Sağ ve sol gögüş kafesinin alt kısmına kramp girmesi

Merhabalar, vücüdum göğüs kafesinin alt kesimlerinde sağ ve sol taraflarında sıklıkla kramp girip kasılmakta. Aynı durum geceleri uyurkende oluşup uyanmama sebeb vermektedir. Bunun sebebi hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Sorunuzun Cevabı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin ilk nedeni kalp hastalıklarından kaynaklanır. Kalp hastalıklarının büyük bir kısmı daha önce ciddi bir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkar. En tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile ilgili şikayetlerin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

 

Göğsünüz mü ağrıyor? Ağrı ile birlikte yanma, sıkışma, ağırlık hissi de mi var? Ağrı kola, boyuna, mide ve sırta yayılıyor mu? Yoksa siz bir kalp hastası mısınız? Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta, herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir. Ancak göğüs ağrısı kendi başına değerlendirilmesi gereken önemli bir ipucudur. “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” gibi sorularınız için…

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir

“Psikolojik sebeplerden akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arzetmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre, bu durum kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasının, dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Hangi tip göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı

Herşeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle genç yaşta kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle (özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra) ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabilceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

Ağrının özellikleri

Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı, daha çok sol taraf olmak üzere kollara, boyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

Efor göğüs ağrısı

Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dil altı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa, koroner damarda daralan bölgede ülsereleşme ve pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını haber verir.

Sözünü ettiğimiz belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir. Aklı kurcalayıp duran “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” sorularına kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkikler sayesinde cevap bulabilmek mümkündür.

 

21 yorum “Sağ ve sol gögüş kafesinin alt kısmına kramp girmesi

 1. Nezaket

  Merhaba,
  Yaklaşık 15 gün önce her sene yaptırdığım genel check up ta yapılan kan tahlillerimin sonucunda TSH değerim yüksek T değerleri ise normal çıktı. Bu sonuclara Dahiliye uzmanını ilave olarak boğaz ultrasonu istedi ve Haşamato hastası olduğumu söyledi. Euthyrox 25 mcg tablet verdi günde 1 kez aç karnına doğrusu Ramazan olaması sebebiyle çok düzgün kullanamadım.Şimdi yaklaşık 1 haftadır boşluklarıma ani giren ağrılar var.Daha çok sağ tarafıma bir kaç saniye kuvvetli bir batma sıkışma gibi bir ağrı var.İlacın yan etkileri arasında göremedim.Ama daha önce böyle bir ağrım yoktu.Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi çalışmalar.

  • Ebru

   Aynı ilaci bende kullanıyorum aynı kramp sorunu yaşamaya başladım

 2. yusuf 26

  Sağlıklı günler.. Benim sorunum yaklaşık 4,5 ay önce başlayıp daha sonra geçen bir rahatsızlık. O zaman bir dahiliye doktoruna gitmiştim. Kan, idrar tahlili ve ultrason istedi. Tahlil sonuçlarımda bir şey çıkmadı.ultrason çekimi 15gün sonraya sarktığı için onda da bi şey çıkmadı çok şükür.. Bu son 5 gün yine tekrarlayan sadece sabahları uyandığımda sol ve sağ boşluğumun yukarısına doğru kasılma oluyor kalkarken nefes alıp vermede sorun yaşıyorum en fazla 5 ,10 dk sürüyo sonra düzeliyor karnımdan başlayan ağrı ayağa kalktıktan sonra sırtımda devam ediyor. Bana sanki uyurken yeterince hava solumamışımda ondan oluyor gibi geliyor ama yatış pozusyonunda ciğerlerimin alt kısmını sıkarcasına acı hissetmek kalkınca da geçmesi çok tuhafıma gidiyor bu konuda bilgi almak istedim karnimda şişlik hissi az,bulantı,kusma,reflü yok.büyük abdest normal, idrarda yanma yok. sadece uyandığımda karnımdan yukarı göğsümün sıkılıyor gibi olması,yataktan kalkarken nefesin kesilip mide kaslarımın kasılması daha sonra ayakta iken ağrının sırtımın boşluklarında hissedilmesi sizce bunun sebebi nedir??? Yardımcı olursanız çok sevinirim.. Şimdi den çok teşekkürler..

 3. dertli

  kronik böbrek hastasıyım ve bu aralar kalbimde ağrımaya başladı bütün organlarımda tuhaf ağrılar ne yapacağımı şaşırdım artık bitiyorum sanki bana bi akıl verin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>