sağ bacagım içten yanıyor gibi

merhabalar.
sag bacagımın sag tarafı diz kapagının asagısına bıleğe inen (bilek kemıgine yarım karış kala) kısmında ara ara içten yanma ve sıcak su dökülüyuormuş hissiyatı uyandırmakta ve hafıfte olsa sızlama sozkonusu ? yardımcı olursanız sevınırım ..
teşekkurler..

Cevap

bacak ağrısı ve yanması yapan bir çok hastalık vardır…

bacak ağrısı ve yanması yapan nedenler :

1) Bacak ağrılarının başlıca nedenlerinden biri spor yapanlarda görülen aşırı zorlanma hasarlarıdır. Sert koşu zeminleri, uygun olmayan spor ayakkabıları, yeterince ısınmadan spor yapma veya aşırı egzersiz gibi nedenlere bağlı olan bu durumlarda, kasların ve kasları çevreleyen dokuların hasarlanması sonucunda ağrı ve yanma ortaya çıkar.

2) Bacaktaki atardamar ve toplardamarların hastalıkları da önemli birer bacak ağrısı nedenidir. Toplardamarların iltihabı ve içlerindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan tromboflebit tablosunda bacaklarda ağırlık, cildin altında yanma hissi vardır. Yüzeyel damarların tıkanmasında ciltte kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Derin damarların tıkanmasında ise ciltte yaralar açılabilir. Toplardamarların içindeki pıhtılar yerinden koparak akciğere gittiğinde hayatı tehdit edebilirler.

3) Damar sertliği nedeniyle bacaktaki atardamarların daralması sonucunda yürüyüşle birlikte başlayan bacak ağrıları görülebilir. Bu hastalarda yürüyüş sırasında bacak kaslarında artan oksijen ihtiyacı karşılanamadığından bacaklarda ağrı meydana gelir ve ağrı ve yanma dinlenmekle geçer.

4 ) Bacak ağrıları bacak dışındaki nedenlere, örneğin omurga kemiğinin rahatsızlıklarına bağlı olabilir. Bel omurları arasındaki daralmalar ve bel fıtıkları , bacaklara yayılan ağrıya yol açar. Siyatik ağrısı bu tipte bacağa yayılan bir ağrıdır. Uzun süre oturan ya da çömelen kişilerde bacaklardaki sinirlerin sıkışması sonucunda yanma, karıncalanma, his azalması ve güçsüzlükle birlikte ağrı ve yanma meydana gelir.

5) Bacak kemiklerinin infeksiyonlarında ve tümörlerinde de ağrı ve yanma duyabilir.

gecikmeden doktora başvurmanız gereken durumlar şunlardır :

1) Üç günden uzun süren bacak ağrıları , yanmaları
2) Bacaklarda güçsüzlük, soğuma veya his kaybı
3) Her iki bacağın alt ve üst parçalarında ağrı
4) Bacak cildinde cildin mavi renk alması, bacakta açılan yaralar veya cilt altında hassas şişlikler
5) Bacakta şişme veya ciltte renk değişmesine neden olan veya kırık şüphesi olan yaralanmalardır.

benim size önerim ; bizzat fizik tedavi , kalp damar cerrahisi ve dahiliye uzmanlarına muayene olmanızdır.

55 yorum “sağ bacagım içten yanıyor gibi

 1. Hüseyin

  Trafik kazası sonucu Patella da tendom parçalanması oldu ve ameliyatla dikildi şuan fizik tedavi alıyorum . 2 gündür dizimde sıcaklık hissediyorum diğer dizime göre epey fark var . Nedeni ne olabilir acaba ?

  • ameliyattan kaç gün geçti

   • Hüseyin

    19 ocakta oldum 1 ay 28 gün gibi bir süre geçti

   • Bel fıtığında bacaklarda soğuma var mı Varsa riskleri nelerdir

 2. DENİZ

  1 eylül de acil olarak bel fitiği ameliyatı oldum ameliyat olalı altı ay olmasına rağmen uyurken belde ağrı sağıma soluma dönerken sırt üstü daha şiddetli kasılma bacaklarda aşırı şişme kasılma var bunların sebebini yazarmısınız teşekkür ederim

  • kontrolden geçtiniz mi bunlar genel ağrılar bir çok nedene bağlı olabilir

 3. Abdullah

  Kolay gelsin 1 aydır sağ bacağımın üst kısmında ısrarla süren yanma ve his kaybı var o bölge şu anda ölü deri gibi hiç bişey hissetmiyorum sizce nedeni nedir ?

  • ciltte kızarma varmı

   • Abdullah

    Sağ bacağımda yanma olan bölgede var sadece

 4. Erhan

  Merhaba kolay gelsin 1963 doğumlu 68 kg ağırlığında 165 cm boyunda diabet hastasıyım Dizlerimden kalçama kadar olan bölgede etlerimde yanma, acıma bazen iğne batması oluyor sebebi ne olabilir ki , saygılar kolay gelsin Erhan

  • bel fıtığı olabilir mr çekmek gerekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>