Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > Sağ elde güçsüzlük Hastalığı ve Tedavisi

Sağ elde güçsüzlük

Soru :

Merhaba, ben 29 yaşında, masa başında çalışan birisiyim. Bundan 5 ay kadar önce çok yoğun bir şekilde mouse kullanmam gereken bir günün ardından ertesi sabah sağ elimle kalem, bıçak, mouse vs. tutamadığımı fark ettim. Bir süre geçmesini bekledikten sonra El cerrahisi uzmanına gittim, emg çekildi ve karpal tünel olduğu, kesin çözümün ameliyat olacağı söylendi. Aradan 1-2 hafta geçtikten sonra yazı yazmaya, mouse ve bıçak kullanmaya başladım ancak elimdeki ve ara ara uyuşma hissi geçmiyordu. Başka bir el cerrahisi uzmanına gittim, Mayısta çekilen emgyi gördü, o da kesin çözümün ameliyat olacağını söyledi. Bu arada aynı dönemde işle ilgili oldukça yoğun stresli bir zaman dilimini geçirdikten sonra diğer elimde, ayaklarımda uyuşma, yanma, , kaslarımda çekilde hissi oluşmaya başladı. Tespit için kan, B vitamini ve tiroid testleri yapıldı, beyin ve boyun mrı çekildi, nöroloji doktoruna muayene oldum, hiçbir sorun olmadığını söylediler ( sadece boynumda başlangıç seviyesinde fıtık ve düzleşme olduğunu söylediler). Hatta yeni çekilen kol ve bacak emglerindenden sonra sağ elimde karpal tünel bulgusu olmadığını söylediler. Yalnız emgde ” distal el ve ayak kaslarında polifazite artışı ve maksimal kasıda traselerde seyrelme” olduğu yazıyordu. Sol kol ve ayaklardaki güçsüzlük , yanma, karıncalanma hissini yaşadığım yoğun strese bağlamaya çalışıyorum ama sağ kolumdaki bariz güçsüzlük, ara ara uyuşma, elde şişlik hissi, Sağ bilekle dirsek arasındaki bölgenin iç kısımlarında çekilme hissi, bazen kürek kemiğimden itibaren kola doğru ağrı oluyor. Bunun neden olduğu tespit edilmedi, artık hangi doktora gitmem gerektiğini bilmiyorum, moralim çok bozuluyor, sağ kolumu kullanmak iyice sıkıntı oluyor bazen. Haftada 3 kez yüzmeye gitmeye başladım, daha ne yapabilirim bilmiyorum. 5 aydır kendimi sakatlanmış gibi hissediyorum. Sizin öneriniz bu durumda ne olurdu. Teşekkür ederim

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

07 Ekim 2010

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Sağ elde güçsüzlük” için 10 Yorum

 1. mertcan diyor ki:

  Hocam elerim gayet guclus sıksam taşın suyunu cıkarır haldeyken nolduysa elerimde guc kaybı yasıyorum sıkamıyorum hisis gibi pisgolojik dediler ama sanmıyorum yardımcı olurmusunuz

 2. ayşe diyor ki:

  sa. benim ve kızım sag kollarımız doguştan güçsüz duruşu sol kola göre farklı kızım dogdugun bir ay sag kolunu kaldıramadı budumu doktorlar dogdugu gun anladılar liflerde ezilme olmuş olabilir dendi fizik tedavi gördü sonra kolunu oynatmaya basladı biDe iyi oldu zannettik sonra büyüdükçe kolunu fatlı dıruşunun aynı benimki gibi oldugunu anladım şimdi ilk okula gidiyor cok zorlandıgını söylüyor bu durum ben dogdum zaman aynısı olmuş bir ay sonra oynatmışım ozamanlar köyde doktor yok tabi anne karnında uyuşmuştur demiş ebe benim solak olmamdan dolayı cok zorlanmıyorum ama kızım saglak cok zorlanıyor bir yere uzandıgı zaman boynuna kıramp giriyo sizin önerinşz ne olur tesekkür ederim

 3. merviş diyor ki:

  benim boynumun ön kısmında dolgunluk hissi var. sanki içinde bir sertlik var.boynumdan yüzüme doğru gerilme var.kaıncalanma var.eğilince yatınca sanki içine bir şey kasıyor ve çok rahatsız ediyor. nereye gideyim. sebebi ne olabilir.

 4. büşra kara diyor ki:

  merhabalar sağ kolumda nerdeyse 15..20 gündür güç kaybı var mesela bir çeşme sıkarken zorlanıyorum yomruk yaparken anlıcanız güçsüzlük hissediyorum nedeni ne ola bilir ve hangi bölüme gitmem lazım şimdiden teşekkürler

 5. selcuk diyor ki:

  Selamlar!
  Ben avusturya yaşıyorum 34 yaşındayım. Alti aydır sag baş parmak işaret parmagim ve orta parmagimda güçsüzlük nüksetti. Emg ve eng testlerinden karpal tünel sendromu tesisi konuldu. 11.06.2012 tarihinde. Cts ameliyati oldum. 6 hafta gibi bir iyileşme süreci ssonunda sikayetlerimde deyisme olmayınca yeniden emg testi yapıldı hiç birşey değişmedi gini söylediler. Bunun üzerine beni ameliyat yapan başhekim e
  Görundum. Beni hastahanenin nöroloji uzmanına sevketti. Sonuçta oda yeniden emg testi yaptı ve bi anlam veremedi. Elimde baş parmagima giden sinir toparlanamamasinin sebebini bulamıyor. boyun emar da sorun yok. Elim daha önceleri soğuktada güçsüzlük sorunu vardı. Sogukken parmaklarimi birlestiremiyordum şimdi heherhalde birstiremiyorum. Baş parmak ve işaret parmak kasları iyice eridiler.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yaşam kalitem bozuldu. Saygılarımla.

 6. didem diyor ki:

  3 mayıs 2011 akşamı eşimin geçirdiği bir ev kazası gözümün önünde oldu ve ben o an hiçbirsey yapamadım esımın kolu kırıldı bır amelıyat oldu.o gece farkında olamadıgım anlık sandıgım sag elımde bır hıssızlık oldu.ve halen ara ara guc kaybı var.sag elımı normalde kullandıgım halde sola gore su anda daha gucsuz.
  aynı zamanda hızlı calısan tıroıd e sahıbım.gravers hastasıyım ve propcıl ılacını 1 yıldır kullanmaktayım.dr um 1 yılda kesecegız dedıgınden ılacı da aynı tarıhlerden ıtıbaren bıraktım.
  2008 yılında gecırdıgım bır trafık kazasında da boynum hasar aldı.ve boyun fıtıklarım da var.
  nasıl bır yol ızlemelıyım?
  tsklr

  • Deva diyor ki:

   boyun fıtıkları kolunuzu etkileyebilir o yüzden öncelikle tedavi buna yönelik olabilir size tavsiyem bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız fıtıklarınız hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olup tedaviyi almanızdır

 7. Doktor Deva diyor ki:

  Ağrının ve güçsüzlüğün ana kaynağını bulmak esastır. Boyun omurları, disk, boyun kasları, kola giden sinirlere ve omuriliğe bası “ağrının ve güçsüzlüğün ” kaynağı olabilir.

   

  1) Kötü duruş ve boyunu kötü kullanma:

  Günlük hayatta boyun sağlığına uygun olmayan her yanlış hareket ve duruş; omur, disk, eklem ve bağ dokusunda yıpranmaya sebep olur. Boyunda doğal eğimin kaybolması boyunu kötü kullanmanın en önemli bulgusudur.

   

  2) Boyun incinmesi:

  Boyunun imkan verdiği normal hareketinden daha fazla bir zorlama sonucunda disk, kemik, bağlar ve eklemlerde incinmeler olabilir. Genelde araç içi trafik kazası sonrası boyundaki aşırı haraket ve zorlamadan dolayı giderek artan boyun ve kol ağrısı izlenebilir. Buna Kamçı Sendromu (Whiplash) denir.

  Geç dönemde bu tip olgularda boyun omurlarınının; aşırı hareketliliğine bağlı ağrı ve instabilite görülebilir.

   

  3) Boyun Tutulması, Kas spazmı:

  Genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da boyun tutulması yapabilmektedir.

  Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. “Miyofasial ağrı, Fibromiyalji , Fibrosit ve Miyozit” diye de adlandırılan uzun süreli kas ağrısında, kas içersinde ağrıyı tetikleyen noktalar ve ellede hissedilebilen düğmecikler mevcuttur.

   

  Boyunda uzun süreli kalıcı eğriliğe tortikollis diyoruz. Klippel-Feil, Turner Sendromu gibi doğuştan sebeplerin iyi araştırılması gereklidir.

   

  4) Boyun Fıtığı:

  Her iki boyun omuru arasında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere doğru taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve etkinliğine göre boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında kuvvet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşma ve beceriksizlik görülebilir.

  Eğer omur iliğe doğru bası olur ise yürüme zorluğu, bacaklarda kuvvetsizlik ve idrar şikayetleri de görülebilmektedir. Konservatif tedaviye rağmen şikayetler geçmiyor, ciddi omurilik ve sinir basısı var ise; o zaman tedavi cerrahidir.

   

  5) Diskte dejenerasyon, Kireçlenme:

  Yaşın ilerlemesi, omurganın kötü kullanılması sonucu kemik yapıda, bağlarda ve disklerde yıpranma başlar. Jöle kıvamındaki disk keçeleşir, kuvvet emme özelliği ve esnekliğini kaybederek çöker.

   

  Kemiğin kalsiyum içeriği azalır. Vücut doğal tepkisi olarak bu yıpranmış dokuları kireçlendirir. Oluşan yeni kemikçikler, taşlaşmış bağlar ve daralmış disk mesafeleri sinirlere bası yaparak boyun, kol ve genel vücut ağrısına sebep olabilmektedir. Omurilik basısı yaparak el ve ayaklarda uyuşma, kuvvetsizlik oluşabilmektedir. Mutlak tedavi edilmelidir.

   

  6) Gerilim, stres, sigara:

  Boyun ağrısını artıran ve kronikleştiren en önemli sebeplerdiir. Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlarımız boyun ağrısını artırır. Boyunda sürekli gerginlik ve ağrılı noktalar tespit edilebilir. Gülmek, düzenli çalışmak, sosyal uğraşılar ve hayata bağlılık boyun ağrısına karşı en önemli silahımızdır.

   

  7) Omurga kanalında daralma (Servikal Dar Kanal-omurga stenozu, Servikal Spondilitik Myelopati):

   

  Özellikle ileri yaşlarda ellerde uyuşma, kuvvetsizlik ve beceriksizlik, yürümede zorluk ve el-ayaklarda his kusuru görülebilmektedir. Omuriliğin ve/veya sinirlerinin geçtiği kanalların daralması ve omurilik beslenmesinin bozulması ile seyreder. Hastalığın erken dönemde tespit edilmesi ve erken tedavi gereklidir. Erken dönemde yapılan cerrahi girişim omurilikte oluşabilecek kalıcı hasarları önlemektedir.

   

  8) Romatizmal Hastalıklar:

  Vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine savaş açması sonucu oluşur. Omurgadaki normal kemik ve kıkırdak dokuları hasara uğrar. Romatoid artrit, anklozan spondilit gibi hastalıklar boyun hareketlerinde kalıcı kısıtlılık yapabilir. Sabahları görülen yarım saatten fazla süren eklem sertliği ve hareket zorluğu romatizmal hastalıklar için tipiktir.

   

  9) Osteoporoz, kemik erimesi:

  Osteoporoz temel olarak kadın hastalığıdır. Kemiklerde kofluğa ve yumuşamaya yol açarak kolay kırılmaya ve dolayısıyla ağrıya sebebiyet verir. Beslenmede kalsiyum ve D vitamini eksikliği, hareketsiz yaşam, erken menopoz, aşırı alkol tüketimi, kortikosteroidler osteoporoz riskini arttırır.

   

  10) omurga kırıkları, omur kayması:

  Omurlar normalde oldukça sağlamdır. Bazen kaza ve başka sebeplerden zarar görüp çatlayabilir, bütünüyle kırılabilir.

  Travma şiddetiyle boyun omurları kayarak omuriliğe zararverebilir. Ciddi omurilik ve sinir kesileri görülebilir. Kaza sonrası boyunun mutlak boyunluk ile tespit edilmesi hayat kurtarıcıdır.

   

  11) Kol ve el sinirlerinin tuzaklanması (sıkışması):

  Boyunda omurilikten çıkan sinirler ele doğru giderken yol üzerinde bağ dokusu tarafından tuzaklanır. Buradaki sıkışma sonucu el ve kollarda kuvvetsizlik, uyuşma ve ağrı oluşur.

   

  Özellikle elin ilk 3 parmağında geceleri görülen uyuşma “karpal tünel sendromu” için tipiktir. Bu tip ağrı ve uyuşma olan hastalarda mutlak EMG testi ile ayrıcı tanıya gidilmelidir. Konservatif tedavi ile sonuç alınamayan hastalarda cerrahi olarak basının kaldırılması gereklidir.

   

  12) Diğer sebepler:

  Boyun tümörleri , omurilik tümörleri ve omurilikte yarıklar oluşturan “Syringomyeli”, kemik enfeksiyonları (tüberküloz, bruselloz) da boyun ve kol ağrısı nedeni olabilir.

   

  Omuz ekleminden kaynaklanan (Bursitis, Kapsülitis, Tendinit) ağrılar boyun ve kol ağrılarını taklit edebilir. Özefagus, trakea, tiroidit ve akciğer hastalıkları da nadiren boyun ağrısı nedenidir.

   

  benim size önerim ; boyun MR çektirdikten sonra bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanızdır.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva