Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > sağ bacagım içten yanıyor gibi Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

sağ bacagım içten yanıyor gibi

Soru :

merhabalar.
sag bacagımın sag tarafı diz kapagının asagısına bıleğe inen (bilek kemıgine yarım karış kala) kısmında ara ara içten yanma ve sıcak su dökülüyuormuş hissiyatı uyandırmakta ve hafıfte olsa sızlama sozkonusu ? yardımcı olursanız sevınırım ..
teşekkurler..

Cevap

bacak ağrısı ve yanması yapan bir çok hastalık vardır…

bacak ağrısı ve yanması yapan nedenler :

1) Bacak ağrılarının başlıca nedenlerinden biri spor yapanlarda görülen aşırı zorlanma hasarlarıdır. Sert koşu zeminleri, uygun olmayan spor ayakkabıları, yeterince ısınmadan spor yapma veya aşırı egzersiz gibi nedenlere bağlı olan bu durumlarda, kasların ve kasları çevreleyen dokuların hasarlanması sonucunda ağrı ve yanma ortaya çıkar.

2) Bacaktaki atardamar ve toplardamarların hastalıkları da önemli birer bacak ağrısı nedenidir. Toplardamarların iltihabı ve içlerindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan tromboflebit tablosunda bacaklarda ağırlık, cildin altında yanma hissi vardır. Yüzeyel damarların tıkanmasında ciltte kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Derin damarların tıkanmasında ise ciltte yaralar açılabilir. Toplardamarların içindeki pıhtılar yerinden koparak akciğere gittiğinde hayatı tehdit edebilirler.

3) Damar sertliği nedeniyle bacaktaki atardamarların daralması sonucunda yürüyüşle birlikte başlayan bacak ağrıları görülebilir. Bu hastalarda yürüyüş sırasında bacak kaslarında artan oksijen ihtiyacı karşılanamadığından bacaklarda ağrı meydana gelir ve ağrı ve yanma dinlenmekle geçer.

4 ) Bacak ağrıları bacak dışındaki nedenlere, örneğin omurga kemiğinin rahatsızlıklarına bağlı olabilir. Bel omurları arasındaki daralmalar ve bel fıtıkları , bacaklara yayılan ağrıya yol açar. Siyatik ağrısı bu tipte bacağa yayılan bir ağrıdır. Uzun süre oturan ya da çömelen kişilerde bacaklardaki sinirlerin sıkışması sonucunda yanma, karıncalanma, his azalması ve güçsüzlükle birlikte ağrı ve yanma meydana gelir.

5) Bacak kemiklerinin infeksiyonlarında ve tümörlerinde de ağrı ve yanma duyabilir.

gecikmeden doktora başvurmanız gereken durumlar şunlardır :

1) Üç günden uzun süren bacak ağrıları , yanmaları
2) Bacaklarda güçsüzlük, soğuma veya his kaybı
3) Her iki bacağın alt ve üst parçalarında ağrı
4) Bacak cildinde cildin mavi renk alması, bacakta açılan yaralar veya cilt altında hassas şişlikler
5) Bacakta şişme veya ciltte renk değişmesine neden olan veya kırık şüphesi olan yaralanmalardır.

benim size önerim ; bizzat fizik tedavi , kalp damar cerrahisi ve dahiliye uzmanlarına muayene olmanızdır.

Etiketler: , ,

10 Temmuz 2011

“sağ bacagım içten yanıyor gibi” için 30 Yorum

 1. Serhat diyor ki:

  Benim de 3 gündür sağ bacağım da (Baldır kısmında) yanma hissi var sanki biraz şişme var henüz yaşım 25 öneriniz nedir 10 yıl sigara kullandım 2 ay önce bıraktım daha önce sağlık sorunum olmadı sigarayı bırakmamla bir ilgisi yani yan etkisi olabilir mi?

  • Deva diyor ki:

   sinir sıkışması bel fıtığı gibi nedenlere bağlı olabilir kontrol etmek gerekiyor

   • Serhat diyor ki:

    Teşekkürler cevabınız için geçer diye bekledim ama geçmedi aksine gezip duruyor bacağımda ağrısı sızıpsı yarın doktora gideceğim umarım daha kötü bir sorun değildir korkutuyor beni.

 2. Ayhan diyor ki:

  sağ bacağımda baldırımdan kaval kemiğime kadar içten sıcak Sıvı akıyormuş gibi sıcaklık oluyor

 3. Nalan diyor ki:

  Merhabalar.
  Annemin sol bacağına 3 sene önce protez takılmıştı.Sol bacak diz kapağı ile bileği arasındaki bölgede birkaç aydır. kızarıklık ve 2 bacak arasında yarım derece sıcaklık farkı var.yani bu bacak yarım derece daha sıcak. doktora gitti. bir şişe solüsyon verdiler sürüyor hergün ama fayda etmedi ne yapmalıyız.

 4. Ayşegül diyor ki:

  Merhaba benim dort bes ay oluyor topuk dikeniyle baslayan ayaklarimdaki agri daha sonra bacak agrisi olarak devam etti dayanilmaz agrilarim olunca doktora gittim ilac erdi gecmedi hatta ilaclar dokundu agrilarim artti yine gittim bel emarı cekildi solda el fıtihi baslamis oldugunu soyledi doktrum fakat benim sag kalca kemigimde batma seklindw aci ve agrilar olmaya baslamisti kalc rontgeni cekildi her iki kalcadada kireclenme baslamis cok kalca agrisi cekiyorum birde ama bacagimdaki yanma cok artti ozellikle yatinca yaniyor karincalniyor ama yanma hissi cok siddetli bu bel fitigi ve kalca kireclenmesindenmidir yoksa baska bir nedeni varmidir acaba tsk

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz