Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > SAĞ OMUZ MR İNCELEMESİ Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

SAĞ OMUZ MR İNCELEMESİ

Soru :

Uygulanan sekanslar
Aksiyel T1A MERGE
Sagittal T1ASE,T1A FSE,T2A FRFSE
Koronal T2 FR FSE

Omuz eklemini oluşturan kemik yapıların kortikal ve meduller sinyal özellikleri normaldir.

Glenohumeral eklem aralığı belirgin daralmıştır.Humerus başı superiora ve anteriora yer değiştirmiştir. Humerus başında glenoidde ve akromioklavikuler eklemde yaygın dejeneratif kontur düzensizliği dikkati çekmektedir.Humerus başında ve büyük tüberkülde milimetrik subkondral kist oluşumları izlendi.

Akromin tip 3 morfolojidedir.Subakramial mesafe 6mm’dir.İnferior uzanımlı milimetrik osteofitler izlendi.

Supraspinatus tendonu artriküler yüzünde yırtık ve tendon çevresinde yaygın sıvı artışı dikkati çekmektedir.Subakramial subdeltoid bursalarda belirgin serbest sıvı izlendi.Supraspinatus insersiyo kesimine yakın bölümde anteriorunda eklem boşluğu ile ilişkilenen 20x16mm. boyutlarında düzgün konturlu kist saptandı.

İnfraspinatus,subskapularis tendonları çevresinde sıvı mevcuttur.

Biseps tendonu çevresinde ılımlı sıvı artışı dikkati çekmektedir.

SONUÇ:
*Sağ omuz ekleminde yaygın dejeneratif osteartrit bulguları,supraspinatus tendonunda parsiyel yırtık,rototor kaf tendonları çevresinde yaygın sıvı artışı.

*Subakramial-subdeltoid ve subkorokoid bursadalarda belirgin serbest sıvı.
Cevap
Gönderildi

21 Mayıs 2011

“SAĞ OMUZ MR İNCELEMESİ” için 10 Yorum

 1. ayla diyor ki:

  ‘supraspinatus çevresinde sıvama tarzında minimal sıvı izlendi.’ ne demektir? tedavisi nedir??

 2. bünyamin diyor ki:

  hemerus başında cok hafif subkondral kemik iliği mevcuttur.akromion tip 1 konfigürasyonda olup distal ucunda milimetrik kistik dejeneratif değişiklik izlenmiştir.subkorakoik bursada ve aksiller resesteminimal efüzyon izlenmektedir.bilgilendirirseniz sevinirim sag omuzum spor yapmalımıyım işim geregi ağır işle ugraşıyorum calışmalarımda nelere dikkat etmeliyim,her sabah omuz agrıyor artık dayanamıyorum ameliyat gerekiyor mu?

 3. mehmet diyor ki:

  koltuk altı kas tendonu anterior ve orta lifleri zedelenmiş bir hasta tedavi olması gerekirmi yoksa zamanla geçermi teşekürler

 4. buket diyor ki:

  ben 21 yaşında bir bayanım.sol omuzumda bir batma bir agrı acısını tanımlayamıyorum .ama rapor sonucunu belırtıcem.biceps tendonu uzun kaputu periferinde tenosionovit lehine hafif sıvı artışı izlenmıstır.akromion inferiora acılanma gostermemekte olup tip 1konfigürasyondandır.akromion laterali inferiorunda osteofitik dejenerasyona sekonder subraspinatus tendonu superiorundaki mesafede daralma mevcuttur.subraspinatus tendonun krtik zonda ınkomplet yrtık mevcuttur.biceps tendonu uzun kaputu perıferınde humerus metafızı lokalizasyonunda tenosinovit lehine lokal hafıf svı artışı ızlenmıstır .yardımcı olursanız cok sevinirim

 5. hasan diyor ki:

  Akromioklavikuler eklemde dejeneratif değişiklikler.
  letaral down slopping akromionun supraspinatus tendon basısına bağlı distal uçta artiküler yüzde parsiyel tam kalınlık rüptürü.
  subakromal-subdeltoid sıvı birikimi.
  ben aynı zamanda hemofili a hastasıyım,sol omuzumdaki bu arıza zorlama sonucu olmuş olup 40 günlük geçmişi vardır ilkn 20 gün rahsızlığım vardı son 20 gündür % 10 gibi kaldı ama omuzumu zorlamıyorum arasıra hafif ağrı yapıyor emarımı bir hafta önce çektirdim bana rapor hakında yorum yapabilirmisiniz.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz