Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > siyah renkte bi akıntı Hastalığı ve Tedavisi

siyah renkte bi akıntı

Soru :

selamlar 16 haziranda adet oldum ve aynı gün aylık koruyucu iğne vurdurdum ilk kez bir doğum kontrol yöntemine başvuruyorum 30 yaşındayım 3 çocuk annesiyim son doğumumu 1 yıl önce yaptım ve yine hayatımda ilk kez 1temmuz da yeniden kanamam geldi normalde ayda bir yada daha uzun aralıklarla kanarım fakat bu kanama siyaha yakın ve pıhtılaşmış sümüksü bi şey hala devam ediyor vaj***na bölgemde ve kasıklarımda hafif sancılar var kanama 2 günün sonunda arttı iğnemidir sebebi yoksa farklı bir rahatsızlığın habercisimi

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , ,

04 Temmuz 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“siyah renkte bi akıntı” için 25 Yorum

 1. LadyMiracle diyor ki:

  İyi günler , 21 yaşındayım ve bekarım. Aşırı kiloluyum ve adet düzensizliğim var. bir hafta önce 2aylık bir aranın ardından adet gördüm. Başlangıçta kahverengi/siyahımsı akıntı ve ardından adet akıntısı geldi. Ancak yanma vardı. Bugün tekrar siyah akıntı gelmeye başladı yanmayla. Ben 2 ay evvel adet gördüğümde de önce 1 hafta adet gördüm,ardından 1 hafta ara ile tekrar ve bu kez 22 gün adet gördüm. O zaman ultrasona almıştı doktorum,kist yok ve horman testim de normal çıktı. Çok stresli bir yapım vardır. Acaba bundan mı yoksa bende bir problem mi var acaba?

 2. esma diyor ki:

  s.a hocam belimde ve kasigimda agri var ve simsiyah bir akinti oldu 27 yasindayim evliyim korkuyorum onemli bisey olabilir mi?

 3. burcu diyor ki:

  Meraba ben 15 yasindayim henüz adet olmadim,birkac haftadan beri beyaz-şeffaf renklerde akinti gelmeye basladi bugünde siyah bir akinti geldi bunun sebebi nedir ?

 4. sibel diyor ki:

  merhaba ben 3 ay önce doğum yaptım ve henüz regl olmadım ama koyu siyahımsı bi akıntı oluyor yeni başladı nden olabilir

 5. Ekin diyor ki:

  merhaba, ben daha 13 yaşındayım ve vaj*namdan siyah, koyu kırmızı akıntı geldi fakat daha adet gunume var. bundan once de mantar endisesiyle ilaclar almistim ki hala aliyorum. ara sira kasinti oluyor ve su anda da koyu kirmizimsi ve kahverengi akintilar geliyor cok endiseliyim ve doktora gorunmeye de cekiniyorum yardim eder misiniz?

 6. esmaa diyor ki:

  Merahaba… ben 22 yasindayim benim adet donemim bittikten 10 gun sonra kahverengi akintim oldu ve siyah et parcalari geliyor akinti zamnla siyaha dondu ve 5 gundur akintim var bunun nedeni nedir acaba ?

 7. Sidem diyor ki:

  Ben daha 12 yaşındayım ilk regl dönemimdeyim ve bezimde sümüksü siyah gibi bir renkte bir şeyler görüyorum hastalık mı ?

 8. nokidem diyor ki:

  merhaba hocam.ben 27 yaşındayım25 günde 1 adet görüyorum we adet dönemlerimi psikolojik olarak çok zor geçiriyodum.kadın doğum uzmanına anlattım.adını unuttuum bi sendromdan sözetti we bunun normal oladıını söyledi.bana bi tane bitkisel bi tane magnzyum bi de GYNELLE die bi doum kontrol hapı werdi.magnezyumu mide bulandırdıı için kullanamadım.gynelleyi 10 tane kullanabildim.o da mide bulandırdı we hormonlarımı faaliyete geçirdi resmn şiştim göğsüm ağrımaya başladı.onu da bıraktım.gynelleyi bırakalı 1 hafta oldu.şimdi de siyah bi akıntı gelio.erken de olsa adet oldum sandım fakat deil.tuwaletimi yaptıktan sonra nokta nokta parçalar gördüm.bunlar ilaç kullandıım için normal mi yoksa anormal bi durum mu war?üşütmekten de olabilir mi?cewaplarsanız sewinirim. şimdiden teşekkrler…

 9. nurcan diyor ki:

  Merhaba, 16 yaşındayım ve adetim düzenlidir. 6 gün sürer. ama bu seferki adetimde son gününde siyah bir akıntı geldi nedeni ne olabilir? bu aralar çok stresliyim ve idrarım iltihap var bu sebep olabilir mi yoksa ciddi bir şey olabilir mi?

 10. nur diyor ki:

  merhaba hocam ben 18 yaşında bi genç kızım regli dönemlerinden sonra koyu kahverengi siyahada dönüşebilir bi akıntım oluyo sizce doktora gitmelimiyim yoksa böyle sorunlar görünebiliyomu ?

 11. aysu diyor ki:

  selam bir kac gundur vajinamda siyahimsi kahverengi akintim oluyor neden oldugnu anlamiyorum tatilden bugun donduk tatilin son gunleri basladi ben hamilelik bekliyordum yumurtlama gunu iliskide bulunmusduk ama galiba bu defa olmadi lutfen cevab yazin nolur tesekuller

 12. didem diyor ki:

  Hocam yaklaşık bir hafta önce karın gerdirme ameliyatı oldum ve şu anda koyu
  kahve renginde akıntım var içinde ip şeklinde damarlarda var. Bu vaj**l bi rahatsizlikmi
  Yoksa ameliyat ‘dan mi kaynaklanıyor. Doktordan randevu aldım ama bi ay sonra bi ay
  Içinde sorun büyürmu yardımcı olursanız sevinirim tsk.

 13. ümmühan diyor ki:

  selamlar!23yaşındayım sorunum vajinadan gelen siyah akıntılarım şuan tedirgin oldum sebebini öğrenebilirmiyim mail yoluyla. şimdiden tşk ederim

  • Deva diyor ki:

   Kadınların önemli bir kısmında hiç bir hastalık söz konusu olmamasına karşın akıntı vardır. Fizyolojik akıntı olarak nitelendirilen bu akıntının en önemli özellikleri akıntının uzun zamandan beri var olması, hemen her gün bulunması, kokusuz olması, renginin şeffaf-beyaz veya açık sarı renkli olması, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, kanama ve diğer belirtilerden hiç birinin bulunmamasıdır. Bu özelliklere sahip bir akıntının bir hastalıktan kaynaklanması pek olası değildir.

   Bazen fizyolojik akıntı ped kullanımı gerektirecek kadar fazla olabilir. Esasen hijyenik ped üreticilerinin “günlük ped” adı altında bir ürün geliştirmelerinin nedeni kadınlarda fizyolojik akıntının nispeten sık görülen bir durum olmasıdır.

   Fizyolojik akıntı, rahim ağzı salgılarıyla birlikte kendini sürekli olarak yenileyen vaj***na dokusundaki artıkların atılmasından ibarettir. Bu açıdan bakıldığında fizyolojik akıntının aslında önemli bir işlevi olduğu söylenebilir.

   Fizyolojik akıntılar hormonlar tarafından kontrol edildiklerinden özellikle aktif hormon üretiminin devam ettiği üreme çağında görülürler.

   Fizyolojik akıntı adet döngüsünün her gününde var olabileceği gibi yalnızca belli günlerde ortaya çıkabilir. Yumurtlama döneminde rahim ağzından yumurta akı kıvamında, lastik gibi uzayabilen berrak bir sıvı salgılanır ve bu sıvı kadın tarafından çoğunlukla hissedilerek “akıntı” olarak nitelendirilir.

   Unutmayın: Akıntının özellikleri yukarıdakilere uymuyorsa bu sizde bir sorun olduğuna işaret edebilir. Özellikle yeni başlayan, yani alışkın olmadığınız bir akıntı söz konusuysa kendi kendinize “fizyolojik akıntı” tanısını koymamalı ve doktora başvurmalısınız.

   Fizyolojik olmayan akıntılar

   Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir. Çoğu durumda neden bir genital enfeksiyondur.

   Akıntının kaynağı olan genital enfeksiyon çoğu durumda vaj*****ya sınırlı iken (vajinit), bazı durumlarda rahim ağzı enfeksiyonu (servisit) veya genital sistemin daha üst bölgelerini tutan bir pelvik enfeksiyon söz konusu olabilir.
   Vajinitler genital hijyenin bozulmasına neden olabileceklerinden ve özellikle de gebelik döneminde yaratmaları muhtemel sorunlar nedeniyle genellikle tedavi edilmeleri önerilen enfeksiyonlardır.
   Servisit nedeni olan bakteriler üst genital kanala sıçrayarak daha ciddi enfeksiyonlara neden olabileceklerinden mutlaka tedavi edilmelidirler.
   Pelvik enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına ve abse oluşumuna neden olabileceklerinden her zaman ciddiye alınmalıdırlar.
   Enfeksiyon dışında, ender görülse de özellikle rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerin de yalnızca akıntı şeklinde belirti verebileceği unutulmamalı ve akıntının nedeninin aydınlatılması için kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

   Gebelikte anne adaylarının önemli bir kısmında akıntı vardır. Ancak çoğu durumda bu gebeliğe bağlı fizyolojik bir akıntıdır ve tedavi edilmesi gerekmez. Bazı anne adaylarında ise vaj****da enfeksiyon yapan etkenler söz konusudur ve bu durumda akıntının da nitelikleri fizyolojik akıntı tanımlamasının tamamen dışındadır.

   Vajinit yani vaj***na enfeksiyonu mantar, parazit ya da bakteri enfeksiyonlarına bağlı olarak meydana gelir. Bazı durumlarda bu etkenlerin ikisi ya da tümü birden beraberce enfeksiyon yaratırlar.

   Mantar enfeksiyonu

   Kadınların yaklaşık %75′i hayatlarında en az bir kez vaj**l mantar enfeksiyonu geçirirler. Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı ve kontrolsüz şeker hastalığı mantar enfeksiyonunu kolaylaştıran etkenlerdir.

   Candida albicans ve/veya Torulopsis Glabrata adı verilen iki mantarın neden olduğu bu vajinit türünün en sık görülen bulgusu vulva ve vaj****da yoğun kaşıntıyla birlikte peynir kesiği şeklinde, beyaz renkli, kokusuz akıntıdır. Bazen akıntı çok yoğun olabilir. Dış genital bölgede enfeksiyonun kendisine ve kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık olabilir. Bazı durumlarda kaşınmanın yarattığı tahriş idrar yaparken yanmaya neden olabilir.

   Bu şikayetlerle başvuran anne adaylarında tanı koymak kolaydır. Gerektiği durumlarda vaj**l salgı örneklerinde mantarı görmek ya da kültürde mantarı üretmek gerekebilir.

   Muayenede tesadüfen mantar saptanması durumunda anne adayının bir şikayeti yoksa tedavi etmeye gerek yoktur. ?ikayetler belirginse gebelikte kullanıma uygun lokal (fitil ya da krem şeklinde) tedavi tercih edilir. Bazı anne adaylarında gebelik boyunca tekrarlayıcı mantar enfeksiyonları meydana gelse de gebeliğin bitiminde bu enfeksiyonlar genellikle ortadan kalkar.

   Trikomonas vajiniti

   Gebelikte anne adaylarının yaklaşık %20′sinde trichomonas vaginalis adlı parazitin yarattığı vajinite rastlanır.

   Kuyruklarıyla hareket eden ve vaj**l ortamda kolaylıkla üreyerek vajinite yol açan bu parazit cinsel yolla bulaşabileceği gibi ortak kullanılan tuvaletlerden, havlulardan ve iç çamaşırlardan, havuzdan da bulaşabilmektedir. Yanda bu parazitin mikroskobik görüntüsü yer almaktadır.

   Trikomonas vajinitinin en sık görülen belirtileri sarı, köpüklü, kötü kokulu bol vaj**l akıntı ve sıklıkla vulvada (genital bölgenin dış kısmında) kaşıntıdır. Tedavide gebelikte kullanıma uygun fitil ya da tablet şeklindeki ilaçlar verilir.

   Trikomonas vajiniti cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer aldığından anne adayıyla birlikte eşinin de tedavi edilmesi gerekir. Enfeksiyondan korunmada cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma önlemlerine uyulması çok önemlidir. Ortak kullanıma açık tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşır ve havlu gibi özel eşyaları başkalarıyla paylaşmamak ve temiz olduğundan emin olunmayan havuzlara girmemek uyulması gereken diğer kurallardır.

   Trikomonas vajinitinin erken doğum tehdidi ya da suların erken gelmesine neden olduğu ileri sürülse de bu henüz kanıtlanmış değildir. Bu şüpheler nedeniyle trikomonas tesadüfen saptandığında anne adayında bir şikayete neden olmasa da mutlaka tedavi edilir.

   Gardnerella vajiniti (Bakteryel vaginosis)

   Bu vajinit türü de vajinanın normal florasının doğal bileşeni olan laktobasillerin sayıca azalması ve yerini başta gardnerella vajinalis olmak üzere diğer bazı bakterilerin almasıyla oluşur.

   “flora” vücudun mukozalarında (barsak, ağız, burun, vaj***na) ortama zarar vermeden ve hatta bazı önemli işlevleri yerine getirmek için bulunan bakterilerin oluşturduğu topluluktur.

   Yukarıda normal vaj**l floranın mikroskobik görüntüsü yer almaktadır. Laktobasiller siyah çubuk şeklinde gözlenmektedir.

   Yandaki resimde ise vaj**l floaranın bozulmuş şeklinin mikroskobik görüntüsü yer almaktadır. Görüldüğü gibi laktobasiller kaybolmuş, yerini gardneralla bakterileri almıştır. Gardnerella vajinanın normal şartları devam ettiği sürece ve laktobasiller de sayıca normal olduğu sürece vaj****da yerleşip çoğalma gücüne sahip değildir.

   Bakteryel vajinozis enfeksiyonunun en sık görülen belirtisi sarı-gri renkli akıntı ve özellikle cinsel ilişkiden sonra belirginleşen kötü kokudur. Bu koku çoğu durumda balık kokusuna benzer.

   Bu vajinit türünün meydana gelme mekanizması diğerlerinden farklı olmakla beraber en sık görülen etkenlerden birisi sık sık yapılan vaj**l duş uygulamalarıdır.

   Gebelikte gardnerella vajiniti erken doğum tehdidi, suların erken gelmesi gibi olaylara neden olabileceği gibi koryoamnionit, sezaryen sonrası endometrit gibi ciddi enfeksiyonların oluşumunda da rol oynadığı düşünülmektedir. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi için gebelikte kullanıma uygun çeşitli ilaçlar vardır.

 14. Doktor Deva diyor ki:

  İğne nedeni ile görülen bir akıntı olabilir tekrarı halinde doktorunuza birebir başvurun ve gereken testleri  yapın

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva