Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > ptozis Hastalığı ve Tedavisi

ptozis

Soru :

merhaba hocam ben 17 yasindaiyim,benim sag goz kapagi dusuklugum var.bu dogustan beri dusukluk ve bu beni psikolojik olarak cok rahatsiz ediyor,bende cok kotu bir goruntu yaratiyor,somurtkan,cirkin,yorgun gosteriyor,goz kapagimi kaldirinca bu goruntu kalkiyor,bu dogustan oldugu icin herhalde sonradan olmasindan daha farklidir onceden olmasi ve sonrasi hakkinda,maliyeti hakkinda,ve kac yasinda ameliyat olabilecegim sorularini cevaplarsaniz cok sevinirim,,TESEKKURLER…

Aranan Kelimeler:

02 Ocak 2011

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“ptozis” için 12 Yorum

 1. seda diyor ki:

  sağ göz kapağım düşük görünüyordu 7 yaşın da ameliyat oldum ilk görünüş olarak ameliyat olduğum hiç bir şekilde anlaşılmıyor aşağı bakarken (güldüğüm zaman) sağ göz kapağım yukarıda kalıyor çözüm olarak ne önerirsiniz bir çözümü var mı teşekkürler

 2. tokatli diyor ki:

  Merhabalar ben 20 yasinda. Askerde ameliyatdum sag gozumden üst kapakta sislik vardi ameliyati oldum ama eski halinden. İyi olmadi. Sonra aksam oldugunda sag gozum sol gozume gore erken kapaniyo. Ve hafiften kasinti oluyo ..
  Simdiden cvplariniz icin tesekurler…

 3. timuçin diyor ki:

  iyi günler .2,5 aylık bebeğim var.sol gözünde pitozis mevcut ve göz kapağı gözbebeğinin yarısına kadar düşük durumda.uykuda her iki gözüde tam kapanıyor.acıklamanızda pitozis göz bebeğini kapatıyorsa bekletilmeden ameliyat edilmeli demişsiniz.bebeğimdeki pitozis ise yarısına kadar kapatıyor,bu durum bebeğimin görmesinde bir sorun oluşturur mu?hemen ameliyat gerekir mi?.ayrıca yine aynı gözünde akıntı ve çapaklanma var.bunun pitozisle ilgisi var mı yoksa sadece gözyaşı kanalı tıkanıklığından mıdır? ilginize teşekür ederim

 4. Ali diyor ki:

  merhaba hocam ben 1978 doğumluyum doğuştan göz kapağı düşüklüğü var ilk ameliyatımı 4 yaşında oldum.buameliyat sonrasında ilerleyen yaşlarımda 2 ameliyat daha geçirdim son olarak frontale tekniği uygulandı.fakat başarılı bir ameliyat olduğunu düşünmüyorum.uyurken göz kapağım açık kalıyor ve bunun sonucunda göz kuruluğuna sebeb oluyor.esnetik açıdanda beni oldukça rahatsız ediyor.şu an ki teknoloji nedir bilmiyorum uzun zaman oldu.şimdiki ameliyatlarda başarı oranı nedir ve göz kapağının diğer göze göre esnetik açıdan düzeltilebilmesi mümkünmüdür

 5. Erkal diyor ki:

  İyi günler şafak hocam.9kasım 2007 doğumlu erkek evladm var.doğuştan gözkapak kasları gelışmemiş her iki gözkapağında simetrik olarak düşüklük var görmesinde sıkıntı yok.kapak gözbebeklerini kapatmıyor.şimdi amelıyat şartmı olsa da uyurken gözü acık kalır mı ve amelıyat sonrasında aşağı baktığında kötü birgörüntü olurmu.şimdiden teşekkürler hocam.

 6. Yasemin diyor ki:

  Göz kanalım tıkalı iki kez ameliyat oldum tüp koydular fakat açılmadı.%40 açılma umudu var dediler.Bilgi verir misiniz?

 7. samet diyor ki:

  ben 22 yaşındayım 7-8 ay önce üst göz kapağı düşüklüğü ameliyatı oldum ancak başarılı olunamadı tekrar ameliyat olmayı düşünüyorum. bu konuda bilgilendirirmisiniz

 8. aydoğan diyor ki:

  sağ göz kapağğım düşük gözüküyor ve bu beni cok rahatsız ediyor yeşil kartım var bununla tedavı olabilirmıyım veya masraflar ne kadardr cevabınızı beklıorm smdıden tesskkrler

  • Deva diyor ki:

   Üst göz kapağının düşük olmasına “pitozis” denmektedir. Kapak düşüklüğü hem yenidoğan bebeklerde, hem de erişkin ve yaşlılarda görülebilir.

   Göz kapağı düşüklüğünün nedenleri

   Göz kapağını yukarıda tutan sinirdeki problemler
   Göz kapağı kasındaki kusurlar (doğuştan kapak düşüklüğü olanlarda bu kas az gelişmiştir)
   Yaşlanma, göz ameliyatları
   Mekanik nedenler (örneğin kapaktaki tümörler, vb)
   Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi

   Pitozisin tedavisi ameliyatladır. Çeşitli ameliyat teknikleri olmakla birlikte, en sık uygulanan 2 ameliyat tekniği şunlardır:

   Levator rezeksiyonu: Göz kapağı kası fonksiyonu yeterli olduğu zaman bu teknik tercih edilir.
   Frontale asma tekniği: Göz kapağı kası çok zayıf olduğunda bu teknik kullanılır. Doğuştan olan kapak düşüklüklerinde, göz kapağı sinirinin felcinde ve daha önce göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olmuş ama kapağı düzelmemiş kimselerde uygulanır. Tekniğin dezavantajı, göz kırpma esnasında ameliyatlı tarafın daha az kapanmasıdır.
   Levator rezeksiyonunun yapılışı (göz kapağı kasının güçlendirilip-kısaltılması)

   Üst göz kapağı iğne ile uyuşturulur.
   Üst kapak çizgisinden kesi yapılır.
   Göz kapağı kasına ulaşılarak, kas kısaltılır.
   Kesi yeri dikişlerle kapatılarak, ameliyat sonlandırılır.
   Levator rezeksiyonunun karnesi

   Anestezi şekli: Göz kapaklarına uyuşturucu iğne
   Ameliyat süresi: Tek kapak 20 dakika
   Bandaj: Göz bandajlanır.
   Ameliyat sonrası: Ertesi gün bandaj açılır. 1 hafta göz kapağına su değdirilmez. Göz kapağında şişlik ve morluk olur. 5-7 gün sürer.
   Dikişler: 5 gün sonra alınır.
   İşe dönüş: Dikişler alındıktan sonra işe gidilebilir.
   Kontroller: Ameliyatın ertesi günü, 5 gün sonra, 1 ay sonra
   Göz damlaları ve pomad: Göz kapaklarına antibiyotikli pomad 1 hafta, göze antibiyotikli damla 1 hafta
   Frontale asmanın yapılışı (göz kapağının alın kasına asılması)

   Göz kapağı ve alın bölgesi iğne ile uyuşturulur. Çocuklarda genel anestezi yapılır.
   Silikon bir bant, göz kapağının iç kısımlarından geçirilerek, üst göz kapağı yukarı doğru kaldırılır. (Silikon yerine başka malzemeler de kulanılabilir.)
   Silikon bant alın bölgesinde cilt altına dikilerek, ameliyat sonlandırılır.
   Frontale asmanın karnesi

   Anestezi şekli: Göz kapaklarına ve alın bölgesine uyuşturucu iğne, çocuklarda genel anestezi
   Ameliyat süresi: Tek kapak 15 dakika
   Bandaj: Göz bandajlanır. Bandaj ertesi gün açılır.
   Ameliyat sonrası: Kapaklarda şişlik ve morluk, 5 gün sürer. Bir hafta göz kapağına su değdirilmez.
   Dikiş: 5 gün sonra alınır.
   İşe dönüş: Dikiş alındıktan sonra işe gidilebilir.
   Kontroller: Ameliyatın ertesi günü, 5 gün sonra, 1 ay sonra
   Göz damlaları ve pomad: Göz kapaklarına antibiyotikli pomad 1 hafta, göze antibiyotikli damla 1 hafta

 9. samet diyor ki:

  hocam dogal goz kapagi cizgilerim kapanmis durumda ama goz kapagimin ustundeki etleri kaldirinca cizgi ortaya cikiyor hem etleri hemde goz kapagini kaldiritmalimiyim? ayrica bu etler goz kapagimi kapattigi icin cinli gozu gibi bir goruntu veriyor,Psikoloji bu yasta cok onemlidir siz daha iyi bilirsiniz ki hocam kurtulmayi cok istiyorum.sadece psikolojik olarak ben rahatsizim ailem cevrem beni boyle tanisin istemiyorum benim bir gelecegim olucaksa boyle olsun istemiyorum, en yakin zamanda ameliyat olmak istiyorum,maliyeti nedir lutfen bildiriniz.tesekkurler

 10. Deva diyor ki:

  Estetik açıdan olduğu kadar fonksiyonel açıdan da önem taşıyan göz kapaklarında yaşanan düşüklük sorunuyla ilgili açıklamalar yapan Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Şafak Karslıoğlu, bu sorunun doğuştan kaynaklanabildiği gibi yaşın etkisiyle de ortaya çıkabileceğini söyledi. Göz kapağı düşüklüğünün tedavisinde cerrahi yöntemler kullanıldığını belirten Karslıoğlu, ortalama 40 dakika süren bleferoplasti ameliyatlarının sonunda başarı oranının çok yüksek olduğunu kaydetti.

  İlerleyen yaşın, yüz üzerindeki etkilerinin ilk ortaya çıktığı yerlerden birinin göz kapakları olduğunu hatırlatan Dr. Şafak Karslıoğlu, göz kapağı düşüklüğünü şöyle açıkladı:

  “Göz kapağını açık tutmaya yarayan ve aşağı bakarken gevşeyen yukarı bakarken kasılan ve temel fonksiyonu göz kapağını kaldırmak olan bir adale var. Bu adale anne karnında bebeğin gelişimi esnasında gelişme geriliğine uğradığında, doğuştan göz kapağı düşüklüğü sorunu görülür. Göz kapağını kaldıran kasın tam gelişememiş olması veya bu kasla kapağı birbirine bağlayan kiriş kısmının zayıflığı doğuştan göz kapağı düşüklüğü sonucunu ortaya çıkarır. Bazı hallerde de göz kapağı hareketlerini kontrol eden sinirin çalışmamasına bağlı olarak gelişen felç neticesinde kapakta düşme görülür”

  BEBEKLERDE GÖZ TEMBELLİĞİNE YOL AÇABİLİR

  Erişkin yaştaki hastalar için kapak düşüklüğünün sadece estetik bir sorun oluşturduğunu ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Karslıoğlu, bebeklerde bu durumun farklı olduğunu belirtti. Dr. Karslıoğlu, doğuştan olan kapak düşüklüklerinin sebebini; çoğunlukla anne karnında, göz kapağını kaldıran adalenin tam gelişememesi olarak açıkladı. Dr. Kaslıoğlu, problemin büyüklüğünün kapak düşüklüğünün miktarına göre değiştiğini sözlerine eklerken, çocuklarda üst göz kapağının göz bebeğini örtecek derecede düşük olması ve çocuğun önünü görmek için başını arkaya atmak zorunda kalması durumunda göz tembelliğinin gelişebileceğini söyledi. Bu durumda vakit kaybetmeden bir hekime başvurmak gerektiğini vurgulayan Uzman Dr. Kaslıoğlu, çocuklarda göz tembelliğinin belirli bir yaşa kadar tedavi edilmediğinde geri dönüşün imkansız olduğuna dikkat çekerek, ailelere şu uyarılarda bulundu:

  “Bazı hallerde düşüklük çok olmadığı için göz bebeğini örtmez ama kapağın göze yaptığı baskıyla o gözde astigmat kırma kusuru çıkar. Astigmatın yol açtığı görme azlığı da farkına varılmadığında göz tembelliğine sebep olur. Bu sık olarak gördüğümüz bir durumdur. Göz kapağı düşüklüğü herhangi bir yaşta düzeltilebilir ancak tembellik erken yaşlarda önlenmez ya da tedavi edilmezse kalıcı olabilir. Bu açıdan geç kalmamakta yarar vardır”

  Dr. Karslıoğlu, ailelerin bu sorunu genellikle ilk bir yaş içinde fark edebildiklerini belirterek sorunun çok ciddi boyutta olması halinde derhal operasyon yapıldığını, değilse okul öncesi döneme kadar beklemekte sakınca olmadığını söyledi. Sözlerine devam eden Dr. Şafak Karslıoğlu, “Göz kapağı düşüklüğünün 3-4 yaşında tedavi edilmesi gerekir. Yoksa çocuk büyüdükçe bunun farkına varır ve psikolojik yönden olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle bazı olumsuzlukların önüne geçilmesi için aileler düşük göz kapağı görülen çocuklarını mutlaka bir göz doktoruna göstermelidir” şeklinde konuştu.

  YAŞLILARI ETKİLİYOR

  Göz kapağı düşüklüğünün yetişkinlerde de sıklıkla görülen bir durum olduğunu hatırlatan Dr. Karslıoğlu, tek bir gözde görülebileceği gibi her iki gözde de göz kapağı düşüklüğü sorunuyla karşı karşıya gelmenin mümkün olabileceğini söyledi.
  Dr. Karslıoğlu, yaşla birlikte ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğünün görülme sıklığının, yaşın ilerlemesiyle arttığını, ilerleyen yaşla göz kapağını oluşturan dokularda gevşeme, kapak derisinde ve kaşta sarkma görüldüğünü ifade etti.
  Sonradan göz kapağı düşüklüğünün, belirli bir grupta daha sık görüldüğünü belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Şafak Karslıoğlu, risk gruplarını şöyle sıraladı:

  “Yaşlılar, uzun süre kirpik kıvırma aleti kullananlar, kontak lens kullananlar, göz travması yaşayanlar (Göze yumruk gibi bir darbe almak), tümöral ya da inflamatuar orbita hastalıkları olanlar”

  Göz kapağı düşüklüğünün tedavisinde cerrahi yöntemler uygulandığını yineleyen Dr. Karslıoğlu, çocuklarda ameliyatın genel anestezi altında yapılırken, gençlerde ve daha ileri yaşlardaki kişilerde çoğunlukla lokal anestezinin tercih edildiğini açıkladı. Lokal anesteziyle yapılan operasyonlarda uyanık olunduğunu ancak ağrı hissedilmediğini söyleyen Dr. Şafak Karslıoğlu, “Ortalama 40 dakika süren ameliyattan sonra aynı gün içinde eve dönmek mümkün” dedi.

  Dr. Karslıoğlu, ameliyatta ne yapılacağına karar vermede en önemli kıstasın kapağı kaldıran adalenin gücü olduğunu belirterek, kullanılan yöntemleri anlattı:

  “Eğer bu kas yeterli güce sahipse veya sorun adalede değil de bağlantı noktasındaysa yapılacak şey; doğrudan adale ve kiriş dokusu üzerine müdahale ederek ya zayıflığı onarmak ya da adalenin boyunu kısaltmak suretiyle kapağın kalkmasını sağlamaktır. Ancak adale gücünün yeterli olmadığı hallerde “asma ameliyatı” dediğimiz bir tekniğin kullanılması gerekir.
  Burada kaşı kaldıran adalenin gücünden faydalanmak için kişinin kendi vücudundan alınacak parça veya sentetik bantlar yardımıyla kapak, kaşı kaldıran adaleye asılır”

  AMELİYATIN RİSKLERİ

  Kapak düşüklüğü ne kadar ağırsa uygulanacak operasyonun da o kadar kapsamlı ve büyük olacağını söyleyen Dr. Karslıoğlu, ameliyatın başarılı sayılması için iki kapak aralığı arasındaki farkın 1.5 mm ve altında olması gerektiğini belirterek, “Ancak bazı hastalar açısından ameliyat ertesinde bazı riskler var. Bu risklerin başında göz kapağının uyurken hafif açık kalması geliyor” dedi. Dr. Karslıoğlu, bu durumun normal kabul edilmesi gerektiğini savunurken şunları söyledi:

  “Kişinin sabah kalktığı zaman herhangi bir rahatsızlığı, gözde kızarma, ağlar gibi yaşarma gibi durumları yoksa, bu açık kalmanın göze zararı yoktur. Ancak bu tip sorunlar görülürse, bu etki kalıcı olduğu için kapağın yeniden bir miktar düşürülmesi gerekir. Yüzde 40 civarında hastaya revizyon gerekir. Bu revizyon, ameliyat değildir. Çok kısa süren ve basit bir işlemdir”

  Bu ameliyatların sonrasındaki dönemde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğuna değinen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Şafak Karslıoğlu, “Sabah ilk kalkışta gözde aşırı yanma, batma, kızarmayla ağlar şekilde göz yaşarması gibi durumlarda hemen hekime başvurulması gerekir” dedi. Dr. Karslıoğlu, hastanın durumuna göre ilaçla veya bir ameliyatla sorunun giderilmesine çalışıldığını belirterek, “Ameliyatın etkisi kalıcı olarak kabul edilir ancak nadiren bazı hastalarda aynı ya da farklı sebeplerle kapak düşüklüğü nüksedebilir. Bu durumda da yapılması gereken şey o anki muayene bulgularına göre tedavinin yeniden planlanmasıdır” açıklamasında bulundu.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva