Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > reglim durmuyor sürekli kanamam var Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

reglim durmuyor sürekli kanamam var

Soru :

35 gündür sürekli kanamam var sürekli halsiz hissediyorm kendimi baş ağrısı kemik ağrısı var ve idrarımda sarı geliyor

Cevap

Bir döngüde görülen kanama miktarının veya gününün artması durumudur.

 

Normal şartlarda devam eden adet kanamasının en azda tutulmasında rahim kaslarının kasılmasının etkinliği çok önemlidir. Bunun yanında adet döngüsünde yumurtlamanın gerçekleşmesiyle devreye giren progesteron hormonunun uygun seviyelerde kalması da kanamanın kabul edilebilir düzeyde kalmasını sağlar.

 

Yukarıda anlatılan iki mekanizmadan birindeki bir bozukluk kanamanın normalden fazla olmasını ve uzun sürmesini sağlar: Rahim kaslarının kasılma işlevini bozan miyom veya adenomiyozis gibi durumlar sıklıkla bu duruma neden olurlar.

 

Spiral kullanımı rahim içinde yarattığı kitlesel etkiyle rahimin kasılma işlevini bozarak adet kanaması miktarının artmasına neden olabilir. Aylık, üç aylık korunma iğneleri ve kola uygulanan korunma çubukları da kanama miktarını artırabilen diğer nedenler arasında sayılabilir.

 

Yumurtlama olmadan gerçekleşen adet döngüsü kanamanın gecikmeli bir şekilde ve normalden fazla olarak gerçekleşmesine neden olabilir. Polikistik over adı verilen durumda yumurtlama bozukluğu sürekli bir hal almıştır ve gecikmeler sonrasında aşırı kanama bu durumun sık rastlanan bulgularından biridir.

 

Farkında olunmayan bir gebeliğin düşükle sonuçlanması da kendini adet gecikmesi sonrasında başlayan yoğun bir kanama şeklinde gösterebileceğinden tanı aşamasında bu durum mutlaka göz önünde bulundurulur.

 

Rahim iç tabakasında meydana gelen enfeksiyonlar (endometrit) da kanamaların uzun sürmesine ve normalden fazla kan kaybedilmesine neden olabilmektedir.

 

Ender görülen hastalıklar olmakla beraber kanama-pıhtılaşma sistemini bozan çeşitli kan ve karaciğer hastalıkları da bu tür sorunlara neden olabilirler.

Etiketler: , , ,

28 Temmuz 2011

“reglim durmuyor sürekli kanamam var” için 15 Yorum

 1. Nur diyor ki:

  Komsumun kızı 14 yaşında bir aydır kesintisiz kanaması varmış doktor hormonlarda sorun var demiş ilaç vermiş 1 ay oldu hala kesilmemis ustelik ara ara parça parça kan gliyormuş pırtlsmış şekilde tehlikesi olmazmı çokta zayıf.

 2. elif diyor ki:

  emziren bir anneyim oğlum 1 yaşında son 3 aydır adet görmüyordum şimdi yaklaşık 10 gündür sürekli kanama var ama miktarı çok az akıntıyla birlikte pıhtılaşmış kan geliyor nedeni ne olabilir?

 3. nimet diyor ki:

  selam hocam benim sorunum sürekli aralıklı olarak görülen ara kanamalarım bundan 3 ay önce bi düşük yaşadım ve ondan sonra adet düzenleyici kullandım görülen o ki hiç düzene sokmadı bu durum beni çok strese sokuyo dr lara gidiyorum ama hiç bi fayda görmüyorum sizce bu neden olabilir?

 4. sevim diyor ki:

  spiral var adet kanaman cok oluyo gunler gectikce cogaliyi

 5. sudenaz diyor ki:

  ilk adet oldugum günden itibaren adetim hiç kesilmiyor arada kesilip 1 ay süreyle diğer günler sürekli kanama oluyor ve parça şeklinde geliyor

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz