde 2 defa 1 tablet Primolut N (siklusun ilk günü yapay kanamanın ilk günü).

  ° Bundan sonra da estrogen kesilerek, müteakip siklusların 19.-26. günleri arasında 2 defa 1 tablet Primolut N ile bir tedavi denenebilir.

  İstisna:

  Vücuda özgü estrogen yapımının kesinlikle yetersiz olduğu hastalar (gonad disgenezisinde primer amenore).

  Uyarı:

  Gebelikten koruyucu önlem olarak hormonal olmayan (Knaus Ogino’nun takvim yöntemi ve ısı yöntemi dışında) bir yöntemin kullanılması gerekmektedir. Yukarıda verilen tedavi şemasının uygulanmasına rağmen takriben 28 günlük aralarla gerileme kanamaları ortaya çıkmazsa, alınan kontraseptif önleme rağmen bir gebelik oluşmuş olabilir. Durumun açıklık kazanmasına kadar tedaviye devam edilmemelidir.

  · Premenstruel şikayetler, mastopati

  Premenstrum’da ortaya çıkan başağrıları, depresif ruhi durum, su retansiyonu göğüslerde gerginlik hissi, siklusun 19.-26. günleri arasında günde 2-3 defa 1 tablet Primolut N vererek, önlenebilir ya da azaltılabilir. Bu endikasyon için de yukarıda yer alan “uyarı” geçerlidir.

  · Menstruasyonun öne alınması ya da ertelenmesi

  Eğer özel nedenler gerekli

 2. emel diyor ki:

  mrb.bu hapı gunde kac kez ıcmek gerekıyor?

 3. Doktor Deva diyor ki:

  İlaç bazen düzensizlik yapabilir o yüzden hormon testlerine bir baktırabilirsiniz

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz