rahimde ağrı akıntı

Rahminde ağrı ve akıntı şikayetiyle gittiğim doktor önce rahmimde et parçası olduğunu ve bunun için progestan ve akıntı için fitil verdi ragl döanemimde yine çağırdı gittim rahmimde et parçası olmadığını yapısının o şekilde olduğunu söyledi kafam karıştı ağrım sürüyor akıntım kahverengiye döndü yardımcı olabilirmisiniz.

Cevap

Normal vajinal akıntı berrak, bulut beyazı rengindedir ve bazen beyaz ipliksi parçacıklar içerebilir. Adet dönemi, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı ve cinsel uyarılma gibi durumlarda, akıntının özellikleri değişebilir. Ayrıca ovülasyon (yumurtlama) döneminde akıntı, şeffaf, sümüksü ve yapışkan bir görünüm kazanabilir.

Vajinada sağlıklı ortamı sağlayan faktörlerin dengesinin bozulması sonucu, enfeksiyonlar ortaya çıkar. Bu dengenin bozulmasına neden olan durumlar şunlardır:
1-Vajinal duş
2-pH’sı uygun olmayan sabun ve banyo köpüğü kullanımı
3-Tuvalet temizliğinin yanlış yapılması
4-Diyabet (şeker hastalığı)
5-Gebelik
6-Doğum kontrol hapları
7-Antibiyotikler

Özellikle vajinal duş (vajinanın içinin yıkanması) yapılırken kullanılan kimyasal maddeler tahriş eder ve ayrıca enfeksiyonların yukarı üreme organlarına yayılmasına neden olabilir. Vajen duşu temizlik için gerekli değildir. Genital bölgedeki koku genellikle vulva (vajina ağzı) dan kaynaklanmaktadır ve bu bölge pH’sı uygun (3.5-4.0) sabunlarla yıkanarak temiz tutulabilir. Bazen de günlük kullanılan petlerin vulva da kaşıntı ve irritasyona neden olduğu unutulmamalıdır.

Birçok ajan vajinada enfeksiyona neden olmaktadır. Bunlar arasında, bakteriler, virüsler, mantarlar ve bazı cinsel yolla geçen tek hücreliler sayılabilir. Ayrıca vajinadaki yabancı cisimler de (pamuk, tampon, tuvalet kağıdı gibi) enfeksiyon nedeni olabilir.

Enfeksiyon belirtileri arasında vajinal akıntıdaki değişiklikler önemli bir yer tutmaktadır.
Akıntının
1-miktarının artması
2-rengi (gri-beyaz, yeşil) veya kokusunun değişmesi
3-süt kesiği şeklinde veya kanlı olması önemli değişikliklerdir.

Ayrıca akıntının dışında;
a) kaşıntı
b) tahriş
c) cinsel ilişkide ağrı ve yanma
d) idrar yaparken yanma da diğer vajinal enfeksiyon belirtileri arasında sayılabilir.

Enfeksiyonlar, doktorun kültür yaparak belirlediği enfeksiyon ajanına göre, antibiyotikler ve antifungallar ağızdan veya vajina yoluyla kullanılarak tedavi edilir. Birçok vajinal enfeksiyonda çiftler sürekli olarak birbirlerini enfekte ederler. Her ikiside enfekte olduğu halde bazen çiftlerden sadece birisinde belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle bazı enfeksiyonlarda eşlerin de tedavisi gereklidir.

Enfeksiyonlardan korunmada dikkat edilecek noktalar şu şekilde sıralanabilir:
1) Doğru tuvalet temizliği (önden arkaya uygulanarak gaytadaki bakterilerin vajene bulaşması önlenir)
2) Pamuklu iç çamaşırı kullanarak o bölgenin hava almasının sağlanması
3) Özellikle sentetik kumaşlardan üretilen dar pantolon, streç, mayo ve şortların uzun süre giyilmemesi
4) Sık sık duş alınması ve genital bölgenin kuru tutulması
5) Doktor önerisi olmadan vajen duşu yapılmaması
6) Sıcak küvet ve sık köpük banyolarından kaçınılması
7) Hijyen spreyleri, renkli parfümlü tuvalet kağıdı, kokulu pet kullanılmaması
8) Gerekirse çamaşır deterjanı ve yumuşatıcısının değiştirilmesi
9) Günlük petin zorunlu olmadıkça kullanılmaması
10) Prezervatifteki latekse allerjisi bulunan kadınların başka doğum kontrol yöntemlerini kullanması

Enfeksiyon dışı nedenlerle de akıntı ortaya çıkabilir. Bunlardan servikal erezyon (rahim ağzı yarası), kokusuz akıntıya neden olabilir, adetten hemen önce akıntı miktarı artar ve cinsel ilişki sonrası kanama görülebilir.

Pap smear testi ve gerekirse ileri tetkikler tanıya yardımcı olur. Bunun dışında, rahim içi polipler veya doğum kontrol hapı kullanımı koyu renkli (kahverengi) akıntıya yol açabilir.

Anormal vajinal akıntı şikayeti mutlaka doktor muayenesi gerektirir. Muayene olmadan bilinçsizce kullanılan ilaçlar, saptanabilecek önemli sorunları gizleyebilir.
Akıntının nedeni, kültürlerle, özellikle rahim ağzı kanserinin erken tanısında önemli olan pap smear ile (vajinal yayma) ve gerekirse ileri tetkiklerle araştırılmalıdır.

benim size önerim ; bizzat bir kadın doğum uzmanına muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>