rubella igg pozitif nedir

Seroloji testi yaptırdım 15 haftalık gebeyim TOXO ıgm negatif rubellalgG 350 pozitif çıkmış araştırıyorum birşey bulamadım beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

6 yorum “rubella igg pozitif nedir

 1. yaseminn

  rubella ıg g 453.3 ve rubella ıg m 1.67 çıkmış doktorum bugün tekrar kan tahlili aldı..onun bi sonraki tahlili yapılcakmış.. bebeğim tehlikedemi? henüz 5-6 haftalık hamileyim…1.67 çok yüksek bi değer mi sizce?

  • Kızamıkçık (Rubella, German measles) ateş ve döküntüler ile seyreden bir virüs enfeksiyonudur. Yüzden başlayıp vücuda yayılan tipik döküntü, hafif ateş, lenf bezlerinde şişme, iştahsızlık, baş ağrısı ve eklem ağrısı gibi belirtileri vardır. Bu şikayetlerin hepsi her zaman olmaz, örneğin %5 oranında döküntüler görülmeden geçirilir.
   Kızamıkçık hasta kişinin öksürük ve hapşırması ile havaya yayılan virüsler ile bulaşır.

   Hasta olan kişi döküntü orataya çıkmadan 1 hafta öncesi ile döküntüyü takip eden 4 günlük süre içinde bulaştırıcılığa sahiptir. Kızamıkçığın kuluçka sürsi 14-21 gün arasında değişir. Enfeksiyonu geçiren kişiler yada aşı olan kişiler hayat boyu sürecek bağışıklık kazanırlar ve bir daha bu hastalığı geçirmezler. Kanda yapılan Rubella IgG tahlili pozitif ise kişi hastalığa karşı bağışıklık kazanmıştır. Bağışıklık kazanmamış ve aşı olmamış çok az sayıda erişkin hastalığı geçirebilmektedir.

   Gebelik düşünen herkese gebelikten önceki kontrolde kızamıkçık yani rubella IgG testi yapılarak bağışık olup olmadığı öğrenilmelidir. Bağışıklık kazanmamış kişilere mutlaka kızamıkçık aşısı yapılmalıdır. Aşıdan sonra 1 ay gebe kalınmaması önerilir fakat bu süre içerisinde gebe kalanlarda bir problem oluştuğu görülmemiştir. Bu yüzden erken gebelik döneminde gebe olduğunu bilmeden kızamıkçık aşısı yapılan kişilerde gebeliğin sonlandırılması önerilmez.

   Kızamıkçık aşısı canlı aşıdır, gebelik sırasında yapılamaz. Emzirme döneminde aşı yapılabilir.

   Virüsun fetusa geçişi gebeliğin ilk 12 haftasında geçirilen enfeksiyonda %90 oranında olurken, 13-16 haftalar arasında %50’dir, 16. haftadan sonra fetusa geçiş azalır %35’lere iner ancak gebeliğin son 2 ayında tekrar artar hatta 36. haftadan sonra oran %90’lara çıkar.

   Gebeliğe etkileri nelerdir?
   Gebelikte geçirilen enfeksiyon bebekte çeşitli sakatlıklara (anomalilere) hatta ölüme ya da düşüğe sebep olabilir.
   Gebeliğin ilk 12 haftasında geçirilen enfeksiyon en az %50 gibi yüksek bir oranda bebeği etkiler. Bunların bir kısmı düşükle sonuçlanırken bir kısmında anomalilere sebep olur. Bu yüzden özellikle ilk 12 haftada geçirilen enfeksiyonlarda gebeliğin sonlandırılması gerekir. Gebeliğin sonlandırılmasını istemeyenlerde immun globulin verilebilir, immunglobulin annedeki enfeksiyonu hafifletebilir fakat bebeği koruyucu etkisi yoktur.
   13-16 haftalar arasında geçirilen enfeksiyonların %50’sinde bebekte işitme problemine rastlanır.
   17. gebelik haftası ve sonrasında görülen enfeksiyonun ise fetusa zarar verme riski çok düşüktür o yüzden gebeliğin mutlaka sonlandırılması gerekmez.

   En sık karşılaşılan anomaliler göz problemleri, işitme kaybı, kalp ve zeka problemleri, menenjit, karaciğer ve dalak büyümesi, öğrenme güçlüğü, anemi, beslenme güçlüğü, düşük doğum ağırlığıdır. Bebekte oluşan problemlere “konjenital rubella sendromu” denir. Konjenital rubella sendromunun klasik triadı katarakt, sağırlık ve kalp anomalileridir.

   Kızamıkçık enfeksiyonu geçirilen gebeliklerin %4-9’unda düşük, %2-3’ünde ölü doğum görülür.

   Annede enfeksiyonun tanısı:
   Şüpheli gebeliklerde tanı Rubella IgM’in pozitif saptanması veya şikayetlerin başlaması ile 15 gün sonrasında bakılan IgG titresinde 4 kattan fazla artış olması veya gebelik başlangıcında bağışık olmadığı bilinen kişide gebelik sırasında antikorların pozitif saptanması ile konur.

   Fetusta enfeksiyonun tanısı:
   Fetusta enfeksiyon tanısı fetus kanındaki IgM antikorlarının ya da amnion sıvısında ya da koryon villusunda virüsün gösterilmesi ile konabilir. Bu testler fetusa enfeksiyonun geçtiğini gösterse bile fetusta oluşacak hasarların derecesi hakkında fikir veremez. Ayrıca bu testlerin negatif çıkması da her zaman enfeksiyonun olmadığını garanti edemez.

   Gebeliğin sonlandırılması:
   Gebeliğin ilk 12 haftasında fetusun yüksek oranda etkilenme riskinden dolayı gebeliğin sonlandırılması önerilir. 13-16 hafta arası dönemde fetusa enfeksiyonun geçtiğini gösteren tanı yöntemlerinden faydalanarak ona göre karar verilebilir. 16. gebelik haftasından sonra fetusun etkilenme riski düşüktür fakat aile riski göze almak istemezse gebelik sonlandırılabilir.

 2. mervem

  Merhaba 8 haftalık hamileyim dün bazı tahliller yaptrdm RUBELLA IgG 261,7 çıktı bu sonuç bebegime zarar verir mi ??

 3. arzu

  rubella lgG: 250 POZİTİF
  CMVlgG:109 POZİTİF
  RUBELLA lgM:0,322

  test sonuçlarım bi sorun yaratırmı 12 haftalık gebeyim

 4. sema

  selam. annem rubella gG1-den tahlil yaptirmis, sonuc faizi 2,5 cikmis. rubellanin belirtileri nasil oluyor? lutfen cevap yazin, rica ederim. tesekkurler.

 5. Rubella kızamıkçık virüsü için yapılan bir testtir. Rubella igg pozitif olması daha önce bu hastalığı geçirdiğinizi ve bağışıklık kazandığınızı gösterir endişelenmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>