sag gögsümün alti nefes alirken agriyor

merhaba .
nefes alirken sag gögsümün alti agriyoor.
nefes alirken cook aci cekiyoruum.

Sorunuzun Cevabı

Göğüs Ağrısının Nedenleri

Anjin: Kalbin bir bölümü yeterli oksijen alamıyor. Göğsünüzde sıkıştıran bir basınç, ağırlık ya da hafif bir ağrı hissediyorsunuz. Ağrı hareket ettiğinizde artıyor, dinlendiğinizde azalıyor. Kalp krizi gibi bu da genellikle 40 yaşın üzerindeki erkeklerde, menopoz dönemini geçirmiş kadınlarda, sigara içenlerde, yüksek tansiyonu olanlarda (hipertansiyon bölümüne bakınız), şeker hastalarında (şeker hastalığı bölümüne bakınız) ya da kolesterolü yüksek olanlarda görülür.

 

Kalp krizi: Kalbin bir bölümüne kan gitmesi tıkandığı için buradaki kasın bir parçası ölür. Göğsün orta kısmından başlayıp kola, sırta veya çeneye vuran şiddetli ve sıkıştırıcı ağrı, terleme, nefes darlığı ve kimi zaman da mide bulantısı/kusma görülür. Baygınlık, baş dönmesi hissedebilir ya da çok kaygılı olabilirsiniz.

 

 

Diğer Nedenler

Bunaltı ve stres, mide ekşimesi, burkulma ve incinme, solunum enfeksiyonu, astım, diyafram fıtığı, ülser, zona, safra kesesi sorunu, kaburga kırığı, akciğer kanseri, akciğerde kan pıhtısı, akciğer kollapsı, plörezi.

 

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

– Bunaltı (anksiyete) ve stresin yol açtığı durumlar için (yutkunma zorluğu bölümüne) bakın.

– Anjini hafifletmek için sandalyede dinlenmeye çalışın. Daha önce anjin geçirdiyseniz ve belli bir ilacınız varsa, bunu için.

– Burkulma ve incinmenin yol açtığı durumlar için (burkulma bölümüne) bakın.

– Enfeksiyonunuz varsa, iyileşinceye kadar göğüs ağrınız geçmeyecektir. Balgam çıkarmıyorsanız, öksürük ilacı hafifletebilir. Odayı nemlendirirseniz rahatlamanız mümkün olabilir.

 

Önlem

– Burkulma ve incinmeyi önlemek için (burkulma bölümüne) bakın.

– Sağlıklı bir kalp için düzenli egzersiz yapın, dengeli beslenin, az yağ yiyin ve sigara içmeyin.

– Mide ekşimesini önlemek için (mide ekşimesi bölümüne) bakın.

 

Çocuğunuzun Tedavisi

– Çocukta kalp hastalığı yoksa, göğüs ağrıları ender olarak kalp sorunlarıyla ilgilidir.

– Ergenliğin ilk dönemlerinde birkaç saniye süren ve dinlenirken meydana gelen keskin göğüs ağrısı olağandır ve endişelenmek gerekmez. Bu tür göğüs ağrısı örneğin nefes alarak göğüs duvarı hareket ettirildiğinde şiddetlenir ya da kaburgayla göğüs kemiklerinin arasında görülür. Ancak çocuktaki göğüs ağrısı egzersizle meydana geliyorsa, doktora başvurun.

– Çocuğunuz oynarken göğsünden yaralanırsa, dinlenmesini sağlayın. Ağrı ya da zor nefes alma birkaç saatten fazla sürerse, doktora başvurun.

– Sadece egzersizle birlikte ortaya çıkan göğüs ağrısı ya da baş dönmesi ender görülen bir kalp problemine işaret edebilir.

 

Sorular ve Yapmanız Gerekenler

Kollarınızda, boynunuzda ve çenenizde ağrı; zorla nefes alma; baş dönmesi ve baygınlık; ter; düzensiz nabız, mide bulantısı ve kusma, bunaltı ve sinirlilik var mı?

Cevap: Acil Yardım İsteyin.

 

Sıkışma veya ağırlık mı hissediyorsunuz, yoksa dinlendikten sonra geçen bir ağrı mı var?

Cevap: Sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

 

Derin nefes aldıktan sonra şiddetlenen ani bir nefes darlığı ve göğüs ağrısı mı var?

Cevap: Sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

 

Sizi yatağa düşüren bir hastalık ya da yaralanma geçirdiniz mi? Ağrı derin nefes alınca şiddetleniyor mu?

Cevap: Sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

 

Öksürük ve ateş var mı? Balgam çıkarıyor musunuz?

 

37 yorum “sag gögsümün alti nefes alirken agriyor

 1. Ela

  Merhaba sağ göğsüm ağrıyor bazen kenarı bazen alt tarafı bundan 2 hafta önce doktora göründüm mide iltihabı varmış bende gastrit ama midem saun iyi ama göğsümde hala acı var bu mideden gelen bir ağrı mi sizce

  • Sol taraftaki göğüs ağrısı genellikle kardiyovasküler duruma bağlı olarak ortaya çıkar. Yani kalple ilgili bir soruna işaret ediyor olması muhtemeldir. Sağ göğüs üstünde ağrı ise genellikle kalp ile ilgili olmayan sorunlar ile ilişkili olarak ortaya çıkar.

   Sağ tarafta göğüs ağrısı ise karaciğer iltihabı ya da safra kesesi problemleri gibi nedenler sonucunda ortaya çıkabilir. Geri kaburga ağrısı da sağ göğüs üstünde ağrıya neden olabilir. Bu durumda ağrının şiddetine bakarak karar vermek doğru olmaz. Hafif bir ağrı çok ciddi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle bu tip bir ağrı nedeniyle rahatsızlık çekiyorsanız doktora başvurmak yerinde olacaktır. Bahsettiğimiz bölgedeki ağrı karaciğer iltihabı ya da hepatit gibi önemi sorunların sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Safra kesesi ya da pankreas gibi organlardaki rahatsızlıklar da sağ tarafta meme üstünde ağrı oluşmasına yol açabilirler.

   Her durumda sağ göğüs üstünde ağrı önemli sorunların habercisi olabilir. Bu rahatsızlığınız varsa ve şiddetinin derecesine bakmadan doktora danışmanız yerinde olur. Her hastalıkta erken tanı tedavi şansını artırır. Dolayısıyla daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için kısa sürede uzmanlarla görüşmek yerinde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.