Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > prolaktin yüksekliği Hastalığı ve Tedavisi

prolaktin yüksekliği

Soru :

merhaba, 1 yıllık evli bir bayanım. son iki aydır çocuk istiyoruz. 1 ay denedik (ovulasyon dönemi hesaplayarak) olmadı. doktora gittim kan testinde prolaktinim 45 çıktı. dostinex yazdı doktor kullanmamı soyledi yalnız cok ilgisizdi ve tek söylediği süt hormonların yüksek ilaç yazıyorum kullan demek oldu süt hormonunu sordugumda yumurtlamayı düsürdüğünü söyledi.streste etkılıyormus ben calısıyorum ve bayagı stresli gecıyor gunlerım. ilacı hıc kullanmadım cunku prospektuste hamıle kalmayın yazıyor ama doktor bırsey demedıgı ıcın baslamadım .ve suanda korkuyorum calıstıgım ıcın doktorada gıdemıyorum. bilmek istiyorum tam olarak ne oldugunu yardım ederseniz sevinirim. iyi çalışmalar

Aranan Kelimeler:

Etiketler: ,

14 Eylül 2010

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“prolaktin yüksekliği” için 11 Yorum

 1. öztürk diyor ki:

  merhaba ben 9 aylık evliyim tesadüfen doktora gittiğimde prolattin hormonumun 33,6 olduğunu öğrendim bu durum hamile kalmamı önler mi ilaç kulanmadan kendiliğinden düşme iğtimali varmı başka bir doktra danışmamız gerekir mi

 2. EVİN diyor ki:

  benim adetimde düzenli gögüsümdende süt gelmiyo ama prolaktin seviyesi yüksek neden acaba 66 m

 3. ece diyor ki:

  mrb ben 9 aydır evliyim prl tinim benimkide yüksek 185 lerde dostinex kulanıyorum düşermi ve gebe kalabilirmiyim yardım ederseniz sevinirim..

 4. özlem diyor ki:

  doktorum dostinex i 2 hafta haftadada 2 kez tam doz olarak almamı söyledi . günde sabah akşam mı alcam yoksa günde sadece 1 kez tam doz olarak mı alınmalı

 5. smr diyor ki:

  Merhaba ben 6 aylik evliyim bebek istiyoruz prolaktin 41 çıktı ne yapmam gerektigini bilmiyorum ve dostinex kullaniyorum. Hamile kalma ihtimalim varmidir…

 6. Gonul diyor ki:

  evli diyilim, ama bir kac ay sonra evlenecegim. Kontrol icin doktoro gittim prolaktinim 23.4 cikdi. Ama normalde 3.0-18.6 arasinda olmali diyorlar. Bu ne gibi sorunlar yarata bilir? Ve kendi kendine dushme ihtimali ne kadar? onceden teshekkur ederim.

 7. ebru diyor ki:

  benim prolaktinim 33 çıktı ve doktorum bana dostinex verdi 4 hafta haftada 1 gün yarım alıcam hamile kalma sansım ne kadar ve kalmak için ne yapabilirim yada ne kullanabilirim şimdiden tsk ederim…..

 8. Doktor Deva diyor ki:

  Prolaktin hormonu vücudumuzda belli bir ritm ile salgılananan hormonlardan biridir,  birçok nedenle salgılanması artabilmektedir.Bu nedenler arasında stres de söz konusudur.Yaşam koşullarının zorluklarına rağmen stresle baş etmeyi başarmak ve uygun yöntemler geliştirerek mümkün olduğunca stresten uzak durmak birçok sorunda olduğu gibi bu konuda da olumlu etki yapabilmektedir.Ayrıca tiroid fonksiyonlarının kontrolü ve sorun varlığında tedavisi de prolaktin düzeylerinin normal değerlere dönmesini sağlayacaktır.

 9. ceyda diyor ki:

  peki 1 kere denedim sonuçta ilaç kullanmadan hamile kalma şansım yok mu? çünkü adetim düzenli gögsümde herhangi bir akıntı yok  prl kendiliğinden düşer mi?

 10. Doktor Deva diyor ki:

  Dostinex ve benzeri prolaktin düşürücü ilaçlar gebe kalmak isteyen ve PRL yüksekliği olan hastalara uygulandığında, gebeliğin yerleşme ve erken dönemlerinde de kullandırılmaya devam ediliyor. Bu ilaçların anomali yaptığına yada gebeliği olumsuz etkilediğine dair veri yok.

   

  Pro-lactin= “süt üretici”

  Hiperprolaktinemi= kanda prolaktin hormonu yüksekliği

  Galactorrhea (galaktore)= “süt şeklinde akıntı”

   

  Özellikle gecikmeler şeklinde adet düzensizliği olan kadınlarda kan prolaktin (PRL olarak kısaltılır) ölçümlerine sıklıkla başvurulur.

   

  Kan prolaktini yüksek olan kadınlarda adet düzensizliği sıklıkla saptanırken, beraberinde göğüslerden süt gelmesi yakınması olabilir veya olmayabilir. Bunun belirleyicisi bir yandan yükselmenin ne kadar zamandan beri var olduğu öte yandan kadının meme dokusunun prolaktin hormonuna duyarlılığıdır. Gebelik döneminden uzak bir kadının meme dokusunun kan prolaktin yüksekliğine süt üretimiyle cevap vermesi gebelik ve emzirme döneminde olduğu kadar kolay değildir.

   

  Öte yandan göğüslerinden bariz süt gelme şikayeti olan kadınlarda bazen prolaktin hormonu ölçümleri normal bulunabilmektedir. Bunun muhtemel nedeni günümüz laboratuvar yöntemleriyle ölçülemeyen (veya rutin olarak ölçülmeyen) ancak güçlü süt yapıcı özellikleri olan bazı prolaktin hormonu alt türlerinin bulunmasıdır.

   

  Prolaktin hormonunun işlevleri

   

  Beyinde bulunan ve birçok hormonun salgılandığı hipofiz salgı bezinde üretilerek salgılanan ve lohusalık ve emzirme döneminde süt üretiminden, yumurtlamanın ve böylece adetlerin durmasından sorumlu olan, böylece emzirme döneminde kadını yeniden gebe kalmaktan (belli bir süre) koruyan prolaktin hormonu çeşitli nedenlere bağlı olarak uygunsuz salgılandığında adet döngüsünün düzeninin bozulmasına ve beraberinde göğüslerden süt veya süt benzeri bir sıvının salgılanmasına neden olabilir.

   

  Prolaktin hormonu hipofiz bezi dışında rahim dokusundan da salgılanan ve muhtemelen adet döngüsü üzerinde henüz tam olarak aydınlatılamamış olan başka işlevleri de bulunan bir hormondur.

   

  Prolaktin hormonu gebeliğin 8. haftasından itibaren kanda artmaya başlar. Bu artışın amacı kadını bebek doğar doğmaz emzirebilir duruma getirmektir. Prolaktin hormonu bu amaçla gebelikte meme dokusunun büyümesini uyarır ve memelerde halk arasında ağız (veya ağız sütü) olarak bilinen kolostrum adı verilen ilk sütün üretimini sağlar. Bazı kadınlarda kolostrum memelerden henüz gebelik döneminde salgılanabilir ve bunun normal olduğu kabul edilir.

   

  Prolaktin hormonu neden yükselir?

   

  Prolaktin hormonunun emzirme dönemi dışında kendiliğinden uygunsuz bir şekilde salınımına neden olan durumlar net olarak belirlenmiş değildir ve çoğu durumda araştırmalar sonuçsuz kalır.

   

  Bunun yanında göğüs bölgesine rastlayan şiddetli darbeler, bu bölgeye uygulanan büyük ameliyatlar, uzun süreli ruhsal stres, meme uçlarının sürekli olarak uyarılması (kadının sürekli olarak memelerinden süt gelip gelmediğini kontrol etmek için sıkması belli bir süre sonunda gerçekten süt akışının başlamasına neden olabilir!), bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları, prolaktin hormonunun yükselmesine neden olabilmektedir.

   

  Yine depresyon için kullanılan ilaçların bazıları, hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları, östrojen, doğum kontrol hapları ve diğer bazı ilaçlar yan etki olarak prolaktin yükselmesine neden olabilmektedirler.

   

  Hormonal dengesizlikler de prolaktin yükselmesine neden olabilmektedir. Bunlar arasından özellikle tiroid bezinden salgılanan hormonların yetersiz olması (hipotiroidi) prolaktin yükselmesine neden olan ve nispeten sık görülen bir durumdur. Bu nedenle kan prolaktin hormonu ölçümüne sık görülen bu hastalığın ortaya çıkarılabilmesi için TSH adı verilen hormon ölçümü eklenir.

   

  Prolaktin hormonu hipofiz bezinden salgılanan ve buradaki salgısı da hipofizin hemen üstünde yer alan hipotalamus bölgesi tarafından kontrol edilen bir hormondur. Bu nedenle hipofiz veya hipotalamusun tüm hastalıklarında kan prolaktin hormonu yükselebilir.

   

  Hipofizde kitleye (hipofiz adenomu) bağlı olarak prolaktin yükselmesi

   

  Hipofiz bezinden prolaktin hormonu salgısı yapan hücreler bazı durumlarda kontrolsüz bir şekilde çoğalabilmekte ve bu çoğalan hücrelerden vücudun ihtiyacından daha fazla prolaktin hormonu salgılanmaktadır. Çoğalan bu hücreler bazı durumlarda ufak kitlesel oluşumlara dönüşebilmektedir. Adenom adı verilen bu kitleler çoğu durumda hipofizin ve beynin diğer bölgelerini olumsuz yönde etkilememekte, çok ender bazı durumlarda ise büyüyerek çevre dokulara (özellikle görme sinirine) etki ederek çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

   

  Prolaktin hormonu yükselmesi ne gibi belirtiler yapar?

   

  Hiperprolaktinemi sorunu olan bir kadında en sık görülen belirti memelerden kendiliğinden süt gelmesi (galaktore) ve özellikle gecikmeler şeklinde adet düzensizliğidir. Ancak hiperprolaktinemi ara kanamaları, sık adet görme, adet kanamasının azalması ve diğer tüm adet düzensizliklerine de neden olabilir. Adet düzensizliğinin en muhtemel nedeni adet döngüsünde yumurtlamanın olmamasıdır.

   

  Yumurtlamanın olmaması kadında gebe kalamama sorunu ortaya çıkarabilir. Gebe kalamama nedeniyle başvuran kadınlarda yapılan araştırmalarda %5-10 oranında prolaktin hormonu yüksekliği saptanabilmektedir.

   

  Prolaktin hormonu yüksekliği bir hipofiz adenomuna bağlı olduğunda yukarıdaki belirtilere ek olarak baş ağrıları ve görme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu iki belirti hiperprolaktinemi sorunu olan kadınlarda oldukça ender görülür.

   

  Tanı

   

  Adet düzensizliği, gebe kalamama, göğüslerden emzirme dönemi dışında süt gelmesi şikayetlerinden herhangi biri veya birkaçı ile başvuran kadınlara doktorlar tarafından kanda prolaktin hormonu istenir.

   

  Hiperprolaktinemi tanısı alan bir kadında hormon düzeyi belli bir seviyenin üzerinde (bu seviye doktordan doktora ve hastanın durumuna göre değişebilir) bulunduğunda genellikle hipotalamus ve hipofizi görüntüleyen bir yöntemle bu bölgede bir sorun olup olmadığı araştırılır. Bu incelemenin amacı kadında hipofiz adenomu bulunup bulunmadığının ortaya konması ve bölgede hiperprolaktinemi sorununa neden olabilecek diğer ender durumların araştırılmasıdır.

   

  Görüntüleme yöntemi olarak basit bir sella tursika (“sella turcica”) (kafa içinde hipofizin bulunduğu anatomik bölge) röntgeni istenebileceği gibi, adenom şüphesinin yüksek olduğu durumlarda daha hassas, ancak maliyeti daha yüksek olan BT (tomografi) veya MR (manyetik rezonans) incelemeleri gerekebilir.

   

  Tedavi

   

  Prolaktin hormonu yüksekliğinin yarattığı sorunlar farklı olabileceğinden tedavi şekilleri de farklıdır.

   

  Özellikle galaktore (göğüslerden süt gelmesi) durumunda kan prolaktin hormonu ölçümü birkaç kez alınan kan numunelerinde normal bulunsa bile, hiperprolaktinemi kabul edilerek tedavi etmek uygun bir yaklaşım olarak görülmektedir. Yazının başında anlatıldığı gibi prolaktin hormonunun bazı alt türleri laboratuvar ölçümlerine yansımamakta, böylece gerçekte prolaktin hormonu yüksek olan bir kadının prolaktini “normal” bulunabilmektedir. Ancak bu çok ender görülen bir durumdur.

   

  Tiroid beziyle ilgili bir sorun saptandığında tedavi bu bölgeye yönlendirilir.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva