Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > sedef hastalığı pe**s de oluyormu Hastalığı ve Tedavisi

sedef hastalığı pe**s de oluyormu

Soru :

sayın hocam dün soru sormuştum fakat cevap vermediniz bu peniste diye yada mantar olabilirmi bu yalnız vücudumda bacaklarımda ve eklem yerlerimde belirmeye başladı bunun çözümü nedir yardımcı olursanız sevinirim….şimdiden teşekkürler

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , ,

23 Haziran 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“sedef hastalığı pe**s de oluyormu” için 10 Yorum

 1. AGO diyor ki:

  selam benim sadece p**isimde sedef var başka bir yerde yok bu hastalıktan kurtulabilirmiyim 13 yaşımdayım lütfen yardım edin bana krem sürüyorum baze n uygunmudur?? :( :(

 2. Bıktım diyor ki:

  Askerlik yapabiliyor mü sedef hastası bazı yerlede vücudun %80inde olunca yapılamıyor diyor doğru mudur

 3. ceyhun diyor ki:

  hocam pe***in üst kısmında sedef oluşmuş tedavisi nedir ne kullanmam gerekir teşekkürler

 4. dewil diyor ki:

  peniste sedef zararlımıdır

 5. Tolga diyor ki:

  @Deva: 3 gün önce kan ve idrar testi yaptırdığımda karaciger yağlanması harici birşey çıkmamıştı kanama ilk kez bugün oldu.teşekkürler yanıtınız için.

 6. Tolga diyor ki:

  testiste oluşan sedef için sadece krem uygulaması haricinde başka bir tedavi yöntemi varmı birde kaşımak arttırır mı? penisten kan gelmesi bu sedefe mi bağlı acaba ?tşkrler

  • Deva diyor ki:

   sevgili tolga uygun kremleri doktorunuz verecektir tedavi yöntemini ilk mesajımda bulabilirsiniz penisden kan gelmesinin bir çok sebebi olabilir idrar testi yapıp araştırmak gerekiyor

 7. Doktor Deva diyor ki:

  Soru: Sedef (Psoriasis) nedir?

   

  Sedef, toplumun %1-3’ ünü etkileyen süreklilik göstern bir deri hastalığıdır. Bir alerji ya da mikrobik bir hastalık değildir. Ömür boyu süren alevlenme ve iyileşme dönemleri olan bir hastalıkıtr. Sedef bir kaç döküntü ile sınırlı olabilir veya deriyi orta-yaygın derecede tutabilir. Çoğu insan için sedef hafif seyretmeye meyillidir.

   

  Soru: Sedefin sebepleri nelerdir?

   

  Hiç kimse sedefin sebebini tam olarak bilmiyor, fakat bugün araştırmacıların çoğu bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu kanaatindedirler. Sedefde bağışıklık sistemi her nasılsa tetiklenmiştir, bu da deri hücrelerinin büyümesini hızlandırır. Normal deri hücreleri 28-30 günde olgunlaşır ve deri yüzeyinden fark edilmeden dökülür. Fakat sedef hastalığında deri hücreleri sadece 3-4 günde olgunlaşır ve hücreler yüzeyde yığılarak deriden kalkık kırmızı lezyonları oluşturur.

   

  Soru: Kimler sedefe yakalanır?

   

  Sedef, kadınlarda erkeklerden biraz daha sık görülür. Çoğunlukla 15-35 yaş arasında ortaya çıkar. Bununla birlikte bebekler ve yaşlılar dahil herhangi bir yaşda görülebilir.

   

  Soru: Sedef tanısı nasıl konur?

   

  Sedef için özel bir kan testi veya tahlili yoktur. Teşhis genellikle doktor tarafından derinin muayenesi ile konur. Nadiren, deri biyopsisi gerekir. Tırnaklarda küçük çukurcukların varlığı sedefin göstergesidir.

   

  Soru: Tüm sedefler birbirine benzer mi?

   

  Hayır. Sedefin değişik şekilleri vardır. Çocuklardaki hastalık ile erişkinlerde ve yaşlılardaki hastalık, farklı özellikler gösterebilir. Çocuklarda yeni başlamış olduğu için küçük çaplı ve kırmızı renkli, üzeri kepekli belirtiler görülür. Erişkinlerde her tür belirti görülmekle birlikte, genellikle çocuklardakilere benzeyen daha büyük çapta belirtiler vardır. Yaşlılarda ise, hastalık uzun süreden beri devam ettiği için daha büyük çapta, çocuklardakine oranla daha soluk renkte ve üzerinde kepekten çok deri kalınlaşması halinde belirtiler görülür. Ancak hastalığın alevlendiği dönemlerde, yaşlılarda bile kırmızı ve kepekli belirtiler ortaya çıkar.

  Sedef hafif dereceden ortaya ve sakatlığa yol açaçak derecede ciddi seyredebilir.

   

  Soru: Sedef bulaşıcı mıdır?

   

  Hayır. Sedef bulaşıcı değildir. Yakalanabileceğiniz veya geçirebileceğiniz bir hastalık değildir. Sedef lezyonları göze hoş görünmeyebilir, fakat mikrobik bir hastalık veya açık bir yara olarak düşünülmemelidir. Sedefli bir kişi, diğer insanların sağlığını tehdit etmez.

   

  Soru: Sedef vücudun nerelerini tutar?

   

  Sedef, en sık saçlı deri, diz, dirsek ve gövdeyi tutar. Fakat tırnaklar, el ayaları, ayak tabanları, genital bölge ve yüz (nadirdir) dahil her yerde görülebilir. Lezyonlar genellikle simetriktir, yani vücudun sağ ve sol taraflarında aynı yerde ortaya çıkarlar.

   

  Soru: Sedef saç döker mi?

   

  Sedef hastalığı saç dökülmesine yol açmaz. Ancak saçı çevreleyen çok kalın kabukları sökmeye çalışırken saçlarınız dökülebilir. Ayrıca bazı ilaçlar da geçiçi saç dökülmesi yapabilir.

   

  Soru: Sedefin diyeti var mı?

   

  Özel bir diyeti yok. Balık yağları iyi gelebilir. Aşırı kilo kıvrım bölgelerinde şikayetleri arttırır ve tedaviyi güçleştirir.

   

  Soru: Deriyi kaşımak sedef döküntüsüne yol açar mı?

   

  Evet. Özellikle alevlenme dönemlerinde deriyi kaşımak, ovmak, kabukları koparmak yeni döküntülere yol açabilir.

   

  Soru: Alkolün sedefe zararı var mı?

   

  Aşırı alkol sedefi alevlendirebilir. Orta derecede alkol alımının sedefe bir zararı yoktur. Ancak ağızdan ilaç alan hastalarda ilaçlarla etkileşime girebilir.

   

  Soru: Güneş sedefe iyi gelir mi?

   

  Doğal güneş ışığının sedef üzerine olumlu etkisi vardır. Ancak yanacak kadar güneşlenmek sedefi alevlendirebilir.

   

  Soru: Kış aylarında özel bakım gerektirir mi?

   

  Evet. Kış aylarında nem oranının azalması derinin kurumasına ve kaşınmasına yol açar. Kaşımak da sedefi alevlendirebilir. Bu nedenle nemlendirici krem ve merhemlerin daha fazla kullanılması gerekir.

   

  Soru: Sedef hastası hamile kalabilir mi?

   

  Evet. Sedefin ne anneye ne de bebeğe bir zararı yoktur. Gebelik esnasında sedef iyileşme gösterebilir veya kötüleşebilir.

   

  Soru: Sedefe yakalanacak olan insanlar biliniyor mu?

   

  Kalıtımın hastalığın gelişiminde önemli bir rolü olmasına rağmen, sedefe kimin yakalanacağını tahmin etmek mümkün değildir. Vakaların üçte birinde ailede sedef hastalığı vardır. Ancak, tespit edilmiş bir kalıtım şekli yoktur. Deriye fiziksel travma, infeksiyonlar(farenjit), psikolojik stres ve bazı ilaçlar gibi çevresel faktörler ailesinde sedef hastalığı olmayan kişilerde bile sedefin başlamasını sağlayabilirler.

   

  Soru: Sedefli anne babanın çocuğu sedefe yakalanır mı?

   

  Sedef hastalığına yatkınlık ebeveynlerden çocuğa geçebilir. Ancak bu çocuğun sedef olacağı anlamına gelmez.

   

  Soru: Stres, sıkıntı sedefe yol açar mı?

   

  Sedefe yatkınlığı olan kişilerde psikolojik stres ve sıkıntılar sedefi başlatabilir veya var olan sedefin artışına yol açabilir.

   

  Soru: Sedefin kesin tedavisi var mı?

   

  Yok. Fakat, sedef lezyonlarının kaybolmasını sağlayan hem yüzeysel hem sistemik çok farklı tedaviler vardır. Sedefli bazı kişilerde aylar hatta yıllar süren kendiliğinden iyileşmeler görülür. Ancak kişide sedefe yatkınlık devam eder. Bu yüzden döküntüler, yıllar sonra bile ortaya çıkabilir.

   

  Soru: Sedef ömrü kısaltır mı?

   

  Hayır.

   

  Soru: Sedef eklemleri tutar mı?

   

  Sedefli hastaların %10-30’unda eklem hastalığı(artrit) gelişebilir. Sedef artriti genellikle el ayak parmaklarını etkiler ve hafif seyirlidir.

   

  Soru: Sedefli hastalar normal görevlerini yapabilir mi?

   

  Sedefli hastaların büyük bölümü normal görevlerini yapabilir. Sedefin istenmeyen görünüşü nedeniyle bazen kendilerine saygıları az olabilir. Sedef genellikle toplum tarafından yanlış bilinir, bu da sosyal ilişkilerde sedeflileri utangaç yapar. Gerginlik, kızgınlık, utangaçlık ve depresyon gibi ruhsal problemler görülebilir. Sedef eğer hastalık görünür yerlerde ise hastanın çalışma hayatını etkileyebilir.

   

  Soru: Sedefin ekonomik etkisi nedir?

   

  Sedef sürekli bir hastalıktır. Çoğu vakada sürekli tedavi gerektirir. Ilaçların maliyeti ve doktor visitleri uzun sürelidir. Ciddi vakalarda yatarak tedavi gerekebilir.

   

  Soru: Sedefte tedavi umudu var mı?

   

  Evet. Bu konuda günümüzde eskisinden çok daha fazla araştırma yapılıyor. Sedefin anlaşılmasında çok fazla ilerlemeler kaydedilmiştir.

   

  Psoriazis çesitli klinik biçimlerde ortaya çikabilen, yineleyici, kronik bir deri hastaligidir. Deri lezyonlarinin çok tipik olmasi nedeniyle tani koymak oldukça kolaydir. Lezyonlar klasik olarak eritroskuamozdur; bu hem vasküler yapilarin (eritem) hem de epidermisin (skuam) etkilendigi gösterir. Morfolojik olarak çok degisik biçimlerde görülür. Psoriazis vulgaris en sik rastlanan tipidir.

  Psoriazis prevalansi farkli toplumlarda ve cografik bölgelerde degisiklik gösterir. Degisik çalismalar psoriazis sikliginin %1-2 oraninda oldugu göstermektedir. Çocuklarda rastlanma sikligi %1,1 olarak bulunmustur. Erkek ve kadinlarda esit sikliktadir. Tüm yas gruplarinda görülebilmesine karsin baslama yasi genellikle üçüncü onyildir. Erken baslangiç (<40 yas) Tip I psoriazis adini alir ve daha siddetli hastaligi belirtir. Tip I psoriazisde aile öyküsü varligi olasigi daha fazladir. Tip II psoriazisde (40 yas<) hastaligin seyri ve prognozu daha iyidir. Hastaligin genetik geçisli oldugunu gösterir pek çok çalisma olmasina karsin bu geçisin nasil oldugu kesin olarak bilinmemektedir.

  Klinik

  Psoriazis vulgaris(klasik tip); keskin sinirli, eritemli zemin üzerinde yerlesmis sedefi beyaz ya da gümüsümsü kepeklerle kapli lezyonlarla karakterizedir. Baslangiç lezyonu genellikle eritemli bir makül ya da makülopapül olup, bu lezyonlarin genislemesi ile üzeri skuamla kapli büyük plaklar ortaya çikar. Skuamlar lezyonun üzerini bütünüyle kaplayabilir ya da ortasinda yapismis olarak bulunabilir. Kronik lezyonlarda skuamlar kalinlasarak alttaki plaga daha siki yapisir. Skuamlar kazindiginda tabaka tabaka kalkarak, toz gibi bir beyazlaslasma olur, buna “mum lekesi belirtisi” denir. Skuamlar mekanik olarak kaldirildiginda eritematöz zemin üzerinde küçük kanama odaklari belirir. Buna “Auspitz belirtisi” adi verilir. Bu kanama odaklari uzamis dermal papilla uçlaridir.

  Lezyonlar simetrik olarak diz, dirsek, lumbosakral bölge, saçli deri (kulak arkasi) ve göbek çevresine yerlesir. Küçük tek bir plak birleserek genis plaklara, genis plaklar birleserek harita (P. geagrafika) gibi lezyonlara dönüsebilirler. Bazen lezyonlar, orta kismi iyileserek anüler bir biçim alabilir. Stasyoner psoriazis aksilla, inguinal bölge gibi kivrim bölgelerinde sinirli kalabilir (P. inversa).

  Psoriazisde el tirnaklarinda %50, ayak tirnaklarinda %35 oraninda tutulum olur. Bu degisiklikler toplu igne basi büyüklügünde çukurcuklar (pitting), subungual hiperkeratoz, tirnak distalinde sari renk degisikligi, siddetli olgularda onikodistrofi biçimindedir.

  Erüptif (Guttat) Psoriazis: Çok sayida 0,5-1 cm’lik küçük, eritemli skuamli papüllerle kendini gösterir. Genellikle gövde ve üst ekstremitelere lokalizedir. Ortaya çikmasinda streptokokal üst solunum yolu enfeksiyonlari tetikleyici rol oynar. Birincil hastaligin tedavisi psoriazisin deri lezyonlarininda düzelmesini saglayabilir. Ancak ilerde psoriazisin yineleme olasiligi vardir.

  Psoriazisin özel formlari:

  Psoriatik eritroderma: Psoriazisin tüm vücut yüzeyinin tutuldugu jeneralize, agir bir formudur. Psoriazisin tüm belirtileri bulunmakla birlikte eritem en belirgin bulgudur. Psoriatik eritroderma, ani jeneralize eritem biçiminde ya da kronik plak tipi psoriazisin yaygin eksfoliyatif faza dönüsmesi biçiminde baslayabilir. Bu, hastalik aktivitesinin derecesini belirler. Hastalarda ates, halsizlik, kiriklik, lökositoz, vazodilatasyona bagli sivi-elektrolit kaybi, isi kaybi ve santral hipotermi gibi sistemik komplikasyonlar ortaya çikabilir. Asiri skuamasyon nedeniyle protein kaybi ve demir eksikligi olabilir. Tirnak matriksinin destrüksiyonu nedeniyle tirnak büyümesi durur ya da tirnak yitimi olabilir.

  Püstüler Psoriazis: Lokalize ya da jenaralize olur.

  Lokalize form simetrik olarak avuç içi ve ayak tabanlarinda eritemli zemin üzerinde sari püstüllerle karakterizedir. Sistemik belirtiler yoktur.

  Jeneralize püstüler psoriazis ise akut ve seyrek olarak mortalite riskli olan bir formdur. Atesle baslayip 2-3 mm boyutlarinda yaygin steril püstüller avuç içi, ayak tabanlari, tirnak yatagi dahil tüm gövdeye ve ekstremitelere dagilir. Püstüller genellikle eritemli zemin üzerindedir. Önce yama tarzinda iken zamanla birlesirler ve tüm deri yüzeyini tutarak hastalik daha siddetlenir. Hastalik karakteristik olarak püstüller ve atesle birlikte giden dalgali bir seyir izler. Tirnaklarda onikolizis görülebilir. Ikincil bakteriyel enfeksiyonlar, septisemi, dehidratasyon, elektrolit dengesinde bozukluk, hipokalsemi ve hipoalbüminemi gibi ciddi komplikasyonlar görülebilir.

  Psoriatik Artrit: Tüm psoriazis tipleri içinde, hastalarin en azindan %5-8′inde eklem, tendon, ligaman ve fasya tutulumu olabilir. Eger deri tutulumu siddetli ise ya da püstüler psoriazis oldugunda daha yüksek siklikta görülür. Seronegatif bir artrit olup, genellikle deri lezyonlarindan sonra ortaya çikar. Psoriatik artritli hastalarda HLA-B27 ekpresyonu artmistir. Asimetrik oligoartrit ve monoartrit, romatoid artrite benzeyen simetrik poliartrit ya da ankilozan spondilite benzeyen aksiyal artrit biçiminde görülür. Olgularin çogunda asimetrik oligo artiküler tutulma görülür. Siklikla el ve ayaklarin distal ve proksimal interfalanjiyal ve ayaklarin metatarsofalanjiyal eklemleri tutulur. Seyrek olarak büyük eklemleri, %20 olasilikla sakroiliak eklemi tutulabilir.

  Patoloji: Aktif bir lezyonda karakteristik bulgular epidermistedir.

  1. Rete çikintilarinda düzenli uzama ve akantoz,

  2. Dermal papillalarda uzama, genisleme ve ödem,

  3. Parakeratoz (yassi, çekirdekli stratum korneum hücreleri tabakalar biçiminde birbiri üzerine yigilmistir. Genellikle hiperkeratoz ile birliktedir),

  4. Malpighi tabakasinin suprapapiller kisminda incelme, bazen spongioform püstüllerin olusumu,

  5. Granüler tabakanin incelmesi ya da kaybolmasi,

  6. Mitozda artma,

  7. Lenfosit ve monositlerden zengin az ya da çok dermal infiltrasyon ve ödem,

  8. Stratum korneumda ya da hemen altinda yerlesen PMNL olusan epidermal mikroabseler (Munro mikroabseleri).

   

  Tani ve Ayirici Tani:

  Psoriazis tanisi agirlikli olarak klinik bulgulara dayanilarak konulur. Bazi lokalizasyonlar ve atipik biçimlerde taniya histopatolojik inceleme yardimci olur.

  Hastaligin aktivitesinde degisiklik oldugunda, erüptif, püstüler ya da eritematöz oldugunda tanida güçlük olabilir. Ayirici tanida ekzema, pitriazis rubra pilaris, seboreik dermatit, pitriazis likenoides varioliformis, kandida, yüzeyel mantar hastaliklari, sifiliz, kutanöz T hücreli lenfoma gibi hastaliklar düsünülebilir.

 8. Doktor Deva diyor ki:

  Psoriazis (Sedef)

  Erkek genital sistemini etkileyen en sık hastalıklardan biridir. Nadiren  bütün skrotum (testis) ve pe**s tutulabilir.&nbsp; Sadece pe**s üzerinde de  olabilir. Tedavisi genellikle lokal klinik uygulama ile yapılır.

   

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva