Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > sinir,asabilik,bağırma ve ağlama Hastalığı ve Tedavisi

sinir,asabilik,bağırma ve ağlama

Soru :

kızım 2.5 yaşında.ismi ela.benim sorunum kızımda aşırı derecede ve bişiy oldunda aşırı derecede çığlık atma ve huyu başladı.bağırıp çığlık atarak istediğini yaptırma yoluna giriyor.ama bu huyu bizleri ve çevreyi çok rahatsız ediyor.ne yapmamız gerekiyor bu durumda çaresizim.doktora gitmeyi düşündüm ama maddi sorundan dolayı gidemiyorum..ve aşırı derecede huyu başladı bişiy gördünde onu alamadığı takdirde veya eline vermedimiz takdirde kendini yerden yere atıp bağırmayla beraber ağlaması başlıyor.ne kadar bağırsamda vursamda bir türlü susturamıyorum.birine kızdığı zaman tavır alıp hareketler sergiliyor.lütfen yardımcı olun.şimdiden çok teşekkür ediyorum…istanbul.(ela)

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , ,

25 Ağustos 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“sinir,asabilik,bağırma ve ağlama” için 15 Yorum

 1. Beril diyor ki:

  Bi anda titremeye başladım ve ağlamaya bu hastalık nedir

 2. sibel diyor ki:

  5 yaşında oglumun davranısları konusması cok bozuk sinirlenince kafasını vuruyor saçlarını yoluyor bana vurmak istiyor cok geniş aileyiz dede babanne hala yenge amca bir arada yaşıyoruz ve cok disiplinliler cocuk oynuyamıyor bir veya iki arkadası var ne yapacağımı bilmiyorum devamlı tv izlemek istiyor oyuncaklarını kırarak oynuyor piskoluk gerekiyormu lütfen yardım edin simdiden tesekkur ederim

 3. zeliş diyor ki:

  öncelikle benşm 8 yaşına yeni giren oğlum var çok sinirli aşırı tepkili birşeyi yapamadığını ve birincilik konusunda sinir anında ağlama hırcınlık bağırma ve ben nasıl davranacağımı bilemiyorum çünkü bana karşı da bağırması saldırganlık vurma gibi hareketli var bu konuda nasıl yaklaşmalıyım bilemiyorum okulun rehber öğretmeniylede görüşmelerimiz var bide sizden bilgi almak istiyorum

  • Deva diyor ki:

   sevgili zeliş daha önce yayınlanmış bir yazıyı sizinle paylaşmak sterim
   Her şeyden önce ana-baba çocuğa saldırganlık modeli olmamalıdır.(Evde dayak yiyen bir çocuk varsa kardeşini dövüyor. Kardeşi yoksa okulda en ufak bir sorunda arkadaşına vuruyor. Ya da hayvanlara eziyet ediyor.)Çünkü dayak herkes için olumsuz duygular yaratır.

   2-Çok fazla saldırgan davranışlara tolerans gösterilmemelidir.Çocuğun istekleri bu tip davranışlar yapınca yerine getiriliyorsa, çocuk isteklerini yaptırmada araç olarak görmeye başlar. Bu yolla istekleri yerine getirilmemelidir.Saldırgan davranışlar ödüllendirilmemeli ve onun bu davranışının istenmeyen bir davranış olduğu hemen gösterilmelidir.

   3-Saldırgan davranışlar kesinlikle dayakla cezalandırılmamalıdır.Ana-babanın ilgisi sevgisi azaldığında ve fiziksel cezalar uzun süre devam ettiğinde, çocukta saldırgan, asi, sorumsuz davranışlar gelişir. Saldırgan davranışlar ortaya çıktığında, yetişkinler sakin davranmalı, anormal duygusal tepkiler yerine ben dilini kullanmalıdır.(Böyle davrandığın için üzüldüm) Dayak saldırgan davranışın hemen bitiminde uygulandığı zaman, onun hemen kesilmesini sağlayabilir ancak,çocukta düşmanca duygular geliştirir.

   4-Çocuk gergin ve sinirliyken onunla tartışmamalı, sakinleşmesini beklemeli ve daha sonra davranışı ile ilgili konuşulmalıdır.

   5-Çocuğa sosyal olgunluğuna uygun çeşitli sorumluluklar verilmeli, başarabileceği kadarıyla bir çok Şeyleri başlatıp, bitirmesi sağlanmalıdır. Çocuk başarma duygusunu yaşamalıdır.

   6-Çocuğa bu davranışın dezavantajları gösterilmelidir.Saldırgan davranışları ile isteklerini elde edemeyeceğini, istediği Şeyleri kaybettiğini görmeli ve yaşamalıdır.

   7-Olumlu davranışı pekiştirme: Ana-baba ve diğer yetişkinler çocuğun olumlu davranışını görüp, olumsuz davranışı görmemezlikten gelmelidir.Çocuk bu davranışı yapmadığında sözel olarak ödüllendirilmelidir. Ör:10dk. Kavga etmeden ve bağırmadan oynadığında bu sözel olarak ödüllendirme.

   8-Çocuğun dışarıda oynamasına izin verme, bu çocuğun gerilimini azaltır ve enerjisini boşaltma imkanı sağlar.

   9-Saldırgan davranış diğer çocukların güvenliğini ciddi bir Şekilde tehdit etmedikçe bu davranışın üstünde durmamak gerekir.

   10-Kendi kendine konuşma:Çocuk oldukça dürtüsel davranıyorsa ve onun bu yönünü kontrol etmede güçlük yaşanıyorsa;çocuğa başkalarına vuracağı zaman, kendi kendini engelleyici cümleler söylemesi öğretilebilir.Ör:10′na kadar say ve ona vurma gibi.

   11-Çocuk saldırgan modellerle karşı karşıya getirilmemelidir.TV.deki Şiddet içeren programları seyretmesi engellenmelidir.Eğer kesinlikle engel olunamıyorsa, ana-baba çocukla birlikte seyrederek Şiddetin sonuçlarını tartışabilirler.Ayrıca bu Şiddet filmlerinin gerçek yaşamın modeli değil, kurmaca olduğu çocuğa anlatılabilir.

   12-Kızgınlıktan kurtulmak için alternatifler bulunabilir. Yumruklanabilen kil, çakılabilen çiviler,resim çizme, boyama çocuğun kızgınlık duygularını kontrol altına almayı sağlayabilir. Ayrıca futbol,basketbol gibi sporlar kabul gören çıkış yollarıdır.

   13-Her yaş ve dönemde çocuğun temel ihtiyaçları zamanında yerine getirilmelidir.

   14-Bu çocukların özellikle baba ile daha çok birlikte olması sağlanmalıdır.

   15-Anne-babalar bu çocuklarla iletişim kurarken ben dilini kullanmalıdır.Ör:Böyle kavga ettiğin zaman rahatsız oluyorum, üzülüyorum gibi.kişiler duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını davranış anında dile getirmelidir.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz