sağ bacagım içten yanıyor gibi

merhabalar.
sag bacagımın sag tarafı diz kapagının asagısına bıleğe inen (bilek kemıgine yarım karış kala) kısmında ara ara içten yanma ve sıcak su dökülüyuormuş hissiyatı uyandırmakta ve hafıfte olsa sızlama sozkonusu ? yardımcı olursanız sevınırım ..
teşekkurler..

Cevap

bacak ağrısı ve yanması yapan bir çok hastalık vardır…

bacak ağrısı ve yanması yapan nedenler :

1) Bacak ağrılarının başlıca nedenlerinden biri spor yapanlarda görülen aşırı zorlanma hasarlarıdır. Sert koşu zeminleri, uygun olmayan spor ayakkabıları, yeterince ısınmadan spor yapma veya aşırı egzersiz gibi nedenlere bağlı olan bu durumlarda, kasların ve kasları çevreleyen dokuların hasarlanması sonucunda ağrı ve yanma ortaya çıkar.

2) Bacaktaki atardamar ve toplardamarların hastalıkları da önemli birer bacak ağrısı nedenidir. Toplardamarların iltihabı ve içlerindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan tromboflebit tablosunda bacaklarda ağırlık, cildin altında yanma hissi vardır. Yüzeyel damarların tıkanmasında ciltte kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Derin damarların tıkanmasında ise ciltte yaralar açılabilir. Toplardamarların içindeki pıhtılar yerinden koparak akciğere gittiğinde hayatı tehdit edebilirler.

3) Damar sertliği nedeniyle bacaktaki atardamarların daralması sonucunda yürüyüşle birlikte başlayan bacak ağrıları görülebilir. Bu hastalarda yürüyüş sırasında bacak kaslarında artan oksijen ihtiyacı karşılanamadığından bacaklarda ağrı meydana gelir ve ağrı ve yanma dinlenmekle geçer.

4 ) Bacak ağrıları bacak dışındaki nedenlere, örneğin omurga kemiğinin rahatsızlıklarına bağlı olabilir. Bel omurları arasındaki daralmalar ve bel fıtıkları , bacaklara yayılan ağrıya yol açar. Siyatik ağrısı bu tipte bacağa yayılan bir ağrıdır. Uzun süre oturan ya da çömelen kişilerde bacaklardaki sinirlerin sıkışması sonucunda yanma, karıncalanma, his azalması ve güçsüzlükle birlikte ağrı ve yanma meydana gelir.

5) Bacak kemiklerinin infeksiyonlarında ve tümörlerinde de ağrı ve yanma duyabilir.

gecikmeden doktora başvurmanız gereken durumlar şunlardır :

1) Üç günden uzun süren bacak ağrıları , yanmaları
2) Bacaklarda güçsüzlük, soğuma veya his kaybı
3) Her iki bacağın alt ve üst parçalarında ağrı
4) Bacak cildinde cildin mavi renk alması, bacakta açılan yaralar veya cilt altında hassas şişlikler
5) Bacakta şişme veya ciltte renk değişmesine neden olan veya kırık şüphesi olan yaralanmalardır.

benim size önerim ; bizzat fizik tedavi , kalp damar cerrahisi ve dahiliye uzmanlarına muayene olmanızdır.

60 yorum “sağ bacagım içten yanıyor gibi

 1. Banu

  Merhabalar, benim kızım 14 yaşında sol bacağının baldır bölgesinede şiddetli yanma hissi var. Bunun nedeni nedir hafif te kızarıklık var. hastaneye gitmeye gerek varmı? cevap verirseniz seviniriz teşekkürler

  • Bacak yanma hissi aşırı sıcak, soğuk veya toksik maddelere maruz kalma nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Yanı sıra bacaklara kan dolaşımını bozan bir dolaşım problemi, yaralanma yada yoğun bir egzersiz sonrası oluşabilir.
   Diğer bir olası neden ise meralgia parestetika adı verilen tıbbi durumdur ki bu durumda kalça içindeki en büyük sinirlerden biri olan lateral femoral kutanöz sinirine yapılan baskı sonucu kalçanın dışında ağrı meydana gelir. MS (multipl skleroz) gibi bazı hastalıklar da bacakta yanma hissine neden olabilir.
   Sponsorlu Bağlantılar
   Gece Bacak Krampları Neden Olur?
   Yine diğer bir neden ise periferik nöropati denen koşuldur. Beyin ve vücut arasında uzanan sinirlerdeki bir düzensizlik bu durumun nedenidir. Periferal nöropati ise bazen nedeni bulunamasa da alkolik olma, şeker hastalığı ve bir otoimmun hastalık olan Guillain-Barre sendromu nedeni ile ortaya çıkabilir.
   BACAKTA YANMA HİSSİNİN TANIMI
   Bacakta yanma hissi çeşitli hastalıkların sadece bir belirtisidir ve çoğu durumda buna uyuşma ve karıncalanma eşlik eder. Bacakta yanma hissinin süresi ve şiddeti altta yatan neden bağlı olarak değişebilir. Bir kaza yada yaralanma sonrası aniden başlayabilir yada diğer rahatsızlıklarda ise yavaş gelişir, süreklidir ve hata gittikçe kötüleşebilir.
   Bacak Krampları Nasıl Geçer?
   BURAYA DİKKAT!!!
   Bacak yanma hissi aniden başlıyor ve buna uyuşma ve vücudunuzun bir tarafında uyuşma eşlik ederse; bilinç değişikliklerine neden oluyorsa; şiddetli baş ağrısı varsa bun tür belirtiler bir inme belirtisi olabileceğinden acil serviste müdahale edilmelidir. Yanısıra konuşma bozukluğu, felç yada kısmi felç ve ani görme değişiklikleri de bu ciddiyet içerisinde ele alınmalıdır.
   BAŞKA HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?
   Bacak yanma hissine altta yatan nedene göre farklı belirtiler eşlik edebilir. Bacakla ilgili olarak bacakta kanama, kabarma, uyuşma, bacaklarda ağrı, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik ve bacaklarda karıncalanma eşlik edebilir.
   Eğer bacaktaki yanma hissi meraljia parestetika nedeni ile ortaya çıkmışsa bu belirtiye ek olarak kasık ve kalça bölgesinde ağrı yada acıma hissi, dış uyluk ağrısı, dokunmaya karşı hassasiyet, vücudun bir yanında oluşan belirtiler, kalça dışında karıncalanma ve uyuşma görülebilir.
   Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
   Diğer belirtiler arasında his değişiklikleri, yürüme zorluğu, ayak problemleri (kemik ve eklem ağrısı), koordinasyon bozukluğu, kas zayıflığı, sinir ağrısı ve bacaklarda karıncalanma, uyuşma ya da diğer olağandışı duyumlar olabilir.
   Bacakta Yanma Hissi NedenleriBACAKTA YANMA HİSSİ NEDENLERİ NELERDİR?
   Bacak yanma hissi bacak yada bacağı çevreleyen dokulardaki cilt yada sinir hasarı nedeni ile ortaya çıkar. derideki sinirlere zarar verebilen aşırı sıcak yada kimyasallara bağlı yanıklar yanı sıra zehirli maddelere maruz kalma bunun en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Genel olarak bacakta yanma hissine neden olan durumları özetleyecek olursak;
   Fiziksel olarak güneş yanığı dahil olmak üzere meydana gelen yanma vakaları, aşırı soğuk, toksik veya zehirli bileşiklere maruz kalma, yoğun yapılan egzersizler, bacak yaralanması ve bacaklardaki sinirlere baskı yapan her neden bacakta yanma hissine yol açabilir.
   Bazı hastalıklar da buna neden olabilir. Bu hastalıklar arasında;
   Alkole bağlı ortaya çıkan nöropati
   Kanser
   Diyabetik nöropati (şeker hastalığına bağlı ortaya çıkan sinir harabiyeti)
   Guillain-Barre sendromu (otoimmün sinir bozukluğu)
   Meraljia parestetika (sinirlere yapılan baskı nedeni ile ortaya çıkan dış uyluk ağrı)
   Multipl skleroz (zayıflık, koordinasyon, denge zorlukları neden olan, beyin ve omuriliği etkileyen hastalık)
   Periferik arter hastalığı (arter duvalarında yağ ve kolesterol birikimi sonucu ortaya çıkan arter daralması veya tıkanıklığı nedeni ile bacaklara kan akışının sınırlanması)
   Romatoid artrit (eklem iltihabı nedeni le ortaya çıkan kronik otoimmün hastalık)
   Zona (gece yanığı)
   Spinal stenoz ve disk hastalığı
   Sistemik lupus eritematozus (Vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına saldırdığı hastalık)
   Vitamin eksiklikleri sayılabilir.
   Bacak Uyuşması Nedenleri
   Bacak yanma hissi ciddi veya yaşamı tehdit eden nedenlerden kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan belirtiler yukarıda verilmiştir. Hayatı tehdit eden durumlarda tedavi gereklidir. Tedavi edilmemesi, geç kalınması yada ihmal edilmesi daha farklı ve kalıcı sağlık sorunlarının ve şikayetlerin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Genellikle bu sorunlar beyin hasarı (bacak yanma hissi inme nedeniyle ortaya çıktı ise), kronik ağrı, uzvun kaybı ve kalıcı sinir hasarı şeklinde olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>