sağ bacagım içten yanıyor gibi

merhabalar.
sag bacagımın sag tarafı diz kapagının asagısına bıleğe inen (bilek kemıgine yarım karış kala) kısmında ara ara içten yanma ve sıcak su dökülüyuormuş hissiyatı uyandırmakta ve hafıfte olsa sızlama sozkonusu ? yardımcı olursanız sevınırım ..
teşekkurler..

Cevap

bacak ağrısı ve yanması yapan bir çok hastalık vardır…

bacak ağrısı ve yanması yapan nedenler :

1) Bacak ağrılarının başlıca nedenlerinden biri spor yapanlarda görülen aşırı zorlanma hasarlarıdır. Sert koşu zeminleri, uygun olmayan spor ayakkabıları, yeterince ısınmadan spor yapma veya aşırı egzersiz gibi nedenlere bağlı olan bu durumlarda, kasların ve kasları çevreleyen dokuların hasarlanması sonucunda ağrı ve yanma ortaya çıkar.

2) Bacaktaki atardamar ve toplardamarların hastalıkları da önemli birer bacak ağrısı nedenidir. Toplardamarların iltihabı ve içlerindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan tromboflebit tablosunda bacaklarda ağırlık, cildin altında yanma hissi vardır. Yüzeyel damarların tıkanmasında ciltte kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Derin damarların tıkanmasında ise ciltte yaralar açılabilir. Toplardamarların içindeki pıhtılar yerinden koparak akciğere gittiğinde hayatı tehdit edebilirler.

3) Damar sertliği nedeniyle bacaktaki atardamarların daralması sonucunda yürüyüşle birlikte başlayan bacak ağrıları görülebilir. Bu hastalarda yürüyüş sırasında bacak kaslarında artan oksijen ihtiyacı karşılanamadığından bacaklarda ağrı meydana gelir ve ağrı ve yanma dinlenmekle geçer.

4 ) Bacak ağrıları bacak dışındaki nedenlere, örneğin omurga kemiğinin rahatsızlıklarına bağlı olabilir. Bel omurları arasındaki daralmalar ve bel fıtıkları , bacaklara yayılan ağrıya yol açar. Siyatik ağrısı bu tipte bacağa yayılan bir ağrıdır. Uzun süre oturan ya da çömelen kişilerde bacaklardaki sinirlerin sıkışması sonucunda yanma, karıncalanma, his azalması ve güçsüzlükle birlikte ağrı ve yanma meydana gelir.

5) Bacak kemiklerinin infeksiyonlarında ve tümörlerinde de ağrı ve yanma duyabilir.

gecikmeden doktora başvurmanız gereken durumlar şunlardır :

1) Üç günden uzun süren bacak ağrıları , yanmaları
2) Bacaklarda güçsüzlük, soğuma veya his kaybı
3) Her iki bacağın alt ve üst parçalarında ağrı
4) Bacak cildinde cildin mavi renk alması, bacakta açılan yaralar veya cilt altında hassas şişlikler
5) Bacakta şişme veya ciltte renk değişmesine neden olan veya kırık şüphesi olan yaralanmalardır.

benim size önerim ; bizzat fizik tedavi , kalp damar cerrahisi ve dahiliye uzmanlarına muayene olmanızdır.

58 yorum “sağ bacagım içten yanıyor gibi

 1. Başak

  Merhaba 6 haftadır siyatik agrisi çekiyorum belimden itibaren sağ bacak parmak uçlarıma kadar yayılan bir gerilme ve ağrı söz konusu. Dizlerimde yanma var. Çabuk atlatabilmek için ne yapabilirim

  • Fiziksel muayene sırasında doktorunuz kas gücü ve reflekslerinizi kontrol edecektir. Muayene esnasında ayak parmakları veya topukların üzerinde durma, sırt üstü yatarken bacakları havaya kaldırma, çömelme pozisyonuna geçme gibi hareketleri yapmanız istenebilir. Siyatik sinirlerden kaynaklanan ağrılar genellikle bu faaliyetler sırasında kötüleşir.
   Görüntüleme testleri
   Birçok kişide disk kaymaları ve kemik çıkıntıları röntgen ile görülebilirken belirti vermez. Bu yüzden doktorlar ağrı şiddetlendiğinde veya birkaç hafta içinde düzelmediğinde görüntüleme testleri istemektedir.
   Röntgen: Bu test ile disk kaymaları gibi fıtıklaşmalar ve diğer kemik çıkıntıları gibi omurgadaki sinirlere baskı yapan kemik problemleri görülebilir.
   Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): Güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgalarının kullanıldığı bir teknolojidir. MR, bel fıtığı gibi kemikler ile yumuşak dokuların detaylı görüntülerini elde etmeyi sağlar.Test sırasında hasta MR makinesinin içindeki hareketli bir masa üzerine yatar ve çekim yapılır.
   Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Omurganın tomografisi çekildiği zaman muhtemelen kontraslı olur. X-ışınları ile görüntileme yapılmadan önce bir kontrast boya spinal kanala enjekte edilir. Bu prosedüre “BT myelogram” adı verilir. Enjekte edilen kontrast boya, omurilik ve sinirler etrafında dolaşır ve taramada beyaz renkte görünür.
   TEDAVİ VE İLAÇLAR
   Siyatik ağrı eğer öz bakım tedaviler ile düzelmediyse muhtemelen aşağıdaki ilaçlar önerilecektir: Siyatik ağrısı için reçete edilen ilaç türleri şunlardır:
   Anti-enflamatuarlar
   Kas gevşeticiler
   Narkotik (sakinleştiriciler)
   Trisiklik antidepresanlar
   Anti-nöbet ilaçlar
   Fizik tedavi
   Hastanın akut ağrıları geçince, doktor ya da fizyoterapist tekrarlayan yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için bir rehabilitasyon programı tasarlayacaktır. Bu programda genellikle duruşun düzelmesi, sırt kaslarının güçlenmesi ve desteklenmesi ve vücuda esneklik kazandırılması gibi egzersizler içerir.
   Steroid enjeksiyonları
   Bazı durumlarda, doktorunuz ilgili sinir kökü çevresindeki alana bir kortikosteroid ilaç enjeksiyonu tavsiye edebilir. Kortikosteroidler tahriş olan sinir etrafındaki inflamasyonu baskılayarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Genellikle birkaç ay içinde etkisini gösterir. Çok sık enjeksiyon yapıldığında ciddi yan etkilerinin oluşma riski arttığından dolayı steroid enjeksiyonlarının sayısı sınırlı olmaktadır.
   Ameliyat
   Bu seçeneğe genellikle sıkıştırılmış sinirin önemli derecede güçsüzlüğe neden olduğu durumlarda, bağırsak veya mesane inkontinansı olan hastalarda, hastalığın zamanla kötüleşmesi ve diğer tedavilerin düzelme sağlamadığı durumlarda başvurulmaktadır. Cerrahi girişim ile sinirlere baskı yapan kemik çıkıntısı ve disk kayması onarılır.
   Yaşam tarzı ve ev ilaçları
   Çoğu insanda siyatik hastalıklar öz-bakım önlemlerine iyi yanıt verir. Her zamanki faaliyetlerine normal şekilde devam ettiğinde ve ağrıyı tetikleyen etkenlerden uzak durulduğunda iyileşme daha çabuk olur. Bir günlük bir istirahat şikayetlerde rahatlama sağlasa da uzun süreli hareketsizlik, belirtileri daha kötü yapacaktır.
   Yardımcı olabilecek diğer öz-bakım tedaviler şunlardır:
   Soğuk kompres: İlk başlarda ağrıyan bölgelere günlük 20 dakikalık bir soğuk kompres yapılması rahatlama sağlayacaktır. Bir buz paketi veya temiz bir havlu içine konmuş buz paketleri kullanabilirsiniz.
   Sıcak kompres: Ağrı başladıktan 2-3 gün sonra ise, ağrılı bölgeye sıcak uygulama yapılabilir. Sıcak kompres için düşük ayarda bir ısıtma pedi kullanılabilir. Eğer ağrı devam ederse, sıcak ve soğuk paketleri dönüşümlü olarak uygulayınız.
   Esneme hareketleri: Bel bölgesi için yapılacak gerilme ve esneme hareketleri daha iyi hissetmenizi ve sinir kök basısının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Gerilme egzersizi sırasında zıplama, dönme ve ani hareketler yapmaktan kaçının. Gerilme hareketlerinin her birinde en az 30 saniye devam ettiriniz.
   Ağrı kesici ilaçlar: İbuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) ve naproksen (Aleve) gibi ağrı kesici ilaçlar siyatik ağrılar için bazen yararlı olmaktadır.
   ÖNLEME
   Siyatik hastalık ve ağrıları önlemek her zaman mümkün değildir ve durum tekrarlayabilmektedir. Aşağıdaki öneriler omurga ve bel bölgesinin korunmasında önemlidir:
   Düzenli egzersiz yapınız. Bu, hem genel sağlığınız için hem de sırt için yapılabilecek en önemli şeydir. Uygun duruş ve hizalama için gerekli olan karın kasları ve bel kaslarına özellikle dikkat ediniz. Yapılabilecek uygun egzersizler için doktorunuzdan öneri isteyiniz.
   Oturduğunuzda da doğru duruşunuzu koruyunuz. Oturduğunuz koltuğun bel desteği, kol desteği ve döner tabanlı olması önerilir. Belin normal eğriliğini korumak için küçük bir yastık veya rulo yapılmış bir havlu koyabilirsiniz. Dizlerinizi kalça seviyesinde tutunuz.
   İyi bir vücut mekaniği kullanın. Eğer uzun süre ayakta kalıyorsanız, zaman zaman bir tabure ya da küçük bir kutu üzerinde ayaklarınızı dönüşümlü olarak dinlendirin. Ağır bir şey kaldıracağınız zaman, kuvveti belden almak yerine bacak kasları gibi alt ekstremite kaslardan almaya çalışınız. Sırtınızı dik tutun ve sadece dizleri bükün. Vücudunuzu yüke yakın tutun. Yük kaldırma ve dönme hareketlerini aynı anda yapmaktan kaçının. Nesnenin ağırlığına ve hacmine göre taşıma esnasında risk almaktansa birinden yardım almaya çalışınız.
   Siyatik hastaları hastanelerinin hangi bölümünde tedavi edilir?
   Öncelikle Fizik tedavi birimi gerekli görülürse Beyin Cerrahisi bölümüne gidilmelidir. Nöroloji, Dahiliye ve ortopedi de bu hastalığa bazı yerlerde bakabilir.

   • Başak

    Merhaba yorumunuz için çok teşekkürler. Birşey dağlar soracağım siyatik agrisi dizlerde yanma yapar mı

 2. Hüseyin

  Trafik kazası sonucu Patella da tendom parçalanması oldu ve ameliyatla dikildi şuan fizik tedavi alıyorum . 2 gündür dizimde sıcaklık hissediyorum diğer dizime göre epey fark var . Nedeni ne olabilir acaba ?

  • ameliyattan kaç gün geçti

   • Hüseyin

    19 ocakta oldum 1 ay 28 gün gibi bir süre geçti

   • Bel fıtığında bacaklarda soğuma var mı Varsa riskleri nelerdir

 3. DENİZ

  1 eylül de acil olarak bel fitiği ameliyatı oldum ameliyat olalı altı ay olmasına rağmen uyurken belde ağrı sağıma soluma dönerken sırt üstü daha şiddetli kasılma bacaklarda aşırı şişme kasılma var bunların sebebini yazarmısınız teşekkür ederim

  • kontrolden geçtiniz mi bunlar genel ağrılar bir çok nedene bağlı olabilir

 4. Abdullah

  Kolay gelsin 1 aydır sağ bacağımın üst kısmında ısrarla süren yanma ve his kaybı var o bölge şu anda ölü deri gibi hiç bişey hissetmiyorum sizce nedeni nedir ?

  • ciltte kızarma varmı

   • Abdullah

    Sağ bacağımda yanma olan bölgede var sadece

 5. Erhan

  Merhaba kolay gelsin 1963 doğumlu 68 kg ağırlığında 165 cm boyunda diabet hastasıyım Dizlerimden kalçama kadar olan bölgede etlerimde yanma, acıma bazen iğne batması oluyor sebebi ne olabilir ki , saygılar kolay gelsin Erhan

  • bel fıtığı olabilir mr çekmek gerekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>