safra kesesi alındı

safrakesesi ameliyatı oldum safra kesem alındı ne yemeli ne yememeliyim nelere dikkat etmeliyim yani yorgunluk ağır taşıma v.s gibi

Online Doktora sor

24 yorum “safra kesesi alındı

 1. f.nur

  safra kesem alındı acaba ilerde kilo alırmıyım

 2. Doktorunuz ameliyat sonrası yemeniz ve yememeniz gereken gıdalar konusunda sizi bilgilendirecektir. Bunlara dikkat etmeniz daha sonra safra ile ilgili başka bir problem yaşamamanız açısından önemli.

  Ameliyat sonrası yağlı gıdaları tüketmeye yavaş yavaş, vücudunuzu alıştırarak başlayabilirsiniz. Özellikle ameliyattan sonra 2-3 ay kırmızı et yerine yağı alınmış süt ürünleri, balık, kümes hayvanlarından protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  Lifli gıdalar safra kesesi ameliyatı sonrası sık görülen kronik ishali azaltmak için size yardımcı olacaktır. Taze meyve ve yeşil yapraklı sebzeleri (gaz yapmayan) bol miktarda tüketin. Bunlar ishalle birlikte kaybedilen suyun ve vücut için gerekli minerallerin yerine konulması açısından önemlidir.

  Günde en az 8-10 bardak içme suyu tüketmeye çalışın. Meyve suları, çay veya diğer içeceklerden aldığınız suyun haricinde 8 bardak su için.

  Ameliyat sonrası ishali tetikleyebilecek kafeinli içecekler, yağlı gıdalar, baharatlı yemekler ve şekerlemelerden kaçının. Eğer ishal durumu sürekli olarak devam ediyorsa doktorunuzdan ishale karşı kullanabileceğiniz ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

  Ameliyat sonrası sık sık hazımsızlık yaşıyorsanız yine doktorunuza danışarak günlük probiyotik takviyesi alabilirsiniz.

  Yenmemesi Gerekenler

  Ameliyat sonrası gaz yapıp sizi rahatsız edebilecek, hazımsızlığa neden olabilecek, ishali arttırabilecek gıdalar ise şu şekilde;

  Kahve
  Yağlı süt ve süt ürünleri (yağsız olanları tüketebilirsiniz)
  Çay
  Çikolata
  Şekerli ve gazlı içecekler
  Brokoli
  Karnabahar
  Lahana
  Fasulye
  Baharatlı yemekler
  Safra kesesi alınan her kişi yiyeceklere farklı toleranslar gösterebilir. Bazıları ameliyat öncesi beslenme biçimine yakın bir şekilde hayatına devam ederken bazı kişiler pek çok gıdaya karşı hassasiyet geliştirebilir. Sizin için hangi beslenmenin daha doğru olduğunu bulmak biraz da deneme yanılmayla gerçekleşecektir.

  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Egzersiz

  Safra kesesi ameliyatı diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi iyileşme süreci gerektirir. Ameliyat sonrası yorucu egzersizlerden kaçınmalı ve kendinize dinlenme süresi yaratmalısınız. Bu şekilde 6 haftaya kadar yaraların iyileşmesini beklemeniz tavsiye edilir. Kolesistektomi sonrası 2 hafta kadar ağır eşyaları kaldırmamaya çalışın. Düşük hızlı olarak günde bir kaç defa, aralıklarla yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş sürenizi ve hızınızı kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak yavaş yavaş arttırabilirsiniz. 6-7 hafta sonra kontrole gittiğinizde nasıl egzersizler yapabileceğiniz hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

  Daha küçük bir bölgede açılan deliklerle gerçekleştirilen diğer bir safra kesesi ameliyatı türü olan laparoskopik cerrahi sonrası toparlanma süreci daha kısa sürebilir. Laparoskopik ameliyat sonrası 3-5 gün ağır kaldırmayın ve yorucu aktivitelerden kaçının. Yine düşük tempodan başlayan ve her gün hızlanan yürüyüşler yapabilirsiniz.

  Safra kesesi ameliyatı sonrası yaşanabilecek komplikasyonlarla ilgili daha ayrıntılı bilgileri safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetler yazısında bulabilirsiniz

 3. sule

  genital bölgemde sağ tarafta kasıkla vajina arasında sert ve geniş bir kitle oluştu dokununca ve oturunca ağrı oluyor.p.tesi gününe randevu aldım ama çok endişeliyim.cinsel yaşamım yok ve yaşım 46.3_4 ayda bir adet oluyorum.geçen ay regli oldum,15 gün geçti bugün yine kanamam var.bilgilendirirseniz sevinirim.

  • sorunuz bu konu ile ilgili değil yeni bir soru sorun

 4. Cengiz

  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.