sertlesme sorunu ısteksızlık

ben 28yasında yım cınsel ıstegım azaldı ılıskıde sertlesme olmadı sertlesmeden bosaldım doktara gıttım total testosteron 5,53 2,8-8,0 ng/ml sonuc cıktı hersey normal dedı basından acıkca sagdı ne yapmalıyım

Cevap

Erkeklerde sertleşme bozukluğundan bahsedebilmek için bu durumun cinsel ilişkiyi engelleyecek kadar önemli ve tekrarlayıcı olması gereklidir.

Erkeklerde sertleşme (ereksiyon) karışık bir sinir ve damar sistemi mekanizmalarının işlevi sonucunda olur. Peniste sertleşmeyle ilgili bu mekanizmayı başlatan genellikle görsel veya dokunmayla oluşan cinsel uyarılardır. Bu uyarılarla ilk olarak beyinde bazı merkezlerde uyarım oluşur bu da omurilik içinde ilerleyen sinir uyarılarına neden olur. Omurilik yoluyla ilerleyen sinirsel uyarılarla penis içindeki atardamarlarda genişleme başlar, bu genişleme ile penis içindeki süngersi yapılar kan ile dolar.

Penisin hacminin böyle artması toplardamarları sıkıştırarak penis içindeki kanı boşaltma hızlarını azaltır. Bu durum devam ettiği sürece yani cinsel uyarılar ve penise giden kan akışında artış olduğu sürece sertleşme devam eder. Cinsel uyarılar yeteri kadar devam ederse başka bir sinir uyarımı etkili olarak belli bir süre sonunda boşalma (ejakülasyon) oluşur. Erkeklerde sertleşme ve boşalma ilk bakışta basit gibi görünebilir fakat oldukça karmaşık bir işlevdir. Bu nedenle bu konuda sorunlar da sık görülür. Vücuttaki damarları ve merkezi sinir sistemini etkileyen birçok hastalık peniste sertleşme bozukluğu yaratabilir.

Özetle peniste sertleşme ereksiyon bozukluğu ; devamlı olarak ya da tekrarlayan bir şekilde , erkek cinsel organında (penis) cinsel ilişki için gereken düzeyde sertleşmenin elde edilememesi ya da cinsel ilişki sonuna dek bu düzeyin korunamaması durumudur.

peniste sertleşme ereksiyon bozukluğu kişide önemli derecede gerilime ya da sosyal ilişkilerde güçlüklere yol açar. Bu teşhisin konması için başka bir psikiyatrik hastalık, bir ilaç,madde ya da bir vücutsal hastalığa bağlı olmaması gerekmektedir.

Bazı durumlarda cinsel yaşantının hiç bir döneminde ereksiyon sağlanamamışken, bazı kişilerde başlangıçta bu durum varken, cinsel birleşme anında bu kaybolabilir. Bazen de sadece mastürbasyon esnasında ya da uykudan uyanırken ereksiyon oluşur, cinsel birleşmelerde oluşmayabilir. peniste sertleşme ereksiyon bozukluğu kişide bir cinsel kaygı, gerekli performansı gösteremeyeceği endişeleri ya da cinsel uyarıma ve zevk alma hislerinde azalma ile ilişkilidir.

Depresyon geçirmekte olan ya da madde kullanım bozukluğu olanlarda bu soruna rastlanabilmektedir. peniste sertleşme ereksiyon bozukluğu tedavi edilmezse ne yazık ki evlilik sorunları, boşanmalara , alkol-madde kullanım bozukluklarına, diğer esin evlilik dişi ilişkilerine yol açabilmekte, bu nedenle intihar ya da cinayetlerle sonuçlanabilmektedir.

Yaşa bağlı damar bozuklukları yanında bazı ilaçların kullanımı sırasında, bazı hormonal ve sinir sistemi hastalıklarında ve ruhsal bozukluklarında da erkeklerde sertleşme sorunları yaşanabilir. Depresyon ve ruhsal gerilim (anksiyete) sık olarak sertleşme sorunu yaratır. Bununla birlikte depresyon tedavisi ilaçları ile bazı kalp ve yüksek tansiyon ilaçlarını uzun süreli kullanmak yine aynı sorunu yaratabilir. Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, kanda yağ yüksekliği ve akciğer hastalıklarında peniste sertleşme sorunları yaşanabilir. Bu saydığımız hastalıkların yeterli bir biçimde tedavisinin yapılması peniste sertleşme sorunlarını çözmekte etkili olabilir.

Sigara, alkol ve narkotik madde alışkanlıkları bir süre sonra penis sertleşmesi bozukluklarına neden olacaktır. Bu nedenle vücuttaki damarlar ve sinir sistemi üzerinde zararlı etkileri olan bu alışkanlıklardan uzak durmanız gerektiğini sanıyorum söylemeye gerek yok. Sertleşme bozukluklarının görülme sıklığını düzenli bir özel ve iş yaşamı sürdürmeye çalışarak azaltabilirsiniz. Bunun yanında düzenli olarak spor yapmak vücuttaki damarların yapısının çabuk bir biçimde bozulmasını engeller ve sorunun görülmesini geciktirerek bu konuda olumlu etki sağlar.

Benim size önerim ; öncelikle üroloji ve psikiyatri uzmanlarına muayene olarak , sertleşme sorununun psikolojik mi , organikmi olduğunun tespit edilmesi ve buna uygun tedaviyi yaptırmanız olacaktır.
Geçmiş olsun.

12 yorum “sertlesme sorunu ısteksızlık

 1. Murat

  Mrb hocam benim sertleşme sorunum var bayasıkıntılı bana yardımcı olursanız neyapmam gerekir yaklaşık bir yıldır devam ediyor sertleşme sorunum aksarayliyim

  • Erkeklerdeki sertleşme sorunlarının; sertleşememe sorunu veya penisin sertliğini yeterince sürdürememe probleminin tedavisi mümkündür.

   Erkeklerde sertleşme sorunu; iktidarsızlık, ereksiyon problemi, empotans veya erektil disfonksiyon gibi isimlerle de anılmaktadır.

   Öncelikle bir erkeğin sertleşme sorunu yaşaması hem eş tarafından hem de erkek tarafından kesinlikle abartılmamalıdır. Penise gereğinden fazla anlam yüklemeyip, sakin bir şekilde tedavi için çare aramak omuzlardaki yükü hafifletecektir.

   Modern bilimde diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi erektil disfonksiyonda (sertleşme problemlerinde) de cinsel terapiler eşli olarak yürütülmektedir. Diğer taraftan sertleşme sorunları hemen her erkeğin hayatının bir bölümünde yaşanılabilmektedir. Sorunun en az 3 ay, hatta 6 aydan daha uzun sürmesi durumunda tedavi için hekime başvurulması önemlidir.

   Doğru ve kalıcı bir tedavi için sorunun uzman öncelikle bir ürolog hekim (bevliyeci) tarafından değerlendirilmesi gerekir. Yapılan ürolojik değerlendirmenin ardından fiziksel (organik) bir sorun veya hastalık varsa öncelikle onun tedavisi yapılmalıdır. Eğer ki fiziksel bir engel yoksa, yani sorunun kaynağı yalnızca psikolojikse uzman cinsel terapist tarafından uygulanan cinsel terapi teknikleriyle kolay bir şekilde sorun ortadan kaldırılmaktadır.

   Sertleşme sorunun fiziksel mi, yoksa psikolojik mi olduğu nasıl anlaşılır?
   Yapılan ürolojik muayene, testler ve değerlendirmeler kesin olarak bu ayırıcı tanının sağlanmasında yeterli olacaktır. Ancak sabah uyandığında penisin sertleşmiş olması (sabah ereksiyonlarının varlığı) büyük oranda sorunun fiziksel (organik) bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığını, yani psikolojik orijinli olduğunu işaret eder.

   Bazı durumlarda erkeklerdeki cinsel isteksizlik sorunu da sertleşme problemi gibi algılanabilir. Bu durumda öncelikle ayırıcı tanı iyi yapılmalıdır.

   Sertleşme sorununun tedavisi nasıldır?
   Erkeklerdeki sertleşme problemi (iktidarsızlık) tedavisi sabır ve zaman isteyen bir süreçtir. Uygulanan bilişsel davranışsal cinsel terapi teknikleri ile kalıcı çözüme ulaşılabilmektedir.

   Terapistin verdiği egzersiz ve ev ödevlerinin dikkatli bir şekilde yapılması, terapistle kurulacak güven duygusu ve sağlıklı iletişim sayesinde bu problem kolaylıkla çözüme kavuşturulabilecektir.

   Performans anksiyetesinin (başarısızlık kaygısının) giderilmesi önemlidir!
   Ereksiyonu sürdürememe sorunu ile karşılaşan erkeklerin, bu durumu utanç veren bir olay gibi algılamaması ve tedavi için cesur bir şekilde arayışa girmesi gerekir. Tıpkı diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi iktidarsızlıkta da erken dönemde harekete geçmek ve tedavi olmak süreci kolaylaştıracak ve kişinin psikolojik olarak yıpranmasını engelleyecektir.

   Erkeklerdeki pek çok cinsel problem performans anksiyetesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tedaviye başlandıktan sonra verilen bilgiler ile kişinin rahatlatılması ve özgüvenin yeniden kazandırılması bu yüzden önemlidir.

   Sertleşme sorunu için psikolojik tedaviler
   Uygulanan modern cinsel terapi teknikleri ile psikolojik kaynaklı iktidarsızlık sorunları genelde 6 ile 10 seans arasında çözüme kavuşabilmektedir.

   Sertleşememe nedeni ile uygulanan cinsel tedavilerde genel olarak bilişsel – davranışsal cinsel terapi teknikleri kullanılmaktadır.

   Bazı durumlarda dinamik terapiler de gerekli hale gelebilir. Bu tür durumlarda tedavi süreci bir miktar daha uzamaktadır.

   Vajinismus sorununa bağlı sertleşememe problemi tedavisi
   Erkeklerdeki sertleşememe problemi bazen kadınlardaki vajinismus sonrasında da ortaya çıkabilmektedir.

   Çoğu zaman uygulanan vajinismus tedavileri sonrası kadındaki istemsiz kasılmaların giderilmesi ile sertleşememe problemi de kendiliğinden düzelmektedir. Bazı durumlarda cinsel terapi uygulanması da gerekli olabilir.

   Sertleşme bozuklukları için ilaç tedavileri
   Erkeklerdeki sertleşme sorunlarının (erektil disfonksiyon, iktidarsızlık) tedavisi için günümüzde bazı ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar genelde 5 PDE inhibitörleri grubu ilaçlardır. Reklama girmemesi için burada ilaç isimleri anılmamaktadır.

   Sertleşme problemleri (erektil disfonksiyon) için verilen ilaç tedavileri oldukça yüz güldürücü sonuçlar doğurmakla birlikte, cinsel terapilere ilave olarak kullanıldığında daha iyi sonuçlar elde edilmektedir.

   Çok ileri durumlarda ve organik kökenli ereksiyon sorunlarında penis dokusu içine madde enjeksiyonları, idrar kanalına bazı ilaçların verilmesi ve penis protezi (penil protez) ameliyatlarına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>