Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > Sağ ve sol gögüş kafesinin alt kısmına kramp girmesi Hastalığı ve Tedavisi

Sağ ve sol gögüş kafesinin alt kısmına kramp girmesi

Soru :

Merhabalar, vücüdum göğüs alt kesimlerinde sağ ve sol taraflarında sıklıkla girip kasılmakta. Aynı durum geceleri uyurkende oluşup uyanmama sebeb vermektedir. Bunun sebebi hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Sorunuzun Cevabı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin ilk nedeni kalp hastalıklarından kaynaklanır. Kalp hastalıklarının büyük bir kısmı daha önce ciddi bir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkar. En tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile ilgili şikayetlerin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

 

Göğsünüz mü ağrıyor? Ağrı ile birlikte yanma, sıkışma, ağırlık hissi de mi var? Ağrı kola, boyuna, mide ve sırta yayılıyor mu? Yoksa siz bir kalp hastası mısınız? Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta, herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir. Ancak göğüs ağrısı kendi başına değerlendirilmesi gereken önemli bir ipucudur. “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” gibi sorularınız için…

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir

“Psikolojik sebeplerden akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arzetmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre, bu durum kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasının, dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Hangi tip göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı

Herşeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle genç yaşta kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle (özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra) ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabilceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

Ağrının özellikleri

Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı, daha çok sol taraf olmak üzere kollara, boyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

Efor göğüs ağrısı

Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dil altı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa, koroner damarda daralan bölgede ülsereleşme ve pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını haber verir.

Sözünü ettiğimiz belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir. Aklı kurcalayıp duran “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” sorularına kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkikler sayesinde cevap bulabilmek mümkündür.

 

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , ,

01 Mart 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Sağ ve sol gögüş kafesinin alt kısmına kramp girmesi” için 18 Yorum

 1. dertli diyor ki:

  kronik böbrek hastasıyım ve bu aralar kalbimde ağrımaya başladı bütün organlarımda tuhaf ağrılar ne yapacağımı şaşırdım artık bitiyorum sanki bana bi akıl verin

 2. Fırat diyor ki:

  Öncelikle herkese merhabalar 5 dakika önce aynı sorunu bende yaşadığım için buraya girdim diyebilirim 5.sınıf tıp öğrencisiyim,bu ağrının herkese tipik olacağını sanmıyorum sadece şuna dikkat edin bu ağrı kramp gibi geliyor şimdi anatomik olarak şöyle söyleyeyim ciğerlerimizin altında onları diğer organlardan ayıran diyafram(bulunur) bu bir kas yapıdır her kas yapıda olabileceği gibi diyaframdada kasılmaların olması mümkündür ‘Diyafram Krampı’ olarak aratırsanız sebebini göreceksiniz bu krampı tetikleyen diğer birşey ise esnemektir bunada dikkat edin esnedikten sonra giriyorsa korkacak birşey yok o acıyla gerçekten o anda öleceğinizi sanıyorsunuz ama dakikalık bir acı yapabileceğiniz tek şey esnerken dikkat etmek olsun ve haraket etmemeye çalışın…

  • Fırat diyor ki:

   Hatta ingilizcesi olanlar için bu yazı mükemmel bir kaynak tam anlattığım şey :

   Ağrının nefes aldıkça arttığını kollarınızı havaya kaldırarak rahatlamaya çalıştığınızı aynı anda hiç hareket edemediğinizi yazıyor tam olarak benim yaşadıklarım bunlar..

   O anda yapmanız gerekenler arasında :

   Antreman yapıyorsanız derin nefes alarak yapmanızı öneriyor(bu kramp girmeden önce tetikleyici faktör)
   Eğer kramp girdiyse nefes almayı denemek yerine tam olarak yazdığını çeviriyorum ‘Homurdanarak Nefes Verin’
   Eğer kramp sık giriyorsa spora 1 haftalık ara verin.
   Masaj yapmaya çalışın,eğer elinizi göğüs kafesinizin altından karaciğerin üstünden yukarıya doğru ittirebiliyorsanız bunlarda yardımcı olacaktır..

 3. erenus diyor ki:

  göğüs kafesimin sağ tarafında uykudan uyandığımda hareketimi engelleyecek derecede şiddetli bir ağrı oluyor ağrı uzun bir süre geçmiyor hareket edemiyorum nefes alıp vermeyide zorluyor ama sürekli olan birşey değil bu ikinci kez oluşu,şuandada yanma var sebebi nedir aydınlatırsanız sevinirim

  • Deva diyor ki:

   sigara içiyormusunuz

  • esra diyor ki:

   Ayni sorun bende de var sabah uyandigimda sag gogsume kramp gibi agri saplaniyor ve bu cok aci verici evt sigara iciyorum bir seneden beri sin zmnlarda cok olmaya basladi ve doktorada gitmeyede korkuyorum 23yasindayim evliyim ve iki tane cocugum var gogsume agri girdiginde sanki orda bi cokukluk hissediyorum sitresten 7aydirda regl olamiyorum doktora randavu alicam bakalim sonuclar ne olucak burada yazar paylasirim:/

 4. Yasemin diyor ki:

  Sol gogus kafesinin alt kısmından ağrı gelip mideme doğru bıçak gibi batma ve sırt bölgemde ağrı nefes darlığı çekiyorum ve bu bana 15/20gun arayla oluyor böyle bı ağrı yok doktorum bana safra kesemde çamur var demişti tekrar oldugunda safra keseme alakası olmadıgını söylüyor kar ama nerden geldigini anlamıyorlar yardımcı olurmusunuz

 5. çetin diyor ki:

  yaşım 43

 6. çetin diyor ki:

  gece uyudukdan sonra 01:00-2:00 arası göhüs kafesimin üstünde ve sırtımda bir baskı bir krapla uyanıyorum . kalp grafisi doktorlar normal diyor kas gevşetici krem veriyor ama halen bu kramplar geliyor ne yapmam gerekiyor.

 7. berrin diyor ki:

  2 ay kadar once safra kesesi ameliyatı oldum sag gogsumun alt tarafında sanırım bobrek ustune denk gelen yerde bıcak gibi saplanan kramplar basladı dinlenince geciyor agrıu kaburgalara vuruyor ..agrı da dememek lazım krampın yansıması ..doktora gitmem gereki mi ne olabilir ?

 8. aygül diyor ki:

  bende göğüsümün sağ alt tarafına giren kramplardan şikayetçiyim.bazen uykumda bazen otururken dinlenirken girebiliyor.ailemde kalp krizi geçiren yok ama acaba kalple ilgili bir sorun olabilirmi yada soğuk algınlığı filan mı.ne tavsiye edersiniz.bilgilendirirseniz teşekkür ederim

 9. metin diyor ki:

  sağ ve sol gögsüme agrı giriyor ve agrıdan önce batar sonra agrı giriyor batar fazla uzun olmuyor ama sanki kaburga batması gibi ama acile gittiğimde doktorda birşey çıkmadı

 10. özlem diyor ki:

  17 yaşındayım göğsümün sağ alt tarafına sancılar giriyor.Nefes almam zorlaşıyor.Sık olmuyor.En fazla 1 dakika belkide daha az sürüyor.Korkuyorum açıkçası.Lütfen bilgi verin.Teşekkürler.

 11. ziya diyor ki:

  gögüs kafesimn sol alt bitiminde özellikle yemek yedikten sonra bazende normal zamanlarda yumurta kadar bir alan kasıntı yapıyor ve rahatsızlık veriyor bazen eğilmeme bile engel olabiliyor bu ağrı vücudumda gaz olduğu zamanda kendini gösterebiliyor bu konuyla ilgili doktora gittim sağlıklı bir bilgi alamadım konuyla ilgili beni aydınlatırsanız inan edin çok sevineceğim şimdiden teşekkürler…

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva